Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego.
Funkcja użytkowa oświetlenia schodów
Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu, które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii.
Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów
Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież odmienia przestrzeń! Właściwie dobrane wielopunktowe oświetlenie schodowe w znaczącym stopniu wpływa na ostateczny efekt wizualny schodów, może podkreślać kształt schodów i wydobyć piękno zastosowanych do ich budowy materiałów. Inspiracje do wyboru właściwego rozwiązania można znaleźć nie tylko w pracowniach dobrych projektantów wnętrz i dekoratorów, a także w czasopismach branżowych i na wielu portalach internetowych.
Na schody wewnętrzne szczególnie polecane jest oświetlenie LED. Oświetlenie halogenowe jest raczej błędem, daje bowiem zbyt silną luminancję i nie przynosi spodziewanych efektów. Do oświetlenia schodów producenci proponują specjalne oprawy schodowe LED, wyposażone w asymetryczny odbłyśnik lub matową przesłonę.
Boczne podświetlenie schodów
Jeżeli konstrukcja schodów przylega do ściany, możemy zainstalować oprawy LED w ścianie, zwykle 15 cm nad powierzchnią kolejnych stopni, oświetlając każdy z nich z osobna. Rozwiązaniem oszczędnościowym jest oświetlenie pierwszego oraz ostatniego stopnia oraz spocznika.
Kilka podobnych inspiracji znajdziecie tutaj:
Efektowne boczne podświetlenie LED schodów
Boczne oświetlenie LED schodów kręconych
Oświetlenie LED podwójnych schodów na półpiętro
Oświetlenie schodów w podstopnicach
Oświetlenie schodowe LED wygląda szczególnie dekoracyjnie, jeśli jest zamontowane w podstopnicach schodów, w ich centralnej części, oświetlając płaszczyznę stopnia znajdującego się poniżej. Mogą to być specjalne oprawy schodowe lub przygotowane na wymiar paski taśmy LED, montowane lub przyklejane pod noskiem schodów. Oprawy LED montowane w stopniach lub w podstopnicach muszą być szczelne, odporne na uderzenia, energooszczędne, mieć niewielką moc, być skierowane bezpośrednio na stopnie, tak aby światło nie oślepiało i nie dominowało we wnętrzu, a jedynie prowadziło po schodach i podkreślało ich kształt.
Oświetlenie podestu schodów lub balustrady
Zaskakujące efekty dają lampy wbudowane w płaszczyznę stopnia przy ścianie lub przy balustradzie, gdyż świecąc do góry wydobywają fakturę ściany lub dekoracyjne elementy balustrady. Niektórzy decydują się także na podświetlenie balustrady lub podestu schodów przy podłodze. Podświetlenie poręczy lub podestu jest załączane z reguły przed oświetleniem poszczególnych schodków, a gaszone jako ostatnie.
Te rozwiązania szczególnie są polecane, gdy schody nie łączą się ze ścianą, a także gdy mamy schody w salonie. Stanowią prawdziwą dekorację wnętrza, pełniąc również funkcję oświetlenia nastrojowego.
W przypadku nowoczesnych balustrad ze stali nierdzewnej, połączonych ze szkłem, bardzo dobrze sprawdza się także rozwiązanie polegające na wbudowaniu nowoczesnych niewielkich lamp w słupki podtrzymujące balustradę.
Animacja oświetlenia LED schodów przy pomocy sterownika schodowego
Kolejnym krokiem w kierunku dekoracyjnego oświetlenia schodów jest efektowne sterowanie wielopunktowym oświetleniem LED przy pomocy cyfrowych, inteligentnych sterowników schodowych LED. Sterowniki schodowe mogą realizować różne funkcje, począwszy od płynności zapalania i gaszenia, poprzez delikatne podświetlenie po zmierzchu, po efektowne animacje, z których najbardziej popularna jest FALA LED. FALA LED to kolejne i płynne włączanie i gaszenie pełnego oświetlenia po pojawieniu się osoby na schodach. Różne sterowniki schodowe realizują różne wersje fali LED, szczególnie dekoracyjna jest jej płynna, "rozmyta" wersja, gdzie czoło fali jest jaśniejsze od ogona. Dobre sterowniki schodowe umożliwiają dopasowanie parametrów fali do preferencji użytkownika.
Interesujące są też inne efekty wizualne np. ostrzeganie przed zgaszeniem świateł w postaci mrugania, wędrującego wygaszenia świateł itp.
Dla uzyskania pożądanych efektów dekoracyjnych sterownik schodowy powinien umożliwiać skonfigurowanie go zgodnie z preferencjami użytkownika.
Działanie sterowników schodowych smartLEDs w kilku typowych konfiguracjach można obejrzeć na poniższym filmie:
Różne konfiguracje sterowników schodowych
To prawda: dekoracyjna funkcja oświetlenia schodów jest wciąż niedostatecznie doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub brakiem inspiracji. Prawidłowe oświetlenie schodów znacząco wpływa na końcowy efekt wizualny schodów, może zaakcentować kształt schodów i podkreślić piękno materiałów użytych do ich budowy. Inspiracje do wyboru właściwego rozwiązania można znaleźć nie tylko w pracowniach dobrych projektantów wnętrz i dekoratorów, ale także w magazynach branżowych i na wielu portalach internetowych z pomysłami na oświetlenie schodów wewnętrznych. A światło zmienia przestrzeń!
OdpowiedzUsuńSuper!
OdpowiedzUsuńSzczerze mówiąc to jestem zachwycona tymi propozycjami oświetleniowymi. Naprawdę efektywnie to wygląda. Muszę sprawdzić w sklepi https://www.interblue.pl czy znajdę coś takiego. Jak tak, to na pewno kupię.
OdpowiedzUsuńLampki schodowe oraz taśmy LED można kupić w wielu sklepach internetowych, ale największy wybór sterowników schodowych LED wraz z unikalnymi schodowymi czujnikami ruchu znajdzie Pani na https://smartleds.pl
UsuńWspaniale wygląda takie oświetlenia na schodach.
OdpowiedzUsuń