Przejdź do głównej zawartości

Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ciągach komunikacyjnych. Wymagania w stosunku do takich czujników są inne niż np. w stosunku do czujników ruchu stosowanych w systemach alarmowych.

Schodowe optyczne czujniki odległości i ruchu smartLEDs do LED 12V regulacja zasięgu do 200m

Jakie są wymagania w stosunku do schodowych czujników ruchu?

Schodowe czujniki schodowe powinny reagować tylko na osoby wchodzące na schody, a ignorować osoby przechodzące obok. Powinny zatem charakteryzować się regulowanym i dobrze określonym zasięgiem oraz wąskim kątem detekcji. Ponadto, w przypadku zastosowania do ostatnio bardzo popularnych schodów otwartych, czy zabudowanych tylko z jednej strony, wymaganiem jest, aby były to czujniki ruchu jednoelementowe.

Niestety, większość dostępnych na rynku czujników ruchu ma wiele wad, w praktyce dyskwalifikujących te urządzenia do tego zastosowania. Najważniejsze wady to zbyt wielki zasięg (kilka lub kilkanaście metrów), duży kąt widzenia (110-360 stopni), dwuczęściowa budowa (fotokomórki) i niepewność działania. Źle dobrane czujniki ruchu będą zapalać światło na schodach nawet wtedy, gdy nikogo na schodach nie ma ani nikt nie wchodzi na nie, mogą wymagać wygibasów na pierwszym schodku (żeby czujnik nas zauważył) lub zapalać światło z dużym opóźnieniem, np. gdy już jesteśmy na 4 stopniu schodów.

Dlaczego czujniki typu PIR oraz czujniki mikrofalowe nie sprawdzają się jako schodowe czujniki ruchu?

Nieokreślony zasięg

Większość dostępnych na rynku czujników ruchu to pasywne czujniki PIR (z ang. Passive Infra Red) lub mikrofalowe. Czujniki PIR działają na zasadzie wykrywania poruszających się obiektów emitujących ciepło (np. osób). Z kolei czujniki mikrofalowe wykrywają ruch na zasadzie efektu Dopplera. Obszar wykrywania osób w przypadku obu typów czujników jest niestabilny i mocno zmienny w zależności od takich czynników jak: rozmiar osoby, rodzaj ubrania, szybkość i kierunek poruszania się oraz temperatura otoczenia. Ponieważ wykrywanie ruchu opiera się na pomiarze temperatury, to każda zmiana temperatury na wyższą lub niższą (np. podmuch zimnego powietrza do nagrzanego pomieszczenia) może być traktowana jako alarm. Jeżeli różnica temperatur pomiędzy obiektem poruszającym się, a otoczeniem jest niewielka (np. latem), czujnik może reagować "później" i w efekcie zmniejszy się jego zasięg. W efekcie częste jest "niezauważanie" osób idących po schodach, a także wykrywanie ruchu osób przechodzących obok schodów, a nawet działanie bez wyraźnego powodu (np. reagowanie na przeciągi). Niektórzy sprzedawcy twierdzą, że ich czujniki schodowe PIR mają dokładną regulację zasięgu, ale nie dajcie się nabrać - z samej zasady działania czujników PIR wynika, że nie da się dobrze określić granicy działania czujnika tego typu, zatem takie czujniki na pewno nie sprawdzą się w przypadku schodów otwartych.

Wyjście czujnika nieodpowiednie dla sterowników schodowych

Czujniki typu PIR w zdecydowanej większości są wykonywane do innych zastosowań, co powoduje, że nie nadają się do współpracy ze sterownikami oświetlenia LED schodów. Sterowniki schodowe wymagają sterowania za pomocą dwustanowych wyjść bezpotencjałowych (zwarcie-rozwarcie) lub niskonapięciowych (0-5V). Natomiast czujniki ruchu często są wykonywane jako włączniki oświetlenia 230VAC (podłączenie takiego czujnika bez przekaźnika separującego grozi śmiercią lub kalectwem a także, na 100%, spali sterownik) lub na 12VDC (podłączenie takiego czujnika spowoduje podanie +12V na wejście sterownika, co może trwale uszkodzić sterownik). Z kolei czujki ruchu z systemów alarmowych, choć zwykle mają właściwy typ wyjścia (przekaźnikowe typu NO), to jednak ze względu na wewnętrzne algorytmy przetwarzania sygnału, działają z denerwującym, ponad sekundowym opóźnieniem. Dodatkową wadą większości obecnych na rynku czujników ruchu jest ich hałaśliwość: czujniki te mają wbudowane przekaźniki, które "kłapią" (co może być denerwujące, zwłaszcza w nocy).

Schodowe czujniki optyczne

Ze względu na zasadę działania, do wykrywania ruchu na schodach zdecydowanie lepiej nadają się czujniki optyczne aktywne działające na zasadzie wysyłania wiązki światła (niewidzialna dla oka podczerwień). Dobrze sprawdzają się czujniki optyczne dwuelementowe (bariery świetlne oraz czujniki refleksyjne), jednakże bardzo często budowa schodów wyklucza ich zainstalowanie po obu stronach schodów. Aktualne trendy w projektowaniu to schody otwarte na salon, ażurowe, które wymagają zastosowania czujnika jednoelementowego o wąskim kącie detekcji oraz z możliwością ustawienia zasięgu z dokładnością przynajmniej 10cm.

Jednoelementowe schodowe czujniki optyczne odległości i ruchu

Powyższym wymaganiom czynią zadość nowe, niedawno wprowadzone na rynek czujniki optyczne odbiciowe jednoelementowe ALFA smartLEDs oraz DELTA smartLEDs o kącie detekcji 15 stopni, regulowanym zasięgu (odpowiednio do 100cm lub 200cm) i odchylonym torze optycznym (5°). Odchylony tor optyczny redukuje ewentualne odbicia od ściany naprzeciwko lub od stopni schodowych (w przypadku zbyt nisko zainstalowanych czujników), a przy odpowiednim ustawieniu czujnika zmniejsza także strumień światła poza schody

Schodowy czujnik optyczny odbiciowy odległości i ruchu ALFA smartLEDs 12V 100cmSchodowy czujnik optyczny odbiciowy odległości i ruchu DELTA smartLEDs 12V 200cm

Użytkownik ma możliwość wyboru między dwoma trybami pracy czujnika. Podstawowym trybem pracy jest tryb czujnika odległości, w którym wykrywane są obiekty znajdujące się w odległości nie większej niż ustawiona w czujniku. W przypadku specyficznych warunków pracy czujnika (np. biała ściana naprzeciwko, powodująca silne odbicie impulsów podczerwieni emitowanych przez czujnik, oślepianie czujnika przez inne źródła światła) możliwe jest przełączenie czujnika w tryb czujnika ruchu, w którym wykrywane są zmiany sygnału odbitego od obiektu znajdującego się w odległości nie większej od ustawionej w czujniku.

Panel przedni czujników odległosci i ruchu ALFA i DELTA smartLEDs 12VPożądany zasięg czujników ALFA i DELTA można ustawić z dokładnością do 10cm przy pomocy potencjometru wieloobrotowego oraz diody sygnalizacyjnej zasięgu, umieszczonych w wygodnym miejscu z przodu czujników, pod zdejmowaną osłoną.


Tył czujników odległości i ruchu ALFA i DELTA smartLEDs 12VUnikalną cechą czujników ALFA i DELTA jest adaptacja do trudnych warunków otoczenia, mała wrażliwość na widzialne światło z otoczenia oraz duża odporność na zakłócenia. Czujniki zawdzięczają to mikroprocesorowej obróbce sygnału powracającego do odbiornika.

Podsumowanie

Zestaw sterujący do oświetlenia schodów: Sterownik schodowy + 2 schodowe czujniki ruchu
Do tej pory brak było na rynku czujników schodowych o takich właściwościach. Schodowe czujniki ruchu ALFA i DELTA idealnie współpracują ze sterownikami schodowymi wielopunktowego oświetlenia LED smartLEDs, a także z wieloma innymi urządzeniami sterowanymi poprzez uniwersalne wyjścia NPN typu OC (Open Collector), będąc przy tym pozbawionymi wad pozostałych, dostępnych na rynku czujników.

Komentarze

  1. To musi być bardzo wygodne rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Potwierdzam, takie czujniki to spore udogodnienie w domu. Sam posiadam taki sprzęt i nie wyobrażam sobie z niego zrezygnować.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tego typu gadżety odpowiednio wykorzystane mogą być bardzo przydatne. Zawsze wygodniej jest zaświecać światło ruchem, niż po ciemku szukać przełącznika na ścianie w domu. Dobrze jest stosować tego typu rozwiązania ponieważ są bardzo wygodne i poprawiają bezpieczeństwo użytkowania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A czy czujnik alfa lub delta może być podłonczony bezpośrednio do zasilacza a zasilacz z oświetleniem bez sterownika

      Usuń
    2. Nie, czujniki ruchu Alfa /Delta smartLEDs podłącza się do sterownika https://smartleds.pl/sterowniki-schodowe/. Najprostszym i najtańszym jest np. moduł czasowy Sigma smartLEDs https://smartleds.pl/sklep/sterowniki-schodowe-led/modul-czasowy-sigma/

      Usuń
  4. dobre rozwiązania

    OdpowiedzUsuń
  5. To wszystko jest naprawdę bardzo proste, jeśli oczywiście wybierze się odpowiednie rozwiązania i odpowiednie systemy. Szukać możecie ich np. na stronie https://www.se.com/pl/pl/product-category/1200-automatyka-%E2%80%93-system-bms Wydaje mi się, że będzie to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi właśnie o coś takiego.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja również jestem bardzo zadowolony z takich czujników. Zdecydowanie warto zamontować coś takiego w domu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Skoro już mowa o czujnikach, to jak myślisz.. jaki czujnik optyczny najlepiej wybrać z oferty http://www.gigaom.pl/czujniki_optyczne.html ? Nie ukrywam, że zależy mi na dobrych parametrach oraz rozsądnej cenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny mają optyczne odbiciowe czujniki smartLEDs https://smartleds.pl/czujniki-ruchu.
      Polskie, profesjonalnie wykonane, w rozsądnej cenie.

      Usuń
  8. Świetna sprawa. Takie rozwiazanie jest nie tylko nowoczesne ale również bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  9. Rozumiem, że te czujniki to są po prostu jakieś dobrej jakości Czujniki optyczne? Jeśli tak to czy mógłby mi podpowiedzieć gdzie tego typu czujniki można kupić w korzystnej cenie?

    OdpowiedzUsuń
  10. Mam 25 stopni na klatce schodowej typu zsmknietej. Rozumiem, że tego zestawu nie mogę zastosować. Czy się mylę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oferujemy kilka różnych zestawów schodowych https://smartleds.pl/inteligentne-oswietlenie-schodow-led-z-czujnikiem-ruchu/ . Nasze sterowniki schodowe typu Fala LED obsługują maksymalnie 23 lampy. Są to: sterowniki SP23 w wersji Premium lub Standard oraz sterownik Omega Exclusive (także w zestawach z czujnikami ruchu).

      Przy 25 stopniach rozwiązaniem może być równoległe połączenie dwóch par skrajnych lamp (na dole i na górze schodów) i równoczesne ich zapalanie, pozostałe lampy będą się zapalać kolejno.

      Usuń
  11. Takie oświetlenie schodów jest bardzo fajne i robi super robotę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podświetlenie schodów taśmą LED - Planowanie instalacji elektrycznej typu Fala świetlna

Podświetlane schody LED to niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie, bez którego nie może się obyć nowoczesna instalacja elektryczna w domu. Szczególnie dekoracyjne jest podświetlenie stopni schodowych taśmą ledową oraz animacja włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy inteligentnych sterowników schodowych typu FALA LED. Taki typ sterowania wymaga zaplanowania instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie i tym zagadnieniem zajmiemy się w tym poradniku (część 1). 1. Podświetlane schody LED - nowoczesna i bezpieczna instalacja elektryczna w domu W tej części poradnika doradzam, jak zaplanować typową instalację elektryczną inteligentnego oświetlenia LED schodów z sekwencyjnym włączaniem lamp (falą LED). W drugiej części poradnika opiszę, jak wykonać i uruchomić taką instalację. Opisywane tu podświetlane schody LED to instalacja elektryczna całkowicie bezpieczna, ponieważ jest zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Będziesz potrzebował elektryka z upraw

Podświetlane schody z falą LED i czujnikami ruchu - Montaż i uruchomienie instalacji

Witam w drugiej części poradnika "Podświetlane schody z falą LED". W tej części omówimy zagadnienia związane z montażem i uruchomieniem zaplanowanej wcześniej schodowej instalacji elektrycznej LED. Zakładam, że czytałeś pierwszą część tego poradnika, dotyczącą planowania i okablowania instalacji podświetlenia LED schodów oraz że zgodnie z informacjami tam zawartymi zgromadziłeś wszystkie potrzebne elementy, zaplanowałeś, gdzie rozmieścisz elementy oraz przygotowałeś instalację kablową. 1. Schematy ideowe i montażowe instalacji oświetlenia schodów typu fala LED Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możesz przystąpić do montażu i uruchomienia zaplanowanej wcześniej instalacji. Możesz skorzystać z przykładowych schematów ideowych i montażowych znajdujących się tutaj w zakładce DO POBRANIA . W tym samym miejscu znajdziesz także obie części tego poradnika w formie dokumentu pdf do ściągnięcia.) 2. Zasady bezpiecznego montażu i uruchomienia instalacji inte

Ściemnianie oświetlenia LED - o co tu chodzi?

Czy wiesz, że najlepszym sposobem na ściemnianie oświetlenia LED jest regulacja jasności oświetlenia LED po stronie niskiego napięcia zewnętrznego zasilacza o wysokiej jakości? Wykonanie instalacji jak do tradycyjnego oświetlenia, a następnie szukanie rozwiązań do zainstalowania tam oświetlenia LED jest poważnym błędem! Ściemnianie LED po stronie niskiego napięcia Ściemnianie LED (regulacja jasności diod LED) nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do żarówek i świetlówek pojedyńcza dioda LED musi być zasilana niskim, stałym napięciem w zakresie od 2V do 4V (w zależności od koloru świecenia). Co więcej, diody LED posiadają mocno nieliniową charakterystykę zależności prądu płynącego przez diodę (a tym samym jej jasności) od napięcia zasilania. Z tego powodu bardzo istotne jest precyzyjne kontrolowanie i ograniczanie nie tylko napięcia, ale także prądu płynącego przez diodę. Tradycyjne ściemniacze fazowe, idealne do tradycyjnych żarów

Sterowanie oświetleniem RGB - podstawy

Podstawą sterowania oświetleniem RGB jest model przestrzeni barw. Według definicji Wikipedii przestrzeń barw to widma fal elektromagnetycznych z zakresu od 380 do 780 nm (tj. światło widzialne), których matematyczne modele są przedstawiane w trójwymiarowej przestrzeni barw. Dzięki tym modelom barwę można opisać nie tylko przez podanie jej widma, ale przez modele w różnym stopniu zbliżone do ludzkiej percepcji barwy, związanej z fizjologią oka ludzkiego, a szczególnie z występowaniem w siatkówce trzech rodzajów czopków. Najważniejsze przestrzenie barw ujęto w normach międzynarodowych. RGB jako jeden z modeli przestrzeni barw Jednym z modeli przestrzeni barw jest model RGB, odzwierciedlający widmo fal elektromagnetycznych z zakresu światła widzialnego (od 380 do 780 nm). Nie obejmuje on podczerwieni oraz ultrafioletu. Model RGB wynika z właściwości ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła

Jak łatwo uruchomić instalację oświetlenia schodów używając smartfona?

Uruchomianie instalacji oświetlenia LED schodów opisywałem jakiś czas temu krok po kroku w artykule Podświetlane schody LED - montaż i uruchomienie instalacji . Dla posiadaczy nowego sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive z aplikacją na smartfon uruchamianie instalacji może być jeszcze łatwiejsze, bo jest wspomagane przez specjalne diagnostyczne funkcje serwisowe,  istotnie ułatwiające pracę instalatorom.  Praca z aplikacją OMEGA smartLEDs Aplikację OMEGA smartLEDs można bezpłatnie ściągnąć ze sklepu Google Play i zainstalować na  smartfonie lub tablecie z systemem Android. Aplikacja współpracuje ze sterownikiem schodowym smartLEDs OMEGA Exclusive (do kupienia w sklepie  smartLEDs.pl ) ,  wykorzystując do komunikacji ze sterownikiem nowoczesny standard bezprzewodowy Bluetooth Low Energy (minimalne wymagania: Android 5.0, Bluetooth 4.0).  Przed uruchomieniem aplikacji należy włączyć sterownik OMEGA oraz obsługę Bluetooth w smartfonie.  Po uruchomieniu, aplikacja automatycznie

Kolorowe oświetlenie schodów

Oświetlenie schodowe nie musi być wyłącznie białe. Szybko rozwijająca się technologia LED sprawiła, że dzisiaj barwa światła może być wybrana odpowiednio do stylistyki wnętrza oraz potrzeb. Czym kierować się przy wyborze koloru oświetlenia schodowego? Oświetlenie LED jednobarwne Zacznę od najbardziej popularnego oświetlenia LED, jednobarwnego w kolorze białym ( oprawy LED lub taśmy LED ). Występuje ono w różnych odcieniach, odpowiadających różnej temperaturze barwowej, mierzonej w kelwinach (K). Temperatura barwowa poniżej 3300 K odpowiada barwie ciepłej, natomiast barwa zimna zaczyna się powyżej 5300 K. Barwę pośrednią zwykło się nazywać barwą neutralną. Im niższa temperatura barwowa, tym bardziej światło będzie przechodziło w żółć. I odwrotnie, im wyższa będzie ta wartość, tym intensywniej światło przejdzie w odcień niebieskawy.  Barwa ciepła tworzy ciepłe wnętrze, przytulną i spokojną atmosferę. Barwa zimna świetnie nadaje się do celów dekoracyjnych oraz oświetlenia punktowego. Sto

Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego. Funkcja użytkowa oświetlenia schodów Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu , które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii. Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież od

Inteligentne oświetlenie LED schodów z wyjściem na półpiętro

Automatyka oświetlenia LED schodów z wyjściem na półpiętrze czasem sprawia problem, ponieważ wymaga uwzględnienia, że ruch może pojawić się nie tylko z dołu lub z góry schodów, ale także od środka. W instalacji potrzebny będzie dodatkowy czujnik ruchu, którego zadaniem będzie wykrywanie ruchu na półpiętrze oraz odpowiedni sterownik schodowy, najlepiej z funkcją obsługi półpiętra. Sterowanie oświetleniem LED schodów z użyciem sterowników schodowych Inteligentne oświetlenie LED schodów to efektowne sterowanie włączaniem i zapalaniem poszczególnych stopni schodowych oraz automatyka ruchu i zmierzchu, wykonane przy pomocy odpowiedniego sterownika schodowego LED oraz czujników ruchu i zmierzchu. Sterowniki schodowe smartLEDs typu FALA ŚWIETLNA płynnie i kolejno, stopień po stopniu włączają poszczególne lampy schodowe, są też sterowniki schodowe, które włączają oświetlenie płynnie, ale równocześnie. Do wykonania automatyki zwykle wystarczą dwa czujniki ruchu, jeden zainstalowany na dole

Inteligentne schody

Inteligentne schody stają się coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić. Wyobrażasz sobie, że schody nie giną w mroku, tylko są delikatnie podświetlone? Albo, gdy tylko się pojawisz, lampy automatycznie, płynnie rozjaśniają się do pełnej jasności? A może urzeknie cię płynąca fala świetlna LED w postaci kolejno rozpalających się lamp? Z pewnością docenisz komfort zapominania o wyłączaniu oświetlenia i mniejsze rachunki za energię. A jeśli jeszcze dodamy, że możesz wykonać diagnostykę instalacji ze smartfona, a także pobawić się ustawieniami i wybrać takie, które najbardziej pasują do twoich preferencji, inaczej w dzień, wieczorem i w nocy? Co to są inteligentne schody? Inteligentne schody to system nowoczesnego sterowania oświetleniem LED schodów, z użyciem odpowiednich źródeł światła, inteligentnych sterowników schodowych LED i czujników, funkcjonujący niezależnie lub jako element większego systemu Inteligentnego Domu . Celem inteligentnego sterowania jest zapewnienie uży