Budownictwo energooszczędne i przyjazne środowisku jest przyszłością rynku nieruchomości przede wszystkim dlatego, że od końca 2020 roku zmienią się w tej kwestii wymogi Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi będą mogły powstawać jedynie domy pasywne, których głównym atutem jest minimalne zużycie energii i w efekcie ochrona zarówno kieszeni inwestora, jak i środowiska. Ministerstwo Ochrony Środowiska prowadzi kampanię informacyjną pod hasłem "Dom, który dla mnie oszczędza".
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
Najwięcej energii dom zużywa zwykle na ogrzewanie, a opłaty za ogrzewanie to najpoważniejszy koszt związany z eksploatacją domu - w dużych domach nawet kilka tysięcy zł miesięcznie. Nie da się tego zupełnie uniknąć, ale można ten koszt znacznie zmniejszyć. Przy budowie nowych domów stosuje się energooszczędne technologie, a w domach już wybudowanych ociepla się ściany i stropy oraz wymienia okna na bardziej izolacyjne. Ale to nie wszystko. Dom energooszczędny, czy też dom ekologiczny, powinien również optymalnie gospodarować energią.
Największe oszczędności uzyskuje się w biurach, hotelach, a także dużych domach jednorodzinnych. Jak to się robi? Otóż inteligentny system sterowania domem tak steruje instalacją grzewczą, aby optymalnie używać ciepła i go nie marnować. Wykorzystuje się podział na strefy grzewcze, automatyczne zarządzanie czasowe, indywidualne regulatory temperatury, czujki obecności i czujniki otwarcia okien, a w razie potrzeby - stosuje się zdalne sterowanie ogrzewaniem. Koszt takiej automatyzacji jest jednorazowy i zwróci się po kilku latach, a pozytywne skutki finansowe będziecie odczuwać dożywotnio.
Inteligentne sterowanie oświetleniem
Oświetlenie LED
Dodatkową oszczędność energii można uzyskać poprzez implementację funkcji ściemniania oświetlenia (przecież nie zawsze potrzebujemy pełnego oświetlenia i tych przykładowych 100W mocy!), ale do tego niezbędne są ściemniacze LED (ewentualnie LED RGB). Polecamy ściemniacze smartLEDs z algorytmem ściemniania dopasowanym do fizjologii oka.
Ci, którzy zdecydują się na oświetlenie LED (lub LED RGB) wielopunktowe lub taśmy LED (lub LED RGB), oprócz oszczędności energii, uzyskają dodatkową KORZYŚĆ w postaci niesamowitych właściwości dekoracyjnych tego oświetlenia i tu także polecamy profesjonalne inteligentne sterowniki LED smartLEDs, przy pomocy których otrzymacie możliwość sterowania jasnością i kolorem, animację oświetlenia, płynną zmianę kolorów RGB, automatyzację włączania i wyłączania i wiele innych funkcjonalności. Wszystkie ściemniacze LED i sterowniki LED smartLEDs mogą współpracować z instalacją elektryczną inteligentną lub tradycyjną.
Świadome oszczędności
Źródłem oszczędności w inteligentnym domu mogą też być świadome oszczędności. Inteligentny budynek nie tylko optymalizuje zużycie mediów, ale również może nauczyć jego użytkowników w jaki sposób i na czym warto oszczędzać. Jedną z funkcji inteligentnego systemu sterowania domem jest bowiem zapisywanie i analiza wielkości zużywanej energii.
Inteligentna instalacja na bieżąco pobiera informacje z liczników energii, wody i gazu. Całoroczne przebiegi zużycia energii mogą być dokumentowane, a następnie porównywane, umożliwiając znajdywanie potencjalnych oszczędności. Dane te mogą być przejrzyście przedstawione w formie wykresów. Analizując zebrane dane dowiecie się, w jaki sposób można uniknąć wielu niepotrzebnych wydatków oraz pozyskacie wiedzę na temat, co tak naprawdę zużywa dużo energii, a tym samym „zjada” dużo pieniędzy. Wiele oszczędności można uzyskać po prostu zmieniając swoje przyzwyczajenia. Dane zebrane przez inteligentny system sterowania pozwolą Wam na podjęcie najlepszych pod względem ekonomicznym decyzji i świadome oszczędności.
Więcej apacheta.pl/inteligentny-dom/
.
OdpowiedzUsuńNiezaprzeczalnie nowe technologie stosowane w inteligentnym domu to nie tylko rozwiązania niezwykle funkcjonalne, ale także sposób na zyskanie pewnych oszczędności oraz ochronę środowisko poprzez np. zmniejszenie emisji spalin.
OdpowiedzUsuń