Inteligentne schody stają się coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić. Wyobrażasz sobie, że schody nie giną w mroku, tylko są delikatnie podświetlone? Albo, gdy tylko się pojawisz, lampy automatycznie, płynnie rozjaśniają się do pełnej jasności? A może urzeknie cię płynąca fala świetlna LED w postaci kolejno rozpalających się lamp? Z pewnością docenisz komfort zapominania o wyłączaniu oświetlenia i mniejsze rachunki za energię. A jeśli jeszcze dodamy, że możesz wykonać diagnostykę instalacji ze smartfona, a także pobawić się ustawieniami i wybrać takie, które najbardziej pasują do twoich preferencji, inaczej w dzień, wieczorem i w nocy?
Co to są inteligentne schody?
Inteligentne schody to system nowoczesnego sterowania oświetleniem LED schodów, z użyciem odpowiednich źródeł światła, inteligentnych sterowników schodowych LED i czujników, funkcjonujący niezależnie lub jako element większego systemu Inteligentnego Domu. Celem inteligentnego sterowania jest zapewnienie użytkownikowi efektów dekoracyjnych zgodnych z jego preferencjami oraz odpowiednie korzyści użytkowe, takie jak właściwy poziom oświetlenia, bezpieczeństwo, wygoda, energooszczędność i trwałość.
Źródła światła
Do inteligentnego oświetlenia schodów stosuje się wielopunktowe oświetlenie LED, zazwyczaj są to taśmy LED lub oprawy LED, posiadające cechę ściemnialności metodą PWM. Instaluje się je w podstopniach schodów, na ścianie wzdłuż schodów, a także jako oświetlenie poręczy lub oświetlenie główne.
Rodzaje inteligentnych schodów
Spotyka się wiele wariantów inteligentnych schodów, różniących się możliwościami generowania efektów oraz sposobem włączania oświetlenia: równocześnie lub kolejno (stopień po stopniu). Do najbardziej popularnych efektów dekoracyjnych należą fala świetlna, płynność włączania oświetlenia, podświetlenie w stanie oczekiwania (np. wszystkie lampy, skrajne lampy, gwiezdne niebo), ostrzeganie przed zgaszeniem świateł.
Sterowanie oświetleniem inteligentnych schodów
Swoistym sercem systemu inteligentnych schodów jest sterownik schodowy. Jest wiele modeli sterowników, ale zasadą jest, że każdy z nich odczytuje sygnały z wejść sterujących oraz steruje oświetleniem zgodnie z programem zapisanym w jego pamięci. Do wejść sterujących zwykle podłącza się czujniki ruchu lub przyciski, automat zmierzchowy ewentualnie programowalny zegar astronomiczny, zapewniając w ten sposób różne sterowania w zależności od ruchu oraz od pory dnia (wieczór, noc, dzień).
Komunikacja użytkownika ze sterownikiem

Większość sterowników schodowych spotykanych na rynku można konfigurować przy pomocy prostych lub bardziej zaawansowanych konfiguratorów wbudowanych w sterownik. Nie jest to trudne, ale z oczywistych względów możliwości takiego konfiguratora są ograniczone.
Najbardziej przyjazne środowisko do komunikacji z użytkownikiem zapewnia sterownik schodowy smartLEDs OMEGA Exclusive z aplikacją na smartfon lub tablet z systemem Android i bezpośrednią komunikacją Bluuetooth. Aplikacja sterownika smartLEDs OMEGA, poza intuicyjną konfiguracją podstawowych parametrów instalacji i sterownika, zapewnia także sprawną zmianę szerokiego spectrum parametrów (preferencji użytkownika), wygodną obsługę instalacji, a także dostęp do serwisowych funkcji diagnostycznych.
Sterownik schodowy ma wpływ na funkcjonowanie całego systemu oświetlenia schodów, dlatego powinien być zaawansowany technologicznie oraz profesjonalnie wykonany. Jakość komunikacji z użytkownikiem i łatwość programowania zmian parametrów ma podstawowe znaczenie dla zadowolenia użytkowników z działania instalacji inteligentnych schodów.
Inteligentne schody w Twoim domu?
Sprawdź, czy to opcja dla Ciebie.

Poznaj zestaw schodowy smartLEDs OMEGA Exclusive, najnowszy zestaw inteligentnych schodów z aplikacją na smartfon oraz z 2 czujnikami ruchu i wyłącznikiem zmierzchowym, stworzony przez firmę APACHETA Smart Systems.

Jeśli masz schody z półpiętrem, wybierz zestaw smartLEDs OMEGA Exclusive do schodów z półpiętrem z 3 czujnikami ruchu.
Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych domach ale również w innych budynkach użyteczności publicznej
OdpowiedzUsuńTeż tak myślę.
UsuńTakie samo rozwiązanie mam u siebie i bardzo je chwalę
OdpowiedzUsuńDziękujemy za dobrą opinię.
UsuńBardzo ciekawe rozwiązanie, zastanawiam się właśnie nad wdrożeniem :)
OdpowiedzUsuńAktualnie walczę z inteligentnymi żarówkami :)
Pozdrawiam,
https://spectrumsmart.pl/