Przejdź do głównej zawartości

Świeć inteligentnie! Inteligentne oświetlenie - energooszczedność i ochrona ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem światłem.

Zanieczyszczenie światłem to nadmierne i niewłaściwe oświetlenie, które nie służy nikomu. Dlaczego ochrona ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem jest ważna dla środowiska naturalnego? Co to znaczy świecić inteligentnie? Jak mądrze korzystać z oświetlenia LED? Zacznij ściemniać, wykonaj automatykę, kup odpowiednie lampy, i wiele innych.

Chroń ciemne niebo przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem!

Inteligentne oświetlenie a ekologia

Inteligentne oświetlenie jest istotnym elementem ekologicznego budownictwa. Powszechnie wiadomo, że budownictwo energooszczędne i przyjazne środowisku jest przyszłością rynku nieruchomości oraz że należy budować energooszczędnie. Od 2020 roku, gdy zmienią się w tej kwestii wymogi Unii Europejskiej, będą mogły powstawać jedynie domy pasywne, których głównym atutem jest minimalne zużywanie energii i w efekcie ochrona zarówno kieszeni inwestora jak i środowiska.

Ale o inteligentne sterowanie oświetleniem alarmują już nie tylko ekolodzy, ale również astronomowie. Jak okazuje się, rozsądne, inteligentne oświetlenie jest korzystne dla środowiska naturalnego nie tylko ze względu na sprzyjanie energooszczędności, ale również ze względu na ochronę ciemnego nieba przed zbędnym zanieczyszczeniem światłem. Niestety, informacja o tym, że inteligentne oświetlenie może służyć ekologii także poprzez minimalizowanie skutków zanieczyszczenia światłem, wciąż jeszcze nie przebiła się do powszechnej świadomości. Mało kto z inwestorów zdaje sobie sprawę, że niewłaściwy rodzaj oraz nieodpowiedni montaż oświetlenia to nie tylko wzrost kosztów oświetlenia, ale również poważny problem dla środowiska naturalnego.

Zanieczyszczenie sztucznym światłem i jego skutki

Ciemne niebo-zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem to nadmierne i niewłaściwe oświetlenie, które nie służy nikomu, nie jest potrzebne, a stanowi marnotrawstwo energii, a nawet zagrożenie dla zdrowia ludzi i nocnej przyrody. Negatywne skutki zanieczyszczeniem światłem ciemnego nieba obserwujemy w wielu dziedzinach, począwszy od utrudnienia lub wręcz uniemożliwiania obserwacji astronomicznych, poprzez zubożenie nocnego krajobrazu i skutki ekonomiczne, aż po zmiany dobowego cyklu życia ludzi i wielu gatunków zwierząt.

Coraz bardziej wszechobecne światło cywilizacyjnego pochodzenia, często włączane na całą noc, zakłóca zegary biologiczne żywych organizmów, powodując ich dezorientację i wpływając na ich możliwości odżywiania się, prawidłowe wytwarzanie melatoniny, kondycję fizyczną oraz możliwość rozmnażania się. Naukowo udowodniono zależność pomiędzy tym czynnikiem, a wzrostem zachorowań na choroby cywilizacyjne, zagrożenie bezsennością i stresem, czy nadpobudliwość. Źle zamontowane i nieodpowiednio dobrane oświetlenie to poważny problem dla ludzkiego zdrowia, warto więc wiedzieć, jakie oświetlenie sprzyja ochronie ciemnego nieba i jak je instalować, aby minimalizować zanieczyszczenie sztucznym światłem.

Czy oświetlenie LED jest dobre dla ciemnego nieba i środowiska naturalnego?

O tym, że wymiana tradycyjnego oświetlenia na coraz bardziej popularne, energooszczędne oświetlenie LED służy zmniejszeniu ilości energii zużywanej na oświetlenie nawet do 80%, słyszał już chyba każdy. Jednak nie każdy wie, że instalując oświetlenie LED, warto wybierać LEDy dobrej jakości, które mają niski poziom emisji niebieskiego światła z przedziału 2600K-3700K (tzw. krótkich fal świetlnych). Refrakcyjne właściwości krótkich fal świetlnych zwiększają poświatę nieba oraz naruszają cykl życia natury i człowieka, bardziej niż inne długości fal. W LEDach dobrej jakości stosunek ilości światła niebieskiego do całego emitowanego światła jest nawet mniejszy niż w lampach tradycyjnych.

Nocne środowisko naturalne a sztuczne oświetlenie zewnętrzne
Wysokiej wydajnośći jasne, białe LEDy są ważnym technologicznym osiągnięciem i pomogają zredukować wpływ światła zewnętrznego na środowisko nocne, przyczyniając się do odtworzenia i utrzymania ciemnego nieba. Światło emitowane przez dobrej jakości diody LED, w przeciwieństwie do innych rodzajów oświetlenia sztucznego, jest korzystne także dla dla fauny i flory, np. nie wabi owadów, gdyż nie zawiera ultrafioletu (UV), zawiera mało barwy niebieskiej i emituje mniej ciepła, a większość owadów wykorzystuje właśnie promieniowanie UV do nawigacji, wyboru partnera i innych aktywności życiowych.

Jak mądrze wykorzystywać sztuczne oświetlenie?

Ochrona ciemnego nieba wcale nie oznacza konieczności rezygnacji ze światła. Oznacza używanie światła tam, gdzie faktycznie jest ono potrzebne do wykonania danej czynności i w taki sposób, aby korzystanie z niego było jak najbardziej efektywne. Podstawowym źródłem zanieczyszczenia światłem jest źle zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne (oświetlenie uliczne, iluminacja budynków, oświetlenie reklam, itp.), które jest nieodpowiednio osłonięte lub źle skierowane, jaśniejsze niż jest to potrzebne lub działa w czasie, gdy jest zbędne. Zatem, jak prawidłowo projektować i instalować oświetlenie, aby chronić ciemne niebo przed zanieczyszczeniem światłem i jednocześnie wyeliminować straty energetyczne? Generalną zasadą powinno być bardziej efektywne wykorzystywanie sztucznego, nocnego oświetlenia. I tu mamy szereg możliwości, z których kluczowe jest stosowanie właściwych lamp oraz automatyka oświetlenia nocnego.

Jak prawidłowo dobrać i zainstalować lampy?

Oświetlenie zewnętrzne-kierunek świecenia lamp
Najbardziej efektywne, najbardziej ekonomiczne i zarazem najbardziej przyjazne środowisku są lampy kierujące światło w dół i oświetlające wyłącznie powierzchnię, o którą nam chodzi. Najczęściej są to lampy z płaską szybą zamontowaną horyzontalnie. Żarówki mogą mieć wtedy mniejszą moc i powinny być umieszczone wewnątrz lampy, która posiada ekranowanie zarówno od górnej strony lampy, jak i jej boków, kierując światło w dół w postaci stożka. Teren jest równomiernie oświetlony, ale pionowa emisja światła w atmosferę oraz niepotrzebne oświetlanie okien jest wtedy praktycznie całkowicie wyeliminowane.

Automatyka oświetlenia nocnego

Automatyka oświetlenia nocnego przeciwdziała marnotrawieniu energii wtedy, gdy nie potrzebujemy oświetlenia i jednocześnie chroni ciemne niebo oraz naturalne środowisko nocnej fauny i flory przed zanieczyszczeniem światłem. Wykorzystanie LEDów do oświetlenia, ma szereg zalet: mogą być kontrolowane za pomocą przyciemniania, używane z czujnikami ruchu, pozwalają na łatwe zarządzanie światłem.
Do sterowania jasnością oświetlenia LED stosuje się ściemniacze LED lub bardziej zaawansowane sterowniki LED. Blokowanie włączania światła w dzień lub w określonych godzinach można wykonać przy pomocy automatu zmierzchowego lub programowalnego zegara astronomicznego. Z kolei czujniki ruchu pozwalają na włączanie pełnego oświetlenia tylko w sytuacji wykrycia ruchu, w pozostałym okresie lampy mogą być tylko delikatnie podświetlone (np. na 2%) lub wyłaczone zupełnie.

Nie ulegajmy przesądom, że czym jaśniej i dłużej świecą się lampy wokół naszego domu, tym staje się bardziej odporny na działanie złodziei, czy wandali. To mit, z pewnością niepożądany gość prędzej zostanie zauważony w nagle zapalającym się strumieniu światła ciemną nocą, aniżeli w stale emitowanej poświacie, która tym samym usypia czujność domowników i sąsiadów.

Z kolei zbędnemu wydostawaniu się światła na zewnątrz budynkow można przeciwdziałać przez różnego rodzaju zasłony, żaluzje, rolety, najlepiej wyposażone w inteligentne sterowanie, które automatycznie zasłoni okna po zmierzchu. Pożyteczne są też funkcje sterowania oświetleniem dostępne w systemach Inteligentnego Domu, przykladowo: centralne OFF, utrzymywanie stałego natężenia światła w pomieszczeniu, czy automatyka oświetlenia nocnego ze sterowaniem jasnością.

Świeć inteligentnie! - podsumowanie

Świeć inteligentnie i chroń ciemne niebo przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem!

  • Stosuj ściemnialne LEDy dobrej jakości, zawierające mało barwy niebieskiej.
  • Ściemniaj, gdy nie potrzebujesz pełnego oświetlenia.
  • Wyłączaj światło w nocy lub wtedy, gdy nie ma ruchu.
  • Stosuj lampy, które kierują światło w dół.
  • Po zmierzchu wewnątrz domu używaj zasłon, żaluzji, lub rolet, najlepiej wyposażonych w inteligentne sterowanie.
  • Wykonaj na zewnątrz domu automatykę z użyciem inteligentnych ściemniaczy lub sterowników oświetlenia LED, czujników ruchu i zmierzchu lub programowalnego zegara astronomicznego.

  • Jeśli będziemy używać światła rozsądnie, pozytywnie odczuje to nie tylko nocne środowisko naturalne, ale również nasz portfel. I znów nad naszymi głowami zobaczymy gwiazdy i będziemy łatwiej zasypiać!

    Komentarze

    1. Oświetlenie liniowe to nowoczesna forma oświetlenia, która charakteryzuje się elegancją i funkcjonalnością. Jest często stosowane do tworzenia długich, spójnych linii świetlnych, idealnie nadających się do podkreślenia architektury wnętrz oraz do oświetlenia miejsc pracy, korytarzy czy przestrzeni handlowych. Oświetlenie liniowe LED oferuje nie tylko estetyczny wygląd, ale także wysoką efektywność energetyczną i długą żywotność, co czyni je ekonomicznym rozwiązaniem dla różnych zastosowań.

      OdpowiedzUsuń

    Prześlij komentarz

    Popularne posty z tego bloga

    Podświetlenie schodów taśmą LED - Planowanie instalacji elektrycznej typu Fala świetlna

    Podświetlane schody LED to niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie, bez którego nie może się obyć nowoczesna instalacja elektryczna w domu. Szczególnie dekoracyjne jest podświetlenie stopni schodowych taśmą ledową oraz animacja włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy inteligentnych sterowników schodowych typu FALA LED. Taki typ sterowania wymaga zaplanowania instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie i tym zagadnieniem zajmiemy się w tym poradniku (część 1). 1. Podświetlane schody LED - nowoczesna i bezpieczna instalacja elektryczna w domu W tej części poradnika doradzam, jak zaplanować typową instalację elektryczną inteligentnego oświetlenia LED schodów z sekwencyjnym włączaniem lamp (falą LED). W drugiej części poradnika opiszę, jak wykonać i uruchomić taką instalację. Opisywane tu podświetlane schody LED to instalacja elektryczna całkowicie bezpieczna, ponieważ jest zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Będziesz potrzebował elektryka z upraw

    Podświetlane schody z falą LED i czujnikami ruchu - Montaż i uruchomienie instalacji

    Witam w drugiej części poradnika "Podświetlane schody z falą LED". W tej części omówimy zagadnienia związane z montażem i uruchomieniem zaplanowanej wcześniej schodowej instalacji elektrycznej LED. Zakładam, że czytałeś pierwszą część tego poradnika, dotyczącą planowania i okablowania instalacji podświetlenia LED schodów oraz że zgodnie z informacjami tam zawartymi zgromadziłeś wszystkie potrzebne elementy, zaplanowałeś, gdzie rozmieścisz elementy oraz przygotowałeś instalację kablową. 1. Schematy ideowe i montażowe instalacji oświetlenia schodów typu fala LED Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możesz przystąpić do montażu i uruchomienia zaplanowanej wcześniej instalacji. Możesz skorzystać z przykładowych schematów ideowych i montażowych znajdujących się tutaj w zakładce DO POBRANIA . W tym samym miejscu znajdziesz także obie części tego poradnika w formie dokumentu pdf do ściągnięcia.) 2. Zasady bezpiecznego montażu i uruchomienia instalacji inte

    Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

    Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ciągach komunikacyjnych. Wymagania w stosunku do takich czujników są inne niż np. w stosunku do czujników ruchu stosowanych w systemach alarmowych. Jakie są wymagania w stosunku do schodowych czujników ruchu? Schodowe czujniki schodowe powinny reagować tylko na osoby wchodzące na schody, a ignorować osoby przechodzące obok. Powinny zatem charakteryzować się regulowanym i dobrze określonym zasięgiem oraz wąskim kątem detekcji. Ponadto, w przypadku zastosowania do ostatnio bardzo popularnych schodów otwartych, czy zabudowanych tylko z jednej strony, wymaganiem jest, aby były to czujniki ruchu jednoelementowe . Niestety, większość dostępnych na rynku czujników ruchu ma wiele wad, w praktyce dyskwalifikujących te urządzenia do tego zastosowania. Najważniejsze wady to zbyt wielki zasięg (kilka lub kilkanaście metrów), duży kąt widzenia (110-360 stopni), dwuczęściowa b

    Sterowanie oświetleniem RGB - podstawy

    Podstawą sterowania oświetleniem RGB jest model przestrzeni barw. Według definicji Wikipedii przestrzeń barw to widma fal elektromagnetycznych z zakresu od 380 do 780 nm (tj. światło widzialne), których matematyczne modele są przedstawiane w trójwymiarowej przestrzeni barw. Dzięki tym modelom barwę można opisać nie tylko przez podanie jej widma, ale przez modele w różnym stopniu zbliżone do ludzkiej percepcji barwy, związanej z fizjologią oka ludzkiego, a szczególnie z występowaniem w siatkówce trzech rodzajów czopków. Najważniejsze przestrzenie barw ujęto w normach międzynarodowych. RGB jako jeden z modeli przestrzeni barw Jednym z modeli przestrzeni barw jest model RGB, odzwierciedlający widmo fal elektromagnetycznych z zakresu światła widzialnego (od 380 do 780 nm). Nie obejmuje on podczerwieni oraz ultrafioletu. Model RGB wynika z właściwości ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła

    Ściemnianie oświetlenia LED - o co tu chodzi?

    Czy wiesz, że najlepszym sposobem na ściemnianie oświetlenia LED jest regulacja jasności oświetlenia LED po stronie niskiego napięcia zewnętrznego zasilacza o wysokiej jakości? Wykonanie instalacji jak do tradycyjnego oświetlenia, a następnie szukanie rozwiązań do zainstalowania tam oświetlenia LED jest poważnym błędem! Ściemnianie LED po stronie niskiego napięcia Ściemnianie LED (regulacja jasności diod LED) nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do żarówek i świetlówek pojedyńcza dioda LED musi być zasilana niskim, stałym napięciem w zakresie od 2V do 4V (w zależności od koloru świecenia). Co więcej, diody LED posiadają mocno nieliniową charakterystykę zależności prądu płynącego przez diodę (a tym samym jej jasności) od napięcia zasilania. Z tego powodu bardzo istotne jest precyzyjne kontrolowanie i ograniczanie nie tylko napięcia, ale także prądu płynącego przez diodę. Tradycyjne ściemniacze fazowe, idealne do tradycyjnych żarów

    Inteligentny Dom - Jak zabezpieczyć dom na czas urlopu?

    Bezpieczeństwo to jedna z podstawowych potrzeb człowieka i jeden z priorytetów dla Inteligentnego Domu. System alarmowy to nie wszystko. System Inteligentnego Domu to współczesny majordomus, dostarczający wielu dodatkowych możliwości zabezpieczenia domu na czas urlopu, począwszy od wizualizacji i zdalnego sterowania, po symulację obecności. System alarmowy to już standard Nikt z nas nie chce opuszczać swojego domu z poczuciem niepewności i z myślą: co zastanę po swoim powrocie? Myśląc o zabezpieczeniu domu (także biura, restauracji, hotelu), a także przebywających tam osób, standardem stało się instalowanie systemu alarmowego, zwykle ze strefową ochroną osób i mienia . System alarmowy , poprzez swoje działanie pilnujące, odstraszające i alarmujące, stanowi poważne zabezpieczenie przed włamaniem, rabunkiem, pożarem, gazem, czadem itp. Instaluje się także systemy kamer wizyjnych, monitoring, systemy dostępu itp. Jednakże współczesne technologie dają o wiele większe możliwości zap

    Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

    Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego. Funkcja użytkowa oświetlenia schodów Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu , które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii. Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież od

    Jak łatwo uruchomić instalację oświetlenia schodów używając smartfona?

    Uruchomianie instalacji oświetlenia LED schodów opisywałem jakiś czas temu krok po kroku w artykule Podświetlane schody LED - montaż i uruchomienie instalacji . Dla posiadaczy nowego sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive z aplikacją na smartfon uruchamianie instalacji może być jeszcze łatwiejsze, bo jest wspomagane przez specjalne diagnostyczne funkcje serwisowe,  istotnie ułatwiające pracę instalatorom.  Praca z aplikacją OMEGA smartLEDs Aplikację OMEGA smartLEDs można bezpłatnie ściągnąć ze sklepu Google Play i zainstalować na  smartfonie lub tablecie z systemem Android. Aplikacja współpracuje ze sterownikiem schodowym smartLEDs OMEGA Exclusive (do kupienia w sklepie  smartLEDs.pl ) ,  wykorzystując do komunikacji ze sterownikiem nowoczesny standard bezprzewodowy Bluetooth Low Energy (minimalne wymagania: Android 5.0, Bluetooth 4.0).  Przed uruchomieniem aplikacji należy włączyć sterownik OMEGA oraz obsługę Bluetooth w smartfonie.  Po uruchomieniu, aplikacja automatycznie

    Kolorowe oświetlenie schodów

    Oświetlenie schodowe nie musi być wyłącznie białe. Szybko rozwijająca się technologia LED sprawiła, że dzisiaj barwa światła może być wybrana odpowiednio do stylistyki wnętrza oraz potrzeb. Czym kierować się przy wyborze koloru oświetlenia schodowego? Oświetlenie LED jednobarwne Zacznę od najbardziej popularnego oświetlenia LED, jednobarwnego w kolorze białym ( oprawy LED lub taśmy LED ). Występuje ono w różnych odcieniach, odpowiadających różnej temperaturze barwowej, mierzonej w kelwinach (K). Temperatura barwowa poniżej 3300 K odpowiada barwie ciepłej, natomiast barwa zimna zaczyna się powyżej 5300 K. Barwę pośrednią zwykło się nazywać barwą neutralną. Im niższa temperatura barwowa, tym bardziej światło będzie przechodziło w żółć. I odwrotnie, im wyższa będzie ta wartość, tym intensywniej światło przejdzie w odcień niebieskawy.  Barwa ciepła tworzy ciepłe wnętrze, przytulną i spokojną atmosferę. Barwa zimna świetnie nadaje się do celów dekoracyjnych oraz oświetlenia punktowego. Sto

    Inteligentne schody

    Inteligentne schody stają się coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić. Wyobrażasz sobie, że schody nie giną w mroku, tylko są delikatnie podświetlone? Albo, gdy tylko się pojawisz, lampy automatycznie, płynnie rozjaśniają się do pełnej jasności? A może urzeknie cię płynąca fala świetlna LED w postaci kolejno rozpalających się lamp? Z pewnością docenisz komfort zapominania o wyłączaniu oświetlenia i mniejsze rachunki za energię. A jeśli jeszcze dodamy, że możesz wykonać diagnostykę instalacji ze smartfona, a także pobawić się ustawieniami i wybrać takie, które najbardziej pasują do twoich preferencji, inaczej w dzień, wieczorem i w nocy? Co to są inteligentne schody? Inteligentne schody to system nowoczesnego sterowania oświetleniem LED schodów, z użyciem odpowiednich źródeł światła, inteligentnych sterowników schodowych LED i czujników, funkcjonujący niezależnie lub jako element większego systemu Inteligentnego Domu . Celem inteligentnego sterowania jest zapewnienie uży