Przejdź do głównej zawartości

Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego.

Magic stair LED lighting

Funkcja użytkowa oświetlenia schodów

Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu, które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii.

Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów

Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież odmienia przestrzeń! Właściwie dobrane wielopunktowe oświetlenie schodowe w znaczącym stopniu wpływa na ostateczny efekt wizualny schodów, może podkreślać kształt schodów i wydobyć piękno zastosowanych do ich budowy materiałów. Inspiracje do wyboru właściwego rozwiązania można znaleźć nie tylko w pracowniach dobrych projektantów wnętrz i dekoratorów, a także w czasopismach branżowych i na wielu portalach internetowych.

Na schody wewnętrzne szczególnie polecane jest oświetlenie LED. Oświetlenie halogenowe jest raczej błędem, daje bowiem zbyt silną luminancję i nie przynosi spodziewanych efektów. Do oświetlenia schodów producenci proponują specjalne oprawy schodowe LED, wyposażone w asymetryczny odbłyśnik lub matową przesłonę.

Boczne podświetlenie schodów

Jeżeli konstrukcja schodów przylega do ściany, możemy zainstalować oprawy LED w ścianie, zwykle 15 cm nad powierzchnią kolejnych stopni, oświetlając każdy z nich z osobna. Rozwiązaniem oszczędnościowym jest oświetlenie pierwszego oraz ostatniego stopnia oraz spocznika.

Kilka podobnych inspiracji znajdziecie tutaj:

     Efektowne boczne podświetlenie LED schodów

     Boczne oświetlenie LED schodów kręconych

     Oświetlenie LED podwójnych schodów na półpiętro

Oświetlenie schodów w podstopnicach

Oświetlenie schodowe LED wygląda szczególnie dekoracyjnie, jeśli jest zamontowane w podstopnicach schodów, w ich centralnej części, oświetlając płaszczyznę stopnia znajdującego się poniżej. Mogą to być specjalne oprawy schodowe lub przygotowane na wymiar paski taśmy LED, montowane lub przyklejane pod noskiem schodów. Oprawy LED montowane w stopniach lub w podstopnicach muszą być szczelne, odporne na uderzenia, energooszczędne, mieć niewielką moc, być skierowane bezpośrednio na stopnie, tak aby światło nie oślepiało i nie dominowało we wnętrzu, a jedynie prowadziło po schodach i podkreślało ich kształt.

Oświetlenie podestu schodów lub balustrady

Zaskakujące efekty dają lampy wbudowane w płaszczyznę stopnia przy ścianie lub przy balustradzie, gdyż świecąc do góry wydobywają fakturę ściany lub dekoracyjne elementy balustrady. Niektórzy decydują się także na podświetlenie balustrady lub podestu schodów przy podłodze. Podświetlenie poręczy lub podestu jest załączane z reguły przed oświetleniem poszczególnych schodków, a gaszone jako ostatnie.

Oświetlenie LED schodów i podestu w inteligentnym domu

Te rozwiązania szczególnie są polecane, gdy schody nie łączą się ze ścianą, a także gdy mamy schody w salonie. Stanowią prawdziwą dekorację wnętrza, pełniąc również funkcję oświetlenia nastrojowego.

W przypadku nowoczesnych balustrad ze stali nierdzewnej, połączonych ze szkłem, bardzo dobrze sprawdza się także rozwiązanie polegające na wbudowaniu nowoczesnych niewielkich lamp w słupki podtrzymujące balustradę.

Animacja oświetlenia LED schodów przy pomocy sterownika schodowego

Kolejnym krokiem w kierunku dekoracyjnego oświetlenia schodów jest efektowne sterowanie wielopunktowym oświetleniem LED przy pomocy cyfrowych, inteligentnych sterowników schodowych LED. Sterowniki schodowe mogą realizować różne funkcje, począwszy od płynności zapalania i gaszenia, poprzez delikatne podświetlenie po zmierzchu, po efektowne animacje, z których najbardziej popularna jest FALA LED. FALA LED to kolejne i płynne włączanie i gaszenie pełnego oświetlenia po pojawieniu się osoby na schodach. Różne sterowniki schodowe realizują różne wersje fali LED, szczególnie dekoracyjna jest jej płynna, "rozmyta" wersja, gdzie czoło fali jest jaśniejsze od ogona. Dobre sterowniki schodowe umożliwiają dopasowanie parametrów fali do preferencji użytkownika.

Interesujące są też inne efekty wizualne np. ostrzeganie przed zgaszeniem świateł w postaci mrugania, wędrującego wygaszenia świateł itp.

Dla uzyskania pożądanych efektów dekoracyjnych sterownik schodowy powinien umożliwiać skonfigurowanie go zgodnie z preferencjami użytkownika.

Działanie sterowników schodowych smartLEDs w kilku typowych konfiguracjach można obejrzeć na poniższym filmie:

     Różne konfiguracje sterowników schodowych

Przeczytajcie także:
Efektowne i wygodne oświetlenie schodów w twoim domu
.

Komentarze

  1. To prawda: dekoracyjna funkcja oświetlenia schodów jest wciąż niedostatecznie doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub brakiem inspiracji. Prawidłowe oświetlenie schodów znacząco wpływa na końcowy efekt wizualny schodów, może zaakcentować kształt schodów i podkreślić piękno materiałów użytych do ich budowy. Inspiracje do wyboru właściwego rozwiązania można znaleźć nie tylko w pracowniach dobrych projektantów wnętrz i dekoratorów, ale także w magazynach branżowych i na wielu portalach internetowych z pomysłami na oświetlenie schodów wewnętrznych. A światło zmienia przestrzeń!

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze mówiąc to jestem zachwycona tymi propozycjami oświetleniowymi. Naprawdę efektywnie to wygląda. Muszę sprawdzić w sklepi https://www.interblue.pl czy znajdę coś takiego. Jak tak, to na pewno kupię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lampki schodowe oraz taśmy LED można kupić w wielu sklepach internetowych, ale największy wybór sterowników schodowych LED wraz z unikalnymi schodowymi czujnikami ruchu znajdzie Pani na https://smartleds.pl

      Usuń
  3. Wspaniale wygląda takie oświetlenia na schodach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podświetlenie schodów taśmą LED - Planowanie instalacji elektrycznej typu Fala świetlna

Podświetlane schody LED to niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie, bez którego nie może się obyć nowoczesna instalacja elektryczna w domu. Szczególnie dekoracyjne jest podświetlenie stopni schodowych taśmą ledową oraz animacja włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy inteligentnych sterowników schodowych typu FALA LED. Taki typ sterowania wymaga zaplanowania instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie i tym zagadnieniem zajmiemy się w tym poradniku (część 1). 1. Podświetlane schody LED - nowoczesna i bezpieczna instalacja elektryczna w domu W tej części poradnika doradzam, jak zaplanować typową instalację elektryczną inteligentnego oświetlenia LED schodów z sekwencyjnym włączaniem lamp (falą LED). W drugiej części poradnika opiszę, jak wykonać i uruchomić taką instalację. Opisywane tu podświetlane schody LED to instalacja elektryczna całkowicie bezpieczna, ponieważ jest zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Będziesz potrzebował elektryka z upraw

Podświetlane schody z falą LED i czujnikami ruchu - Montaż i uruchomienie instalacji

Witam w drugiej części poradnika "Podświetlane schody z falą LED". W tej części omówimy zagadnienia związane z montażem i uruchomieniem zaplanowanej wcześniej schodowej instalacji elektrycznej LED. Zakładam, że czytałeś pierwszą część tego poradnika, dotyczącą planowania i okablowania instalacji podświetlenia LED schodów oraz że zgodnie z informacjami tam zawartymi zgromadziłeś wszystkie potrzebne elementy, zaplanowałeś, gdzie rozmieścisz elementy oraz przygotowałeś instalację kablową. 1. Schematy ideowe i montażowe instalacji oświetlenia schodów typu fala LED Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możesz przystąpić do montażu i uruchomienia zaplanowanej wcześniej instalacji. Możesz skorzystać z przykładowych schematów ideowych i montażowych znajdujących się tutaj w zakładce DO POBRANIA . W tym samym miejscu znajdziesz także obie części tego poradnika w formie dokumentu pdf do ściągnięcia.) 2. Zasady bezpiecznego montażu i uruchomienia instalacji inte

Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ciągach komunikacyjnych. Wymagania w stosunku do takich czujników są inne niż np. w stosunku do czujników ruchu stosowanych w systemach alarmowych. Jakie są wymagania w stosunku do schodowych czujników ruchu? Schodowe czujniki schodowe powinny reagować tylko na osoby wchodzące na schody, a ignorować osoby przechodzące obok. Powinny zatem charakteryzować się regulowanym i dobrze określonym zasięgiem oraz wąskim kątem detekcji. Ponadto, w przypadku zastosowania do ostatnio bardzo popularnych schodów otwartych, czy zabudowanych tylko z jednej strony, wymaganiem jest, aby były to czujniki ruchu jednoelementowe . Niestety, większość dostępnych na rynku czujników ruchu ma wiele wad, w praktyce dyskwalifikujących te urządzenia do tego zastosowania. Najważniejsze wady to zbyt wielki zasięg (kilka lub kilkanaście metrów), duży kąt widzenia (110-360 stopni), dwuczęściowa b

Ściemnianie oświetlenia LED - o co tu chodzi?

Czy wiesz, że najlepszym sposobem na ściemnianie oświetlenia LED jest regulacja jasności oświetlenia LED po stronie niskiego napięcia zewnętrznego zasilacza o wysokiej jakości? Wykonanie instalacji jak do tradycyjnego oświetlenia, a następnie szukanie rozwiązań do zainstalowania tam oświetlenia LED jest poważnym błędem! Ściemnianie LED po stronie niskiego napięcia Ściemnianie LED (regulacja jasności diod LED) nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do żarówek i świetlówek pojedyńcza dioda LED musi być zasilana niskim, stałym napięciem w zakresie od 2V do 4V (w zależności od koloru świecenia). Co więcej, diody LED posiadają mocno nieliniową charakterystykę zależności prądu płynącego przez diodę (a tym samym jej jasności) od napięcia zasilania. Z tego powodu bardzo istotne jest precyzyjne kontrolowanie i ograniczanie nie tylko napięcia, ale także prądu płynącego przez diodę. Tradycyjne ściemniacze fazowe, idealne do tradycyjnych żarów

Jak łatwo uruchomić instalację oświetlenia schodów używając smartfona?

Uruchomianie instalacji oświetlenia LED schodów opisywałem jakiś czas temu krok po kroku w artykule Podświetlane schody LED - montaż i uruchomienie instalacji . Dla posiadaczy nowego sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive z aplikacją na smartfon uruchamianie instalacji może być jeszcze łatwiejsze, bo jest wspomagane przez specjalne diagnostyczne funkcje serwisowe,  istotnie ułatwiające pracę instalatorom.  Praca z aplikacją OMEGA smartLEDs Aplikację OMEGA smartLEDs można bezpłatnie ściągnąć ze sklepu Google Play i zainstalować na  smartfonie lub tablecie z systemem Android. Aplikacja współpracuje ze sterownikiem schodowym smartLEDs OMEGA Exclusive (do kupienia w sklepie  smartLEDs.pl ) ,  wykorzystując do komunikacji ze sterownikiem nowoczesny standard bezprzewodowy Bluetooth Low Energy (minimalne wymagania: Android 5.0, Bluetooth 4.0).  Przed uruchomieniem aplikacji należy włączyć sterownik OMEGA oraz obsługę Bluetooth w smartfonie.  Po uruchomieniu, aplikacja automatycznie

Jak wygodnie skonfigurować sterownik schodowy używając smartfona?

Dobry sterownik oświetlenia schodów powinien w jak największym stopniu umożliwić dopasowanie parametrów działania do potrzeb instalacji i użytkownika. Taki właśnie jest najnowszy model sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive, który umożliwia konfigurację sterownika w szerokim zakresie, w wygodny dla użytkownika sposób przy pomocy smartfona.  Parametry sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive zostały podzielone na dwie grupy, z których pierwsza zawiera główne parametry sterownika i instalacji i jest ustawiana przez instalatora  (ekran KONFIGURACJA), a druga grupa parametrów służy dopasowaniu działania do preferencji użytkownika (ekran PREFERENCJE). W tym artykule omówię ustawianie głównych parametrów sterownika i instalacji przez instalatora na ekranie KONFGURACJA. Ekran KONFIGURACJA INSTALACJI Ekran KONFIGURACJA INSTALACJI jest zabezpieczony hasłem i z reguły jest dostępny tylko dla instalatora. Na tym ekranie instalator ustawia parametry, związane z budową instalacji,

Sterowanie oświetleniem RGB - podstawy

Podstawą sterowania oświetleniem RGB jest model przestrzeni barw. Według definicji Wikipedii przestrzeń barw to widma fal elektromagnetycznych z zakresu od 380 do 780 nm (tj. światło widzialne), których matematyczne modele są przedstawiane w trójwymiarowej przestrzeni barw. Dzięki tym modelom barwę można opisać nie tylko przez podanie jej widma, ale przez modele w różnym stopniu zbliżone do ludzkiej percepcji barwy, związanej z fizjologią oka ludzkiego, a szczególnie z występowaniem w siatkówce trzech rodzajów czopków. Najważniejsze przestrzenie barw ujęto w normach międzynarodowych. RGB jako jeden z modeli przestrzeni barw Jednym z modeli przestrzeni barw jest model RGB, odzwierciedlający widmo fal elektromagnetycznych z zakresu światła widzialnego (od 380 do 780 nm). Nie obejmuje on podczerwieni oraz ultrafioletu. Model RGB wynika z właściwości ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła

Jak wygodnie dopasować parametry sterownika schodowego do preferencji użytkownika?

Dobry sterownik oświetlenia schodów powinien umożliwić dopasowanie działania instalacji do preferencji użytkownika. Taki właśnie jest najnowszy model sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive, który umożliwia najpierw konfigurację sterownika przez instalatora, a później dopasowanie działania sterownika do preferencji użytkownika przy pomocy wygodnej aplikacji na smartfon. W poprzednim poście została omówiona konfiguracja przez instalatora pierwszej grupy parametrów t.j. parametrów instalacyjnych sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive  (np. liczba lamp, obsługa półpiętra, czy lampy Master), natomiast w tym poście skupimy się na konfiguracji parametrów użytkowych poprzez ekran PREFERENCJE aplikacji, tak aby sterownik działał  zgodnie z preferencjami użytkownika. Ekran PREFERENCJE Ekran PREFERENCJE nie jest zabezpieczony hasłem, tak jak ekran KONFIGURACJA, i jest dostępny dla użytkownika, który przy jego pomocy może w każdej chwili dopasować parametry działania sterownika

Inteligentne oświetlenie LED schodów z wyjściem na półpiętro

Automatyka oświetlenia LED schodów z wyjściem na półpiętrze czasem sprawia problem, ponieważ wymaga uwzględnienia, że ruch może pojawić się nie tylko z dołu lub z góry schodów, ale także od środka. W instalacji potrzebny będzie dodatkowy czujnik ruchu, którego zadaniem będzie wykrywanie ruchu na półpiętrze oraz odpowiedni sterownik schodowy, najlepiej z funkcją obsługi półpiętra. Sterowanie oświetleniem LED schodów z użyciem sterowników schodowych Inteligentne oświetlenie LED schodów to efektowne sterowanie włączaniem i zapalaniem poszczególnych stopni schodowych oraz automatyka ruchu i zmierzchu, wykonane przy pomocy odpowiedniego sterownika schodowego LED oraz czujników ruchu i zmierzchu. Sterowniki schodowe smartLEDs typu FALA ŚWIETLNA płynnie i kolejno, stopień po stopniu włączają poszczególne lampy schodowe, są też sterowniki schodowe, które włączają oświetlenie płynnie, ale równocześnie. Do wykonania automatyki zwykle wystarczą dwa czujniki ruchu, jeden zainstalowany na dole