wtorek, 6 maja 2014

Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

Dekoracyjne i użytkowe oświetlenie LED schodów


Funkcje oświetlenia schodowego: użytkowa i dekoracyjna


Oświetlenie schodowe może pełnić dwie podstawowe funkcje: użytkową oraz dekoracyjną.

Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikiem ruchu, które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii.

Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież odmienia przestrzeń! Właściwie dobrane oświetlenie schodowe w znaczącym stopniu wpływa na ostateczny efekt wizualny schodów, może podkreślać kształt schodów i wydobyć piękno zastosowanych do ich budowy materiałów. Inspiracje do wyboru właściwego rozwiązania można znaleźć nie tylko w pracowniach dobrych projektantów wnętrz i dekoratorów, a także w czasopismach branżowych  i na wielu portalach internetowych.  

Na schody wewnętrzne szczególnie polecane jest oświetlenie LED. Oświetlenie halogenowe jest raczej błędem, daje bowiem zbyt silną luminancję i nie przynosi spodziewanych efektów. Do oświetlenia schodów producenci proponują specjalne oprawy schodowe LED, wyposażone w asymetryczny odbłyśnik lub matową przesłonę.

Jeżeli konstrukcja schodów przylega do ściany, możemy zainstalować oświetlenie w ścianie, zwykle 15 cm nad powierzchnią kolejnych stopni, oświetlając każdy z nich z osobna. Rozwiązaniem oszczędnościowym jest oświetlenie pierwszego oraz ostatniego stopnia oraz spocznika.

Inspiracje smartLEDs - Boczne oświetlenie schodów

Kilka podobnych inspiracji znajdziecie także tutaj:
efektowne boczne podświetlenie schodów
Oświetlenie schodowe LED wygląda szczegolnie dekoracyjnie, jeśli oprawy LED zamontowane są w podstopnicach, w ich centralnej części, oświetlając płaszczyznę stopnia znajdującego się poniżej.

Bardzo efektownym rozwinięciem powyższego pomysłu są taśmy i paski LED, montowane lub przyklejane pod noskiem schodów, oświetlające całą długość podstopnicy. 

poświetlenie schodów taśmą LED


Zaskakujące efekty dają lampy wbudowane w płaszczyznę stopnia przy ścianie lub przy balustradzie, gdyż świecąc do góry wydobywają fakturę ściany lub dekoracyjne elementy balustrady. Niektórzy decydują się także na podświetlenie podestu schodów przy podłodze.
 
oświetlenie schodów  LED
Te rozwiązania szczególnie są polecane, gdy schody nie łączą się ze ścianą. a także gdy mamy schody w salonie. Stanowią prawdziwe dekoracje wnętrza, pełniąc również funkcję oświetlenia nastrojowego. Oprawy LED montowane w stopniach lub w podstopnicach muszą być szczelne, odporne na uderzenia, energooszczędne, mieć niewielką moc, być skierowane bezpośrednio na stopnie, tak aby światło nie oślepiało i nie dominowało we wnętrzu, a jedynie prowadziło po schodach i podkreślało ich kształt. 

W przypadku nowoczesnych balustrad ze stali nierdzewnej, połączonych ze szkłem, bardzo dobrze sprawdza się rozwiązanie polegające na wbudowaniu nowoczesnych niewielkich lamp w słupki podtrzymujące balustradę. 

Efektowna animacja oświetlenia LED schodów przy pomocy sterownika schodowego


Kolejnym krokiem w kierunku dekoracyjnego oświetlenia schodów jest wykonanie animacji oświetlenia przy pomocy sterownika schodowego aktywowanego ruchem, który po pojawieniu się osoby na schodach będzie płynnie włączał kolejne lampy, wytwarzając efekt "przesuwającej się fali świetlnej". Wyłączanie lamp także jest stopniowe, po jednej lampie ("gasnąca fala świetlna"). Możecie to zobaczyć na poniższym filmie:
system podświetlenia schodów aktywowany ruchem

Inteligentne sterowniki schodowe smartLEDs, poza pojawiającą się lub gasnącą "fala świetlną", mogą wywoływać także inne efekty wizualne np. ostrzeganie przed zgaszeniem świateł w postaci mrugania, wędrującego wygaszenia świateł itp., a także mogą sterować lampą Master (do oświetlenia ogólnego lub poręczy). Sterują też podświetleniem schodów po zmierzchu oraz dają pełną regulację poziomów jasności zarówno zapalonych lamp jak i zgaszonych (podświetlenie). Sterowniki schodowe smartLEDs posiadają, co jest szczególnie cenne, duże możliwości dopasowania do upodobań użytkownika (do 19 parametrów konfiguracyjnych). Działanie sterowników schodowych smartLEDs w kilku typowych konfiguracjach można obejrzeć na poniższym filmie:
działanie sterowników schodowych smartLEDs

Istnieją także sterowniki schodowe RGB LED o rozbudowanej funkcjonalności, niezwykle efektowne, które potrafią "bawić się" kolorowymi światłami na schodach, wymagające rozbudowanej instalacji RGB LED. Na polskim rynku takie sterowniki nie są popularne, ale warto zobaczyć przykładowy efekt na poniższym filmie:
iluminacja RGB schodów


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Inteligentne schody

Inteligentne schody stają się coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić. Wyobrażasz sobie, że schody nie giną w mroku, tylko są deli...

Popularne posty