Przejdź do głównej zawartości

Jak łatwo uruchomić instalację oświetlenia schodów używając smartfona?

Uruchomianie instalacji oświetlenia LED schodów opisywałem jakiś czas temu krok po kroku w artykule Podświetlane schody LED - montaż i uruchomienie instalacji. Dla posiadaczy nowego sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive z aplikacją na smartfon uruchamianie instalacji może być jeszcze łatwiejsze, bo jest wspomagane przez specjalne diagnostyczne funkcje serwisowe, istotnie ułatwiające pracę instalatorom. 

Uruchmianie instalacji oświetlenia LED schodów przy pomocy mobilnej aplikacji OMEGA smartLEDs. Diagnostyczne funkcje serwisowe dla instalatorów.

Praca z aplikacją OMEGA smartLEDs

Aplikację OMEGA smartLEDs można bezpłatnie ściągnąć ze sklepu Google Play i zainstalować na  smartfonie lub tablecie z systemem Android. Aplikacja współpracuje ze sterownikiem schodowym smartLEDs OMEGA Exclusive (do kupienia w sklepie smartLEDs.pl)wykorzystując do komunikacji ze sterownikiem nowoczesny standard bezprzewodowy Bluetooth Low Energy (minimalne wymagania: Android 5.0, Bluetooth 4.0). 

Przed uruchomieniem aplikacji należy włączyć sterownik OMEGA oraz obsługę Bluetooth w smartfonie.  Po uruchomieniu, aplikacja automatycznie połączy się ze sterownikiem. Po przejściu do ekranu SERWIS I URUCHOMIENIE (ekran chroniony hasłem przed nieuprawnionym dostępem) można zacząć uruchamianie instalacji, korzystając z trzech dostępnych na tym ekranie diagnostycznych funkcji serwisowych: Sprawdź lampy, Sprawdź sterownik i Sprawdź wejścia.

Sprawdzenie lamp LED w instalacji (funkcja Sprawdź lampy)

Sprawdzenie podłączenia lamp LED w instalacji to jedna z pierwszych czynności, którą powinno się zrobić po przystąpieniu do uruchamiania instalacji. Można to zrobić, korzystając z funkcji SPRAWDŹ LAMPY.

Aplikacja OMEGA smartLEDs - Serwisowa funkcja diagnostyczna SPRAWDŹ LAMPY

Za pomocą przycisków NASTĘPNA i POPRZEDNIA należy wybrać lampę do sprawdzenia. Jeśli obwody lamp nie były wcześniej testowane lub mamy podejrzenie, że w obwodzie lampy może występować zwarcie, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż zwarcie (lub nadmierne obciążenie) na dowolnym wyjściu grozi spaleniem sterownika. W pierwszym kroku zaleca się naciśnięcie na krótko przycisku 2%, aby zapalić lampę na 2%. Po upewnieniu się, że obwód lampy działa prawidłowo, można przejść do drugiego kroku i nacisnąć przycisk 100%, aby zapalić lampę na 100%.  W ten sposób sprawdzamy wszystkie lampy i ewentualnie poprawiamy instalację.

Sprawdzenie sterownika schodowego (funkcja Sprawdź sterownik)

Ta funkcja diagnostyczna umożliwia sprawdzenie poprawności działania samego sterownika w stanie aktywnym, poprzez wykonanie pełnej sekwencji świecenia (zapalanie, świecenie, ostrzeganie, gaszenie). 

Aplikacja OMEGA smartLEDs - Serwisowa funkcja diagnostyczna SPRAWDŹ STEROWNIK

Należy przetestować wszystkie sposoby zapalania lamp: zapalanie w górę, zapalanie w dół i ew. zapalanie od półpiętra,  zgodnie z ustawieniami dla poszczególnych trybów: MAX, NOC i DZIEŃ. 

W czasie wykonywania tej funkcji sterownik ignoruje rzeczywisty stan wejść sterownika. Dzięki tej funkcji można szybko sprawdzić, czy nieprawidłowe działanie sterownika wynika z jego uszkodzenia, czy też z nieprawidłowego stanu urządzeń podłączonych do wejść sterownika.

Sprawdzenie wejść sterownika (funkcja Sprawdź wejścia)

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu wejść sterownika przy pomocy funkcji Sprawdź wejścia.

Aplikacja OMEGA smartLEDs - Serwisowa funkcja diagnostyczna SPRAWDŹ WEJŚCIA

Funkcja  wyświetla stan wejść sterujących UP, MID oraz DN (AKTYWNE, WYŁĄCZONE) oraz stan wejścia DIS (NIE BLOKUJE, BLOKUJE).

Dla wejścia DIS jest wyświetlana także aktualnie pełniony tryb (funkcja) tego wejścia (BLOKUJ, ODBLOKUJ, PRZERZUCAJ, WWZ), a dla funkcji WWZ (wbudowany wyłącznik zmierzchowy) dodatkowo są wyświetlone: aktualna jasność zmierzona przez sondę światła oraz ustawiony próg jasności (może być on zmieniony na ekranie PREFERENCJE).

Jakie ułatwienia dla instalatorów oferuje jeszcze aplikacja?

Uruchamianie schodowej instalacji oświetlenia LED schodów przy pomocy mobilnej aplikacji na smartfon/tablet stanowi duże ułatwienie dla instalatorów. W tym artykule skupiłem się jedynie na diagnostycznych funkcjach serwisowych aplikacji. Jeden z następnych wpisów poświęcę szerokim możliwościom konfiguracji sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive, przebiegającej łatwo i intuicyjnie z pomocą aplikacji OMEGA smartLEDs. 

Współpraca sterownika z aplikacją stanowi nową jakość, zarówno dla instalatorów - w procesie przygotowywania wielopunktowej instalacji oświetleniowej LED, jak i dla użytkowników, chcących dopasować wybrane parametry działania instalacji do własnych preferencji.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podświetlenie schodów taśmą LED - Planowanie instalacji elektrycznej typu Fala świetlna

Podświetlane schody LED to niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie, bez którego nie może się obyć nowoczesna instalacja elektryczna w domu. Szczególnie dekoracyjne jest podświetlenie stopni schodowych taśmą ledową oraz animacja włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy inteligentnych sterowników schodowych typu FALA LED. Taki typ sterowania wymaga zaplanowania instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie i tym zagadnieniem zajmiemy się w tym poradniku (część 1). 1. Podświetlane schody LED - nowoczesna i bezpieczna instalacja elektryczna w domu W tej części poradnika doradzam, jak zaplanować typową instalację elektryczną inteligentnego oświetlenia LED schodów z sekwencyjnym włączaniem lamp (falą LED). W drugiej części poradnika opiszę, jak wykonać i uruchomić taką instalację. Opisywane tu podświetlane schody LED to instalacja elektryczna całkowicie bezpieczna, ponieważ jest zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Będziesz potrzebował elektryka z upraw

Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ciągach komunikacyjnych. Wymagania w stosunku do takich czujników są inne niż np. w stosunku do czujników ruchu stosowanych w systemach alarmowych. Jakie są wymagania w stosunku do schodowych czujników ruchu? Schodowe czujniki schodowe powinny reagować tylko na osoby wchodzące na schody, a ignorować osoby przechodzące obok. Powinny zatem charakteryzować się regulowanym i dobrze określonym zasięgiem oraz wąskim kątem detekcji. Ponadto, w przypadku zastosowania do ostatnio bardzo popularnych schodów otwartych, czy zabudowanych tylko z jednej strony, wymaganiem jest, aby były to czujniki ruchu jednoelementowe . Niestety, większość dostępnych na rynku czujników ruchu ma wiele wad, w praktyce dyskwalifikujących te urządzenia do tego zastosowania. Najważniejsze wady to zbyt wielki zasięg (kilka lub kilkanaście metrów), duży kąt widzenia (110-360 stopni), dwuczęściowa b

Podświetlane schody z falą LED i czujnikami ruchu - Montaż i uruchomienie instalacji

Witam w drugiej części poradnika "Podświetlane schody z falą LED". W tej części omówimy zagadnienia związane z montażem i uruchomieniem zaplanowanej wcześniej schodowej instalacji elektrycznej LED. Zakładam, że czytałeś pierwszą część tego poradnika, dotyczącą planowania i okablowania instalacji podświetlenia LED schodów oraz że zgodnie z informacjami tam zawartymi zgromadziłeś wszystkie potrzebne elementy, zaplanowałeś, gdzie rozmieścisz elementy oraz przygotowałeś instalację kablową. 1. Schematy ideowe i montażowe instalacji oświetlenia schodów typu fala LED Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możesz przystąpić do montażu i uruchomienia zaplanowanej wcześniej instalacji. Możesz skorzystać z przykładowych schematów ideowych i montażowych znajdujących się tutaj w zakładce DO POBRANIA . W tym samym miejscu znajdziesz także obie części tego poradnika w formie dokumentu pdf do ściągnięcia.) 2. Zasady bezpiecznego montażu i uruchomienia instalacji inte

Ściemnianie oświetlenia LED - o co tu chodzi?

Czy wiesz, że najlepszym sposobem na ściemnianie oświetlenia LED jest regulacja jasności oświetlenia LED po stronie niskiego napięcia zewnętrznego zasilacza o wysokiej jakości? Wykonanie instalacji jak do tradycyjnego oświetlenia, a następnie szukanie rozwiązań do zainstalowania tam oświetlenia LED jest poważnym błędem! Ściemnianie LED po stronie niskiego napięcia Ściemnianie LED (regulacja jasności diod LED) nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do żarówek i świetlówek pojedyńcza dioda LED musi być zasilana niskim, stałym napięciem w zakresie od 2V do 4V (w zależności od koloru świecenia). Co więcej, diody LED posiadają mocno nieliniową charakterystykę zależności prądu płynącego przez diodę (a tym samym jej jasności) od napięcia zasilania. Z tego powodu bardzo istotne jest precyzyjne kontrolowanie i ograniczanie nie tylko napięcia, ale także prądu płynącego przez diodę. Tradycyjne ściemniacze fazowe, idealne do tradycyjnych żarów

Inteligentne oświetlenie LED schodów z wyjściem na półpiętro

Automatyka oświetlenia LED schodów z wyjściem na półpiętrze czasem sprawia problem, ponieważ wymaga uwzględnienia, że ruch może pojawić się nie tylko z dołu lub z góry schodów, ale także od środka. W instalacji potrzebny będzie dodatkowy czujnik ruchu, którego zadaniem będzie wykrywanie ruchu na półpiętrze oraz odpowiedni sterownik schodowy, najlepiej z funkcją obsługi półpiętra. Sterowanie oświetleniem LED schodów z użyciem sterowników schodowych Inteligentne oświetlenie LED schodów to efektowne sterowanie włączaniem i zapalaniem poszczególnych stopni schodowych oraz automatyka ruchu i zmierzchu, wykonane przy pomocy odpowiedniego sterownika schodowego LED oraz czujników ruchu i zmierzchu. Sterowniki schodowe smartLEDs typu FALA ŚWIETLNA płynnie i kolejno, stopień po stopniu włączają poszczególne lampy schodowe, są też sterowniki schodowe, które włączają oświetlenie płynnie, ale równocześnie. Do wykonania automatyki zwykle wystarczą dwa czujniki ruchu, jeden zainstalowany na dole

Kolorowe oświetlenie schodów

Oświetlenie schodowe nie musi być wyłącznie białe. Szybko rozwijająca się technologia LED sprawiła, że dzisiaj barwa światła może być wybrana odpowiednio do stylistyki wnętrza oraz potrzeb. Czym kierować się przy wyborze koloru oświetlenia schodowego? Oświetlenie LED jednobarwne Zacznę od najbardziej popularnego oświetlenia LED, jednobarwnego w kolorze białym ( oprawy LED lub taśmy LED ). Występuje ono w różnych odcieniach, odpowiadających różnej temperaturze barwowej, mierzonej w kelwinach (K). Temperatura barwowa poniżej 3300 K odpowiada barwie ciepłej, natomiast barwa zimna zaczyna się powyżej 5300 K. Barwę pośrednią zwykło się nazywać barwą neutralną. Im niższa temperatura barwowa, tym bardziej światło będzie przechodziło w żółć. I odwrotnie, im wyższa będzie ta wartość, tym intensywniej światło przejdzie w odcień niebieskawy.  Barwa ciepła tworzy ciepłe wnętrze, przytulną i spokojną atmosferę. Barwa zimna świetnie nadaje się do celów dekoracyjnych oraz oświetlenia punktowego. Sto

Sterowanie oświetleniem LED schodów

Trendem w nowoczesnym sterowaniu oświetleniem schodów jest delikatne podświetlenie oraz zastąpienie tradycyjnego, skokowego włączania i gaszenia pełnego oświetlenia przez płynne, stopniowe, często także kolejne rozjaśnianie i gaszenie lamp. Podobnie odchodzi się od tradycyjnych łączników schodowych i krzyżowych na rzecz wygodnej automatyki przy pomocy schodowych czujników ruchu. Tradycyjne sterowanie oświetleniem schodów Tradycyjne sterowanie oświetleniem schodów polega na skokowym (typu włącz/wyłącz) oraz ręcznym włączaniu i wyłączaniu oświetlenia z różnych miejsc przy pomocy łączników schodowych lub krzyżowych. Zwykle potrzebujemy włączać światło na parterze i wyłączać na piętrze (lub odwrotnie). W przypadku, gdy mamy tylko dwie kondygnacje wystarczą dwa łączniki schodowe (jeden montuje się na parterze, drugi – na piętrze), natomiast gdy miejsc, z których chcemy sterować oświetleniem jest więcej, dodatkowo trzeba zastosować jeden lub więcej łączników krzyżowych i instalacja je

Inteligentne sterowniki schodowe wielopunktowego oświetlenia LED typu Fala świetlna- smartLEDs

Inteligentne sterowniki schodowe to cyfrowe urządzenia, które potrafią przemienić smutną niekiedy klatkę schodową w najbardziej reprezentacyjną część domu. Schody nie giną w ciemności, ale są delikatnie oświetlone, a to delikatne podświetlenie nie oślepia, a jedynie podkreśla piękno materiałów użytych do ich budowy. A kiedy zaczniesz wchodzić po schodach z pewnością oczaruje Cię efektowna fala świetlna LED w postaci kolejno i płynnie zapalających się lamp! Co to jest inteligentny sterownik schodowy typu FALA LED i gdzie się go stosuje? Inteligentny sterownik schodowy typu FALA ŚWIETLNA to urządzenie elektroniczne z odpowiednim oprogramowaniem, które steruje wielopunktowym oświetleniem LED. Podstawową funkcją jest kolejne, płynne zapalanie poszczególnych lamp (lub grup lamp) na określony czas w sposób przypominający pojawiającą się falę świetlną. Sterowniki schodowe najczęściej stosuje się do sterowania oświetleniem schodów (stąd ich nazwa). Po zainicjowaniu, cykl pracy ste

Sterowanie oświetleniem RGB - podstawy

Podstawą sterowania oświetleniem RGB jest model przestrzeni barw. Według definicji Wikipedii przestrzeń barw to widma fal elektromagnetycznych z zakresu od 380 do 780 nm (tj. światło widzialne), których matematyczne modele są przedstawiane w trójwymiarowej przestrzeni barw. Dzięki tym modelom barwę można opisać nie tylko przez podanie jej widma, ale przez modele w różnym stopniu zbliżone do ludzkiej percepcji barwy, związanej z fizjologią oka ludzkiego, a szczególnie z występowaniem w siatkówce trzech rodzajów czopków. Najważniejsze przestrzenie barw ujęto w normach międzynarodowych. RGB jako jeden z modeli przestrzeni barw Jednym z modeli przestrzeni barw jest model RGB, odzwierciedlający widmo fal elektromagnetycznych z zakresu światła widzialnego (od 380 do 780 nm). Nie obejmuje on podczerwieni oraz ultrafioletu. Model RGB wynika z właściwości ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła

Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego. Funkcja użytkowa oświetlenia schodów Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu , które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii. Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież od