Przejdź do głównej zawartości

Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego.

Magic stair LED lighting

Funkcja użytkowa oświetlenia schodów

Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu, które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii.

Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów

Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież odmienia przestrzeń! Właściwie dobrane wielopunktowe oświetlenie schodowe w znaczącym stopniu wpływa na ostateczny efekt wizualny schodów, może podkreślać kształt schodów i wydobyć piękno zastosowanych do ich budowy materiałów. Inspiracje do wyboru właściwego rozwiązania można znaleźć nie tylko w pracowniach dobrych projektantów wnętrz i dekoratorów, a także w czasopismach branżowych i na wielu portalach internetowych.

Na schody wewnętrzne szczególnie polecane jest oświetlenie LED. Oświetlenie halogenowe jest raczej błędem, daje bowiem zbyt silną luminancję i nie przynosi spodziewanych efektów. Do oświetlenia schodów producenci proponują specjalne oprawy schodowe LED, wyposażone w asymetryczny odbłyśnik lub matową przesłonę.

Boczne podświetlenie schodów

Jeżeli konstrukcja schodów przylega do ściany, możemy zainstalować oprawy LED w ścianie, zwykle 15 cm nad powierzchnią kolejnych stopni, oświetlając każdy z nich z osobna. Rozwiązaniem oszczędnościowym jest oświetlenie pierwszego oraz ostatniego stopnia oraz spocznika.

Kilka podobnych inspiracji znajdziecie tutaj:

     Efektowne boczne podświetlenie LED schodów

     Boczne oświetlenie LED schodów kręconych

     Oświetlenie LED podwójnych schodów na półpiętro

Oświetlenie schodów w podstopnicach

Oświetlenie schodowe LED wygląda szczególnie dekoracyjnie, jeśli jest zamontowane w podstopnicach schodów, w ich centralnej części, oświetlając płaszczyznę stopnia znajdującego się poniżej. Mogą to być specjalne oprawy schodowe lub przygotowane na wymiar paski taśmy LED, montowane lub przyklejane pod noskiem schodów. Oprawy LED montowane w stopniach lub w podstopnicach muszą być szczelne, odporne na uderzenia, energooszczędne, mieć niewielką moc, być skierowane bezpośrednio na stopnie, tak aby światło nie oślepiało i nie dominowało we wnętrzu, a jedynie prowadziło po schodach i podkreślało ich kształt.

Oświetlenie podestu schodów lub balustrady

Zaskakujące efekty dają lampy wbudowane w płaszczyznę stopnia przy ścianie lub przy balustradzie, gdyż świecąc do góry wydobywają fakturę ściany lub dekoracyjne elementy balustrady. Niektórzy decydują się także na podświetlenie balustrady lub podestu schodów przy podłodze. Podświetlenie poręczy lub podestu jest załączane z reguły przed oświetleniem poszczególnych schodków, a gaszone jako ostatnie.

Oświetlenie LED schodów i podestu w inteligentnym domu

Te rozwiązania szczególnie są polecane, gdy schody nie łączą się ze ścianą, a także gdy mamy schody w salonie. Stanowią prawdziwą dekorację wnętrza, pełniąc również funkcję oświetlenia nastrojowego.

W przypadku nowoczesnych balustrad ze stali nierdzewnej, połączonych ze szkłem, bardzo dobrze sprawdza się także rozwiązanie polegające na wbudowaniu nowoczesnych niewielkich lamp w słupki podtrzymujące balustradę.

Animacja oświetlenia LED schodów przy pomocy sterownika schodowego

Kolejnym krokiem w kierunku dekoracyjnego oświetlenia schodów jest efektowne sterowanie wielopunktowym oświetleniem LED przy pomocy cyfrowych, inteligentnych sterowników schodowych LED. Sterowniki schodowe mogą realizować różne funkcje, począwszy od płynności zapalania i gaszenia, poprzez delikatne podświetlenie po zmierzchu, po efektowne animacje, z których najbardziej popularna jest FALA LED. FALA LED to kolejne i płynne włączanie i gaszenie pełnego oświetlenia po pojawieniu się osoby na schodach. Różne sterowniki schodowe realizują różne wersje fali LED, szczególnie dekoracyjna jest jej płynna, "rozmyta" wersja, gdzie czoło fali jest jaśniejsze od ogona. Dobre sterowniki schodowe umożliwiają dopasowanie parametrów fali do preferencji użytkownika.

Interesujące są też inne efekty wizualne np. ostrzeganie przed zgaszeniem świateł w postaci mrugania, wędrującego wygaszenia świateł itp.

Dla uzyskania pożądanych efektów dekoracyjnych sterownik schodowy powinien umożliwiać skonfigurowanie go zgodnie z preferencjami użytkownika.

Działanie sterowników schodowych smartLEDs w kilku typowych konfiguracjach można obejrzeć na poniższym filmie:

     Różne konfiguracje sterowników schodowych

Przeczytajcie także:
Efektowne i wygodne oświetlenie schodów w twoim domu
.

Komentarze

  1. To prawda: dekoracyjna funkcja oświetlenia schodów jest wciąż niedostatecznie doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub brakiem inspiracji. Prawidłowe oświetlenie schodów znacząco wpływa na końcowy efekt wizualny schodów, może zaakcentować kształt schodów i podkreślić piękno materiałów użytych do ich budowy. Inspiracje do wyboru właściwego rozwiązania można znaleźć nie tylko w pracowniach dobrych projektantów wnętrz i dekoratorów, ale także w magazynach branżowych i na wielu portalach internetowych z pomysłami na oświetlenie schodów wewnętrznych. A światło zmienia przestrzeń!

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Podświetlenie schodów taśmą LED - Planowanie instalacji elektrycznej typu Fala świetlna

Podświetlane schody LED to niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie, bez którego nie może się obyć nowoczesna instalacja elektryczna w domu. Szczególnie dekoracyjne jest podświetlenie stopni schodowych taśmą ledową oraz animacja włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy inteligentnych sterowników schodowych typu FALA LED. Taki typ sterowania wymaga zaplanowania instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie i tym zagadnieniem zajmiemy się w tym poradniku (część 1).1. Podświetlane schody LED - nowoczesna i bezpieczna instalacja elektryczna w domuW tej części poradnika doradzam, jak zaplanować typową instalację elektryczną inteligentnego oświetlenia LED schodów z sekwencyjnym włączaniem lamp (falą LED). W drugiej części poradnika opiszę, jak wykonać i uruchomić taką instalację.Opisywane tu podświetlane schody LED to instalacja elektryczna całkowicie bezpieczna, ponieważ jest zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Będziesz potrzebował elektryka z uprawnieniami …

Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ciągach komunikacyjnych. Wymagania w stosunku do takich czujników są inne niż np. w stosunku do czujników ruchu stosowanych w systemach alarmowych. Jakie są wymagania w stosunku do schodowych czujników ruchu?Schodowe czujniki schodowe powinny reagować tylko na osoby wchodzące na schody, a ignorować osoby przechodzące obok. Powinny zatem charakteryzować się regulowanym i dobrze określonym zasięgiem oraz wąskim kątem detekcji. Ponadto, w przypadku zastosowania do ostatnio bardzo popularnych schodów otwartych, czy zabudowanych tylko z jednej strony, wymaganiem jest, aby były to czujniki ruchu jednoelementowe.Niestety, większość dostępnych na rynku czujników ruchu ma wiele wad, w praktyce dyskwalifikujących te urządzenia do tego zastosowania. Najważniejsze wady to zbyt wielki zasięg (kilka lub kilkanaście metrów), duży kąt widzenia (110-360 stopni), dwuczęściowa budowa (f…

Podświetlane schody z falą LED i czujnikami ruchu - Montaż i uruchomienie instalacji

Witam w drugiej części poradnika "Podświetlane schody z falą LED". W tej części omówimy zagadnienia związane z montażem i uruchomieniem zaplanowanej wcześniej schodowej instalacji elektrycznej LED. Zakładam, że czytałeś pierwszą część tego poradnika, dotyczącą planowania i okablowania instalacji podświetlenia LED schodów oraz że zgodnie z informacjami tam zawartymi zgromadziłeś wszystkie potrzebne elementy, zaplanowałeś, gdzie rozmieścisz elementy oraz przygotowałeś instalację kablową.1. Schematy ideowe i montażowe instalacji oświetlenia schodów typu fala LEDPo przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możesz przystąpić do montażu i uruchomienia zaplanowanej wcześniej instalacji. Możesz skorzystać z przykładowych schematów ideowych i montażowych znajdujących się tutaj w zakładce DO POBRANIA. W tym samym miejscu znajdziesz także obie części tego poradnika w formie dokumentu pdf do ściągnięcia.)
2. Zasady bezpiecznego montażu i uruchomienia instalacji inteligentnego oświet…