Przejdź do głównej zawartości

Jak wygodnie skonfigurować sterownik schodowy używając smartfona?

Dobry sterownik oświetlenia schodów powinien w jak największym stopniu umożliwić dopasowanie parametrów działania do potrzeb instalacji i użytkownika. Taki właśnie jest najnowszy model sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive, który umożliwia konfigurację sterownika w szerokim zakresie, w wygodny dla użytkownika sposób przy pomocy smartfona. 

Parametry sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive zostały podzielone na dwie grupy, z których pierwsza zawiera główne parametry sterownika i instalacji i jest ustawiana przez instalatora  (ekran KONFIGURACJA), a druga grupa parametrów służy dopasowaniu działania do preferencji użytkownika (ekran PREFERENCJE). W tym artykule omówię ustawianie głównych parametrów sterownika i instalacji przez instalatora na ekranie KONFGURACJA.

Konfiguracja sterownika schodowego LED smartLEDs Omega Exclusive przy pomocy smartfona

Ekran KONFIGURACJA INSTALACJI

Ekran KONFIGURACJA INSTALACJI jest zabezpieczony hasłem i z reguły jest dostępny tylko dla instalatora. Na tym ekranie instalator ustawia parametry, związane z budową instalacji, które powinny być zmieniane świadomie i tylko w wyjątkowych okolicznościach.  

Sterownik OMEGA Exclusive jest wstępnie skonfigurowany  na wartości fabryczne w sposób odpowiedni dla przeciętnej instalacji oświetlenia schodowego i bezwzględnego ustawienia wymaga tylko parametr Liczba lamp [24]. Pozostałe parametry są ustawiane przez instalatora w zależności od potrzeb. 
W szczególności instalator może włączyć funkcję obsługi półpiętra, obsługę lampy Master, funkcję ostrzegania przed zgaszeniem świateł oraz obsługę dodatkowych trybów: nocnego (aktywowanego wbudowanym zegarem) oraz  dziennego (aktywowanego wyłącznikiem zmierzchowym lub zegarem). Jest też grupa parametrów zaawansowanych, określających funkcję wejścia DIS oraz poziom aktywny wejść, które to parametry w sposób istotny wpływają na funkcjonowanie sterownika, dlatego też zaleca się dokonywanie zmiany tych parametrów w sposób ostrożny i przemyślany.

Parametry konfiguracyjne sterownika

        UWAGA! W nawiasach kwadratowych podano wartości fabryczne. 

Liczba zwykłych lamp [24]   Należy podać liczbę zwykłych lamp LED (bez lamp Master). 

Półpiętro za lampą [þ] [12]  Należy zaznaczyć, jeśli sterownik ma obsługiwać czujnik na półpiętrze; jeśli tak, to należy podać, za którą lampą (licząc od dołu) znajduje się półpiętro. 

Lampy ściemnialne [þ]   Należy zaznaczyć, jeśli zwykłe lampy są ściemnialne. 

Master [þ] (Ściemnialne [þ] Razem z 1. [þ])  Należy zaznaczyć, czy sterownik ma obsługiwać lampy Master (lampa L24 i ew. lampa L23). Jeśli tak, to należy podać, czy lampy Master są ściemnialne oraz czy lampy Master mają być zapalane przed pierwszą zwykłą lampą, czy też razem z pierwszą zwykłą lampą.

Ostrzeganie [þ]  Należy zaznaczyć, jeśli funkcja ostrzegania ma być aktywna. 

Tryb NOC [þ]  Należy zaznaczyć, jeśli tryb NOC ma być aktywny. Tryb NOC jest włączany zegarem po trybie MAX i trwa do rozpoczęcia trybu DZIEŃ (lub MAX, jeśli tryb DZIEŃ nie jest aktywny). 

Tryb DZIEŃ [þ] (Wejście DIS [þ] Zegar []) Należy zaznaczyć, jeśli tryb DZIEŃ ma być aktywny. Tryb DZIEŃ jest włączany po trybie NOC (lub MAX, jeśli tryb NOC nie jest aktywny) i trwa do rozpoczęcia trybu MAX. Jeśli tryb DZIEŃ jest aktywny, to należy wybrać sposób włączania/wyłączania trybu DZIEŃ (stan wejścia DIS czy stan zegara). 

Wejście DIS [Blokuj] Należy wybrać, w jaką funkcję ma pełnić wejście DIS w instalacji. Do wyboru są 4 możliwości:
 • BLOKUJ (stan aktywny na wejściu DIS przełącza na tryb DZIEŃ) 
 • ODBLOKUJ (stan aktywny na wejściu DIS przełącza na tryb MAX)
 • PRZERZUCAJ (kolejne stany aktywne na wejściu DIS przełączają na zmianę na tryb DZIEŃ lub MAX)
 • WYŁĄCZNIK ZMIERZCHOWY (WWZ) (jasność powyżej progu przełącza na tryb DZIEŃ, jasność poniżej progu przełącza na tryb MAX) 
        UWAGA! Do poprawnej pracy wbudowanego wyłącznika zmierzchowego niezbędne jest podłączenie do wejścia DIS dołączonej do sterownika sondy światła. 

        UWAGA! Ustawienie parametru na wartość PRZERZUCAJ pozwala na sterowanie wejściem DIS za pomocą przycisków chwilowych typu dzwonkowego. Przy takim ustawieniu, po włączeniu zasilania, sterownik startuje od stanu nieaktywnego wejścia DIS. 

Poziom aktywny [ZERO, zaawansowane] Należy określić, jaki poziom (ZERO lub JEDEN) na wejściach sterujących i wejściu DIS ma być traktowany jako aktywny. 

        UWAGA! Fabryczne ustawienia parametrów Poziom aktywny wejść oraz Wejście DIS zapewniają poprawne działanie sterownika przy niepodłączonym wejściu DIS. 

        UWAGA! Wejście niepodłączone ma wartość JEDEN. Ustawienie parametru Wejście DIS na BLOKUJ przy poziomie aktywnym JEDEN (lub ODBLOKUJ przy poziomie aktywnym ZERO) i pozostawienie niepodłączonego wejścia DIS skutkuje jego ciągłym stanem aktywnym (blokadą sterownika). 

Wydłużona filtracja wejść [, zaawansowane] Należy wybrać w przypadku pojawiających się zakłóceń na wejściach sterownika, powodujących np. niegaszenie lamp.


Wkrótce następny artykuł o dopasowaniu działania sterownika do preferencji użytkownika.

Komentarze

 1. Super napisane. Pomocne informacje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze można znaleźć przydatne treści na tym blogu, bardzo wartościowy wpis.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo wartościowych treści

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie że wiele urządzeń można teraz sterować za pomocą smartfona. Jest to duże ułatwienie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobra robota! Fajny tekst ;) Sam ostatnio zamówiłem sterownik schodowy i czekam właśnie, aż mi przyjdzie. Podświetlenie schodów jest super sprawą, szczególnie jak się w domu ma dzieciaki, dla których normalne włączniki są zdecydowanie za wysoko. Dzięki takim sterownikom możemy bawić się światłem i uzyskać satysfakcjonujący efekt w dosłownie chwilę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podświetlenie schodów taśmą LED - Planowanie instalacji elektrycznej typu Fala świetlna

Podświetlane schody LED to niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie, bez którego nie może się obyć nowoczesna instalacja elektryczna w domu. Szczególnie dekoracyjne jest podświetlenie stopni schodowych taśmą ledową oraz animacja włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy inteligentnych sterowników schodowych typu FALA LED. Taki typ sterowania wymaga zaplanowania instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie i tym zagadnieniem zajmiemy się w tym poradniku (część 1). 1. Podświetlane schody LED - nowoczesna i bezpieczna instalacja elektryczna w domu W tej części poradnika doradzam, jak zaplanować typową instalację elektryczną inteligentnego oświetlenia LED schodów z sekwencyjnym włączaniem lamp (falą LED). W drugiej części poradnika opiszę, jak wykonać i uruchomić taką instalację. Opisywane tu podświetlane schody LED to instalacja elektryczna całkowicie bezpieczna, ponieważ jest zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Będziesz potrzebował elektryka z upraw

Podświetlane schody z falą LED i czujnikami ruchu - Montaż i uruchomienie instalacji

Witam w drugiej części poradnika "Podświetlane schody z falą LED". W tej części omówimy zagadnienia związane z montażem i uruchomieniem zaplanowanej wcześniej schodowej instalacji elektrycznej LED. Zakładam, że czytałeś pierwszą część tego poradnika, dotyczącą planowania i okablowania instalacji podświetlenia LED schodów oraz że zgodnie z informacjami tam zawartymi zgromadziłeś wszystkie potrzebne elementy, zaplanowałeś, gdzie rozmieścisz elementy oraz przygotowałeś instalację kablową. 1. Schematy ideowe i montażowe instalacji oświetlenia schodów typu fala LED Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możesz przystąpić do montażu i uruchomienia zaplanowanej wcześniej instalacji. Możesz skorzystać z przykładowych schematów ideowych i montażowych znajdujących się tutaj w zakładce DO POBRANIA . W tym samym miejscu znajdziesz także obie części tego poradnika w formie dokumentu pdf do ściągnięcia.) 2. Zasady bezpiecznego montażu i uruchomienia instalacji inte

Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ciągach komunikacyjnych. Wymagania w stosunku do takich czujników są inne niż np. w stosunku do czujników ruchu stosowanych w systemach alarmowych. Jakie są wymagania w stosunku do schodowych czujników ruchu? Schodowe czujniki schodowe powinny reagować tylko na osoby wchodzące na schody, a ignorować osoby przechodzące obok. Powinny zatem charakteryzować się regulowanym i dobrze określonym zasięgiem oraz wąskim kątem detekcji. Ponadto, w przypadku zastosowania do ostatnio bardzo popularnych schodów otwartych, czy zabudowanych tylko z jednej strony, wymaganiem jest, aby były to czujniki ruchu jednoelementowe . Niestety, większość dostępnych na rynku czujników ruchu ma wiele wad, w praktyce dyskwalifikujących te urządzenia do tego zastosowania. Najważniejsze wady to zbyt wielki zasięg (kilka lub kilkanaście metrów), duży kąt widzenia (110-360 stopni), dwuczęściowa b

Ściemnianie oświetlenia LED - o co tu chodzi?

Czy wiesz, że najlepszym sposobem na ściemnianie oświetlenia LED jest regulacja jasności oświetlenia LED po stronie niskiego napięcia zewnętrznego zasilacza o wysokiej jakości? Wykonanie instalacji jak do tradycyjnego oświetlenia, a następnie szukanie rozwiązań do zainstalowania tam oświetlenia LED jest poważnym błędem! Ściemnianie LED po stronie niskiego napięcia Ściemnianie LED (regulacja jasności diod LED) nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do żarówek i świetlówek pojedyńcza dioda LED musi być zasilana niskim, stałym napięciem w zakresie od 2V do 4V (w zależności od koloru świecenia). Co więcej, diody LED posiadają mocno nieliniową charakterystykę zależności prądu płynącego przez diodę (a tym samym jej jasności) od napięcia zasilania. Z tego powodu bardzo istotne jest precyzyjne kontrolowanie i ograniczanie nie tylko napięcia, ale także prądu płynącego przez diodę. Tradycyjne ściemniacze fazowe, idealne do tradycyjnych żarów

Kolorowe oświetlenie schodów

Oświetlenie schodowe nie musi być wyłącznie białe. Szybko rozwijająca się technologia LED sprawiła, że dzisiaj barwa światła może być wybrana odpowiednio do stylistyki wnętrza oraz potrzeb. Czym kierować się przy wyborze koloru oświetlenia schodowego? Oświetlenie LED jednobarwne Zacznę od najbardziej popularnego oświetlenia LED, jednobarwnego w kolorze białym ( oprawy LED lub taśmy LED ). Występuje ono w różnych odcieniach, odpowiadających różnej temperaturze barwowej, mierzonej w kelwinach (K). Temperatura barwowa poniżej 3300 K odpowiada barwie ciepłej, natomiast barwa zimna zaczyna się powyżej 5300 K. Barwę pośrednią zwykło się nazywać barwą neutralną. Im niższa temperatura barwowa, tym bardziej światło będzie przechodziło w żółć. I odwrotnie, im wyższa będzie ta wartość, tym intensywniej światło przejdzie w odcień niebieskawy.  Barwa ciepła tworzy ciepłe wnętrze, przytulną i spokojną atmosferę. Barwa zimna świetnie nadaje się do celów dekoracyjnych oraz oświetlenia punktowego. Sto

Sterowanie oświetleniem RGB - podstawy

Podstawą sterowania oświetleniem RGB jest model przestrzeni barw. Według definicji Wikipedii przestrzeń barw to widma fal elektromagnetycznych z zakresu od 380 do 780 nm (tj. światło widzialne), których matematyczne modele są przedstawiane w trójwymiarowej przestrzeni barw. Dzięki tym modelom barwę można opisać nie tylko przez podanie jej widma, ale przez modele w różnym stopniu zbliżone do ludzkiej percepcji barwy, związanej z fizjologią oka ludzkiego, a szczególnie z występowaniem w siatkówce trzech rodzajów czopków. Najważniejsze przestrzenie barw ujęto w normach międzynarodowych. RGB jako jeden z modeli przestrzeni barw Jednym z modeli przestrzeni barw jest model RGB, odzwierciedlający widmo fal elektromagnetycznych z zakresu światła widzialnego (od 380 do 780 nm). Nie obejmuje on podczerwieni oraz ultrafioletu. Model RGB wynika z właściwości ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła

Jak wygląda obsługa sterownika schodowego przy pomocy aplikacji na smartfon?

Wygodną obsługę instalacji oświetlenia LED schodów przy pomocy aplikacji na smartfon oferuje inteligentny sterownik schodowy smartLEDs Omega Exclusive. Instalacja oświetleniowa wyposażona w czujniki ruchu i zmierzchu lub przyciski oczywiście działa niezależnie od aplikacji, jednakże aplikacja daje dodatkowe możliwości związane także z obsługą. W poprzednich postach zostały omówione:  serwis i uruchamianie konfigurowanie sterownika przez instalatora oraz ustawianie preferencji użytkownika,  a teraz przyszedł czas na omówienie obsługi instalacji przy pomocy aplikacji na smartfon na ekranie OBSŁUGA.  Ekran OBSŁUGA Na górze ekranu OBSŁUGA jest wyświetlany:  aktualny tryb pracy (MAX, DZIEŃ lub NOC)   stan sterownika (ZABLOKOWANIE, CZUWANIE, ZAPALANIE, ŚWIECENIE, OSTRZEGANIE, GASZENIE, ŚWIECENIE STAŁE) przycisk SKRÓĆ, umożliwiający skrócenie aktualnie wykonywanej fazy świecenia lub ostrzegania Poniżej znajdują się:  3 przyciski ZAPAL, umożliwiające rozpoczęcie sekwencji świecenia we wskazany

Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego. Funkcja użytkowa oświetlenia schodów Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu , które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii. Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież od

Inteligentne schody

Inteligentne schody stają się coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić. Wyobrażasz sobie, że schody nie giną w mroku, tylko są delikatnie podświetlone? Albo, gdy tylko się pojawisz, lampy automatycznie, płynnie rozjaśniają się do pełnej jasności? A może urzeknie cię płynąca fala świetlna LED w postaci kolejno rozpalających się lamp? Z pewnością docenisz komfort zapominania o wyłączaniu oświetlenia i mniejsze rachunki za energię. A jeśli jeszcze dodamy, że możesz wykonać diagnostykę instalacji ze smartfona, a także pobawić się ustawieniami i wybrać takie, które najbardziej pasują do twoich preferencji, inaczej w dzień, wieczorem i w nocy? Co to są inteligentne schody? Inteligentne schody to system nowoczesnego sterowania oświetleniem LED schodów, z użyciem odpowiednich źródeł światła, inteligentnych sterowników schodowych LED i czujników, funkcjonujący niezależnie lub jako element większego systemu Inteligentnego Domu . Celem inteligentnego sterowania jest zapewnienie uży

Inteligentne sterowniki schodowe wielopunktowego oświetlenia LED typu Fala świetlna- smartLEDs

Inteligentne sterowniki schodowe to cyfrowe urządzenia, które potrafią przemienić smutną niekiedy klatkę schodową w najbardziej reprezentacyjną część domu. Schody nie giną w ciemności, ale są delikatnie oświetlone, a to delikatne podświetlenie nie oślepia, a jedynie podkreśla piękno materiałów użytych do ich budowy. A kiedy zaczniesz wchodzić po schodach z pewnością oczaruje Cię efektowna fala świetlna LED w postaci kolejno i płynnie zapalających się lamp! Co to jest inteligentny sterownik schodowy typu FALA LED i gdzie się go stosuje? Inteligentny sterownik schodowy typu FALA ŚWIETLNA to urządzenie elektroniczne z odpowiednim oprogramowaniem, które steruje wielopunktowym oświetleniem LED. Podstawową funkcją jest kolejne, płynne zapalanie poszczególnych lamp (lub grup lamp) na określony czas w sposób przypominający pojawiającą się falę świetlną. Sterowniki schodowe najczęściej stosuje się do sterowania oświetleniem schodów (stąd ich nazwa). Po zainicjowaniu, cykl pracy ste