Przejdź do głównej zawartości

Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego.

Magic stair LED lighting

Funkcja użytkowa oświetlenia schodów

Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu, które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii.

Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów

Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież odmienia przestrzeń! Właściwie dobrane wielopunktowe oświetlenie schodowe w znaczącym stopniu wpływa na ostateczny efekt wizualny schodów, może podkreślać kształt schodów i wydobyć piękno zastosowanych do ich budowy materiałów. Inspiracje do wyboru właściwego rozwiązania można znaleźć nie tylko w pracowniach dobrych projektantów wnętrz i dekoratorów, a także w czasopismach branżowych i na wielu portalach internetowych.

Na schody wewnętrzne szczególnie polecane jest oświetlenie LED. Oświetlenie halogenowe jest raczej błędem, daje bowiem zbyt silną luminancję i nie przynosi spodziewanych efektów. Do oświetlenia schodów producenci proponują specjalne oprawy schodowe LED, wyposażone w asymetryczny odbłyśnik lub matową przesłonę.

Boczne podświetlenie schodów

Jeżeli konstrukcja schodów przylega do ściany, możemy zainstalować oprawy LED w ścianie, zwykle 15 cm nad powierzchnią kolejnych stopni, oświetlając każdy z nich z osobna. Rozwiązaniem oszczędnościowym jest oświetlenie pierwszego oraz ostatniego stopnia oraz spocznika.

Kilka podobnych inspiracji znajdziecie tutaj:

     Efektowne boczne podświetlenie LED schodów

     Boczne oświetlenie LED schodów kręconych

     Oświetlenie LED podwójnych schodów na półpiętro

Oświetlenie schodów w podstopnicach

Oświetlenie schodowe LED wygląda szczególnie dekoracyjnie, jeśli jest zamontowane w podstopnicach schodów, w ich centralnej części, oświetlając płaszczyznę stopnia znajdującego się poniżej. Mogą to być specjalne oprawy schodowe lub przygotowane na wymiar paski taśmy LED, montowane lub przyklejane pod noskiem schodów. Oprawy LED montowane w stopniach lub w podstopnicach muszą być szczelne, odporne na uderzenia, energooszczędne, mieć niewielką moc, być skierowane bezpośrednio na stopnie, tak aby światło nie oślepiało i nie dominowało we wnętrzu, a jedynie prowadziło po schodach i podkreślało ich kształt.

Oświetlenie podestu schodów lub balustrady

Zaskakujące efekty dają lampy wbudowane w płaszczyznę stopnia przy ścianie lub przy balustradzie, gdyż świecąc do góry wydobywają fakturę ściany lub dekoracyjne elementy balustrady. Niektórzy decydują się także na podświetlenie balustrady lub podestu schodów przy podłodze. Podświetlenie poręczy lub podestu jest załączane z reguły przed oświetleniem poszczególnych schodków, a gaszone jako ostatnie.

Oświetlenie LED schodów i podestu w inteligentnym domu

Te rozwiązania szczególnie są polecane, gdy schody nie łączą się ze ścianą, a także gdy mamy schody w salonie. Stanowią prawdziwą dekorację wnętrza, pełniąc również funkcję oświetlenia nastrojowego.

W przypadku nowoczesnych balustrad ze stali nierdzewnej, połączonych ze szkłem, bardzo dobrze sprawdza się także rozwiązanie polegające na wbudowaniu nowoczesnych niewielkich lamp w słupki podtrzymujące balustradę.

Animacja oświetlenia LED schodów przy pomocy sterownika schodowego

Kolejnym krokiem w kierunku dekoracyjnego oświetlenia schodów jest efektowne sterowanie wielopunktowym oświetleniem LED przy pomocy cyfrowych, inteligentnych sterowników schodowych LED. Sterowniki schodowe mogą realizować różne funkcje, począwszy od płynności zapalania i gaszenia, poprzez delikatne podświetlenie po zmierzchu, po efektowne animacje, z których najbardziej popularna jest FALA LED. FALA LED to kolejne i płynne włączanie i gaszenie pełnego oświetlenia po pojawieniu się osoby na schodach. Różne sterowniki schodowe realizują różne wersje fali LED, szczególnie dekoracyjna jest jej płynna, "rozmyta" wersja, gdzie czoło fali jest jaśniejsze od ogona. Dobre sterowniki schodowe umożliwiają dopasowanie parametrów fali do preferencji użytkownika.

Interesujące są też inne efekty wizualne np. ostrzeganie przed zgaszeniem świateł w postaci mrugania, wędrującego wygaszenia świateł itp.

Dla uzyskania pożądanych efektów dekoracyjnych sterownik schodowy powinien umożliwiać skonfigurowanie go zgodnie z preferencjami użytkownika.

Działanie sterowników schodowych smartLEDs w kilku typowych konfiguracjach można obejrzeć na poniższym filmie:

     Różne konfiguracje sterowników schodowych

Przeczytajcie także:
Efektowne i wygodne oświetlenie schodów w twoim domu
.

Komentarze

 1. To prawda: dekoracyjna funkcja oświetlenia schodów jest wciąż niedostatecznie doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub brakiem inspiracji. Prawidłowe oświetlenie schodów znacząco wpływa na końcowy efekt wizualny schodów, może zaakcentować kształt schodów i podkreślić piękno materiałów użytych do ich budowy. Inspiracje do wyboru właściwego rozwiązania można znaleźć nie tylko w pracowniach dobrych projektantów wnętrz i dekoratorów, ale także w magazynach branżowych i na wielu portalach internetowych z pomysłami na oświetlenie schodów wewnętrznych. A światło zmienia przestrzeń!

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc to jestem zachwycona tymi propozycjami oświetleniowymi. Naprawdę efektywnie to wygląda. Muszę sprawdzić w sklepi https://www.interblue.pl czy znajdę coś takiego. Jak tak, to na pewno kupię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lampki schodowe oraz taśmy LED można kupić w wielu sklepach internetowych, ale największy wybór sterowników schodowych LED wraz z unikalnymi schodowymi czujnikami ruchu znajdzie Pani na https://smartleds.pl

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podświetlenie schodów taśmą LED - Planowanie instalacji elektrycznej typu Fala świetlna

Podświetlane schody LED to niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie, bez którego nie może się obyć nowoczesna instalacja elektryczna w domu. Szczególnie dekoracyjne jest podświetlenie stopni schodowych taśmą ledową oraz animacja włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy inteligentnych sterowników schodowych typu FALA LED. Taki typ sterowania wymaga zaplanowania instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie i tym zagadnieniem zajmiemy się w tym poradniku (część 1). 1. Podświetlane schody LED - nowoczesna i bezpieczna instalacja elektryczna w domu W tej części poradnika doradzam, jak zaplanować typową instalację elektryczną inteligentnego oświetlenia LED schodów z sekwencyjnym włączaniem lamp (falą LED). W drugiej części poradnika opiszę, jak wykonać i uruchomić taką instalację. Opisywane tu podświetlane schody LED to instalacja elektryczna całkowicie bezpieczna, ponieważ jest zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Będziesz potrzebował elektryka z upraw

Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ciągach komunikacyjnych. Wymagania w stosunku do takich czujników są inne niż np. w stosunku do czujników ruchu stosowanych w systemach alarmowych. Jakie są wymagania w stosunku do schodowych czujników ruchu? Schodowe czujniki schodowe powinny reagować tylko na osoby wchodzące na schody, a ignorować osoby przechodzące obok. Powinny zatem charakteryzować się regulowanym i dobrze określonym zasięgiem oraz wąskim kątem detekcji. Ponadto, w przypadku zastosowania do ostatnio bardzo popularnych schodów otwartych, czy zabudowanych tylko z jednej strony, wymaganiem jest, aby były to czujniki ruchu jednoelementowe . Niestety, większość dostępnych na rynku czujników ruchu ma wiele wad, w praktyce dyskwalifikujących te urządzenia do tego zastosowania. Najważniejsze wady to zbyt wielki zasięg (kilka lub kilkanaście metrów), duży kąt widzenia (110-360 stopni), dwuczęściowa b

Podświetlane schody z falą LED i czujnikami ruchu - Montaż i uruchomienie instalacji

Witam w drugiej części poradnika "Podświetlane schody z falą LED". W tej części omówimy zagadnienia związane z montażem i uruchomieniem zaplanowanej wcześniej schodowej instalacji elektrycznej LED. Zakładam, że czytałeś pierwszą część tego poradnika, dotyczącą planowania i okablowania instalacji podświetlenia LED schodów oraz że zgodnie z informacjami tam zawartymi zgromadziłeś wszystkie potrzebne elementy, zaplanowałeś, gdzie rozmieścisz elementy oraz przygotowałeś instalację kablową. 1. Schematy ideowe i montażowe instalacji oświetlenia schodów typu fala LED Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możesz przystąpić do montażu i uruchomienia zaplanowanej wcześniej instalacji. Możesz skorzystać z przykładowych schematów ideowych i montażowych znajdujących się tutaj w zakładce DO POBRANIA . W tym samym miejscu znajdziesz także obie części tego poradnika w formie dokumentu pdf do ściągnięcia.) 2. Zasady bezpiecznego montażu i uruchomienia instalacji inte

Kolorowe oświetlenie schodów

Oświetlenie schodowe nie musi być wyłącznie białe. Szybko rozwijająca się technologia LED sprawiła, że dzisiaj barwa światła może być wybrana odpowiednio do stylistyki wnętrza oraz potrzeb. Czym kierować się przy wyborze koloru oświetlenia schodowego? Oświetlenie LED jednobarwne Zacznę od najbardziej popularnego oświetlenia LED, jednobarwnego w kolorze białym ( oprawy LED lub taśmy LED ). Występuje ono w różnych odcieniach, odpowiadających różnej temperaturze barwowej, mierzonej w kelwinach (K). Temperatura barwowa poniżej 3300 K odpowiada barwie ciepłej, natomiast barwa zimna zaczyna się powyżej 5300 K. Barwę pośrednią zwykło się nazywać barwą neutralną. Im niższa temperatura barwowa, tym bardziej światło będzie przechodziło w żółć. I odwrotnie, im wyższa będzie ta wartość, tym intensywniej światło przejdzie w odcień niebieskawy.  Barwa ciepła tworzy ciepłe wnętrze, przytulną i spokojną atmosferę. Barwa zimna świetnie nadaje się do celów dekoracyjnych oraz oświetlenia punktowego. Sto

Ściemnianie oświetlenia LED - o co tu chodzi?

Czy wiesz, że najlepszym sposobem na ściemnianie oświetlenia LED jest regulacja jasności oświetlenia LED po stronie niskiego napięcia zewnętrznego zasilacza o wysokiej jakości? Wykonanie instalacji jak do tradycyjnego oświetlenia, a następnie szukanie rozwiązań do zainstalowania tam oświetlenia LED jest poważnym błędem! Ściemnianie LED po stronie niskiego napięcia Ściemnianie LED (regulacja jasności diod LED) nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do żarówek i świetlówek pojedyńcza dioda LED musi być zasilana niskim, stałym napięciem w zakresie od 2V do 4V (w zależności od koloru świecenia). Co więcej, diody LED posiadają mocno nieliniową charakterystykę zależności prądu płynącego przez diodę (a tym samym jej jasności) od napięcia zasilania. Z tego powodu bardzo istotne jest precyzyjne kontrolowanie i ograniczanie nie tylko napięcia, ale także prądu płynącego przez diodę. Tradycyjne ściemniacze fazowe, idealne do tradycyjnych żarów

Jak łatwo uruchomić instalację oświetlenia schodów używając smartfona?

Uruchomianie instalacji oświetlenia LED schodów opisywałem jakiś czas temu krok po kroku w artykule Podświetlane schody LED - montaż i uruchomienie instalacji . Dla posiadaczy nowego sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive z aplikacją na smartfon uruchamianie instalacji może być jeszcze łatwiejsze, bo jest wspomagane przez specjalne diagnostyczne funkcje serwisowe,  istotnie ułatwiające pracę instalatorom.  Praca z aplikacją OMEGA smartLEDs Aplikację OMEGA smartLEDs można bezpłatnie ściągnąć ze sklepu Google Play i zainstalować na  smartfonie lub tablecie z systemem Android. Aplikacja współpracuje ze sterownikiem schodowym smartLEDs OMEGA Exclusive (do kupienia w sklepie  smartLEDs.pl ) ,  wykorzystując do komunikacji ze sterownikiem nowoczesny standard bezprzewodowy Bluetooth Low Energy (minimalne wymagania: Android 5.0, Bluetooth 4.0).  Przed uruchomieniem aplikacji należy włączyć sterownik OMEGA oraz obsługę Bluetooth w smartfonie.  Po uruchomieniu, aplikacja automatycznie

Inteligentne oświetlenie LED schodów z wyjściem na półpiętro

Automatyka oświetlenia LED schodów z wyjściem na półpiętrze czasem sprawia problem, ponieważ wymaga uwzględnienia, że ruch może pojawić się nie tylko z dołu lub z góry schodów, ale także od środka. W instalacji potrzebny będzie dodatkowy czujnik ruchu, którego zadaniem będzie wykrywanie ruchu na półpiętrze oraz odpowiedni sterownik schodowy, najlepiej z funkcją obsługi półpiętra. Sterowanie oświetleniem LED schodów z użyciem sterowników schodowych Inteligentne oświetlenie LED schodów to efektowne sterowanie włączaniem i zapalaniem poszczególnych stopni schodowych oraz automatyka ruchu i zmierzchu, wykonane przy pomocy odpowiedniego sterownika schodowego LED oraz czujników ruchu i zmierzchu. Sterowniki schodowe smartLEDs typu FALA ŚWIETLNA płynnie i kolejno, stopień po stopniu włączają poszczególne lampy schodowe, są też sterowniki schodowe, które włączają oświetlenie płynnie, ale równocześnie. Do wykonania automatyki zwykle wystarczą dwa czujniki ruchu, jeden zainstalowany na dole

Inteligentne schody

Inteligentne schody stają się coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić. Wyobrażasz sobie, że schody nie giną w mroku, tylko są delikatnie podświetlone? Albo, gdy tylko się pojawisz, lampy automatycznie, płynnie rozjaśniają się do pełnej jasności? A może urzeknie cię płynąca fala świetlna LED w postaci kolejno rozpalających się lamp? Z pewnością docenisz komfort zapominania o wyłączaniu oświetlenia i mniejsze rachunki za energię. A jeśli jeszcze dodamy, że możesz wykonać diagnostykę instalacji ze smartfona, a także pobawić się ustawieniami i wybrać takie, które najbardziej pasują do twoich preferencji, inaczej w dzień, wieczorem i w nocy? Co to są inteligentne schody? Inteligentne schody to system nowoczesnego sterowania oświetleniem LED schodów, z użyciem odpowiednich źródeł światła, inteligentnych sterowników schodowych LED i czujników, funkcjonujący niezależnie lub jako element większego systemu Inteligentnego Domu . Celem inteligentnego sterowania jest zapewnienie uży

Świeć inteligentnie! Inteligentne oświetlenie - energooszczedność i ochrona ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem światłem.

Zanieczyszczenie światłem to nadmierne i niewłaściwe oświetlenie, które nie służy nikomu. Dlaczego ochrona ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem jest ważna dla środowiska naturalnego? Co to znaczy świecić inteligentnie? Jak mądrze korzystać z oświetlenia LED? Zacznij ściemniać, wykonaj automatykę, kup odpowiednie lampy, i wiele innych. Inteligentne oświetlenie a ekologia Inteligentne oświetlenie jest istotnym elementem ekologicznego budownictwa. Powszechnie wiadomo, że budownictwo energooszczędne i przyjazne środowisku jest przyszłością rynku nieruchomości oraz że należy budować energooszczędnie. Od 2020 roku, gdy zmienią się w tej kwestii wymogi Unii Europejskiej, będą mogły powstawać jedynie domy pasywne, których głównym atutem jest minimalne zużywanie energii i w efekcie ochrona zarówno kieszeni inwestora jak i środowiska. Ale o inteligentne sterowanie oświetleniem alarmują już nie tylko ekolodzy, ale również astronomowie. Jak okazuje się, rozsądne, int