Przejdź do głównej zawartości

Sterowanie oświetleniem LED schodów

Trendem w nowoczesnym sterowaniu oświetleniem schodów jest delikatne podświetlenie oraz zastąpienie tradycyjnego, skokowego włączania i gaszenia pełnego oświetlenia przez płynne, stopniowe, często także kolejne rozjaśnianie i gaszenie lamp. Podobnie odchodzi się od tradycyjnych łączników schodowych i krzyżowych na rzecz wygodnej automatyki przy pomocy schodowych czujników ruchu.

Tradycyjne sterowanie oświetleniem schodów

Tradycyjne sterowanie oświetleniem schodów polega na skokowym (typu włącz/wyłącz) oraz ręcznym włączaniu i wyłączaniu oświetlenia z różnych miejsc przy pomocy łączników schodowych lub krzyżowych.

Zwykle potrzebujemy włączać światło na parterze i wyłączać na piętrze (lub odwrotnie). W przypadku, gdy mamy tylko dwie kondygnacje wystarczą dwa łączniki schodowe (jeden montuje się na parterze, drugi – na piętrze), natomiast gdy miejsc, z których chcemy sterować oświetleniem jest więcej, dodatkowo trzeba zastosować jeden lub więcej łączników krzyżowych i instalacja jest trochę bardziej skomplikowana.

Przykładowo, na trzypoziomowej klatce schodowej potrzebne będą trzy punkty do włączania i wyłączania oświetlenia – na parterze, na półpiętrze i na piętrze. W takiej sytuacji stosuje się łącznik krzyżowy, który wpina się między dwa łączniki schodowe, co pozwala sterować oświetleniem z trzech miejsc.

Tradycyjny sposób włączania oświetlenia nie jest zbyt przyjemny dla oczu, zwłaszcza w nocy. Nie jest też wygodny, a czasami może być problematyczny, zwłaszcza gdy mamy zajęte ręce, albo gdy po schodach poruszają się małe dzieci, dla których łączniki znajdują się zbyt wysoko. Tradycyjne podejście wymusza też pamiętanie o wyłączaniu oświetlenia, jeśli nie chcemy płacić wygórowanych rachunków za energię.

Wygodne sterowanie oświetleniem schodów

Wygodny sposób sterowania oświetleniem na schodach polega na automatyzacji włączania i wyłączania oświetlenia przy użyciu fotokomórek, mat lub listew naciskowych, czujników ruchu itp., wykrywających moment wejścia osoby na schody.

Ciekawym rozwiązaniem wydają się być oprawy oświetleniowe zintegrowane z czujnikami ruchu, które umieszczone na ścianie przy schodach sprawią, że światło włączy się, gdy ktoś wejdzie w ich zasięg i wyłączy się, gdy nie będzie już potrzebne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że automatyzacja za pomocą zwykłych czujników ruchu PIR ma jedną zasadniczą wadę: jest nieprecyzyjna; czujnik ruchu może zapalać światło, gdy ktoś przechodzi obok schodów, może też wykryć ruch i zapalić światło zbyt późno, gdy osoba jest już na schodach.

Schodowe, optyczne czujniki odległości i ruchu do LED 12V 100cm - ALFA smartLEDs Schodowe, optyczne czujniki odległości i ruchu do LED 12V 200cm - DELTA smartLEDs Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dużo bardziej precyzyjnych schodowych, optycznych czujników odległości i ruchu, o małym zasięgu i wąskim kącie patrzenia, które wykrywają obiekty tylko w ustalonym zakresie.

Efektowne sterowanie oświetleniem LED schodów

W nowoczesnym sterowaniu oświetleniem schodów dużą wagę przywiązuje się do efektów dekoracyjnych. Przy pomocy specjalnych sterowników schodowych LED możliwe jest uzyskanie delikatnego podświetlenia poszczególnych stopni schodowych po zmroku, dzięki czemu schody nie giną w ciemności i podkreślone jest piękno materiałów użytych do ich budowy. Włączanie oświetlenia może być stopniowe, płynne, ale najbardziej efektownie wygląda płynne i kolejne włączanie oświetlenia w postaci efektownej fali świetlnej LED.

Wygodne i efektowne sterowanie oświetleniem schodów

Zdecydowanie najlepsze efekty daje inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikiem ruchu. Należy pamiętać, aby przed wykończeniem wnętrza domu odpowiednio przygotować instalację elektryczną uwzględniając sterowanie każdej lampy oddzielnie.

Sterowanie oświetleniem odbywa się tu przez inteligentny sterownik schodowy LED, aktywowany automatycznie np. przecięciem wiązki podczerwieni (fotokomórka), naciskiem (listwa lub mata) lub ruchem (schodowy czujnik ruchu).

Rozwiązanie to łączy wygodę, bezpieczeństwo i komfort zapominania o włączaniu i wyłączaniu oświetlenia z efektami dekoracyjnymi, opisanymi powyżej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Podświetlenie schodów taśmą LED - Planowanie instalacji elektrycznej typu Fala świetlna

Podświetlane schody LED to niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie, bez którego nie może się obyć nowoczesna instalacja elektryczna w domu. Szczególnie dekoracyjne jest podświetlenie stopni schodowych taśmą ledową oraz animacja włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy inteligentnych sterowników schodowych typu FALA LED. Taki typ sterowania wymaga zaplanowania instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie i tym zagadnieniem zajmiemy się w tym poradniku (część 1). 1. Podświetlane schody LED - nowoczesna i bezpieczna instalacja elektryczna w domu W tej części poradnika doradzam, jak zaplanować typową instalację elektryczną inteligentnego oświetlenia LED schodów z sekwencyjnym włączaniem lamp (falą LED). W drugiej części poradnika opiszę, jak wykonać i uruchomić taką instalację. Opisywane tu podświetlane schody LED to instalacja elektryczna całkowicie bezpieczna, ponieważ jest zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Będziesz potrzebował elektryka z upraw...

Podświetlane schody z falą LED i czujnikami ruchu - Montaż i uruchomienie instalacji

Witam w drugiej części poradnika "Podświetlane schody z falą LED". W tej części omówimy zagadnienia związane z montażem i uruchomieniem zaplanowanej wcześniej schodowej instalacji elektrycznej LED. Zakładam, że czytałeś pierwszą część tego poradnika, dotyczącą planowania i okablowania instalacji podświetlenia LED schodów oraz że zgodnie z informacjami tam zawartymi zgromadziłeś wszystkie potrzebne elementy, zaplanowałeś, gdzie rozmieścisz elementy oraz przygotowałeś instalację kablową. 1. Schematy ideowe i montażowe instalacji oświetlenia schodów typu fala LED Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możesz przystąpić do montażu i uruchomienia zaplanowanej wcześniej instalacji. Możesz skorzystać z przykładowych schematów ideowych i montażowych znajdujących się tutaj w zakładce DO POBRANIA . W tym samym miejscu znajdziesz także obie części tego poradnika w formie dokumentu pdf do ściągnięcia.) 2. Zasady bezpiecznego montażu i uruchomienia instalacji inte...

Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ciągach komunikacyjnych. Wymagania w stosunku do takich czujników są inne niż np. w stosunku do czujników ruchu stosowanych w systemach alarmowych. Jakie są wymagania w stosunku do schodowych czujników ruchu? Schodowe czujniki schodowe powinny reagować tylko na osoby wchodzące na schody, a ignorować osoby przechodzące obok. Powinny zatem charakteryzować się regulowanym i dobrze określonym zasięgiem oraz wąskim kątem detekcji. Ponadto, w przypadku zastosowania do ostatnio bardzo popularnych schodów otwartych, czy zabudowanych tylko z jednej strony, wymaganiem jest, aby były to czujniki ruchu jednoelementowe . Niestety, większość dostępnych na rynku czujników ruchu ma wiele wad, w praktyce dyskwalifikujących te urządzenia do tego zastosowania. Najważniejsze wady to zbyt wielki zasięg (kilka lub kilkanaście metrów), duży kąt widzenia (110-360 stopni), dwuczęściowa b...

Jak łatwo uruchomić instalację oświetlenia schodów używając smartfona?

Uruchomianie instalacji oświetlenia LED schodów opisywałem jakiś czas temu krok po kroku w artykule Podświetlane schody LED - montaż i uruchomienie instalacji . Dla posiadaczy nowego sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive z aplikacją na smartfon uruchamianie instalacji może być jeszcze łatwiejsze, bo jest wspomagane przez specjalne diagnostyczne funkcje serwisowe,  istotnie ułatwiające pracę instalatorom.  Praca z aplikacją OMEGA smartLEDs Aplikację OMEGA smartLEDs można bezpłatnie ściągnąć ze sklepu Google Play i zainstalować na  smartfonie lub tablecie z systemem Android. Aplikacja współpracuje ze sterownikiem schodowym smartLEDs OMEGA Exclusive (do kupienia w sklepie  smartLEDs.pl ) ,  wykorzystując do komunikacji ze sterownikiem nowoczesny standard bezprzewodowy Bluetooth Low Energy (minimalne wymagania: Android 5.0, Bluetooth 4.0).  Przed uruchomieniem aplikacji należy włączyć sterownik OMEGA oraz obsługę Bluetooth w smartfonie.  Po...

Jak wygodnie skonfigurować sterownik schodowy używając smartfona?

Dobry sterownik oświetlenia schodów powinien w jak największym stopniu umożliwić dopasowanie parametrów działania do potrzeb instalacji i użytkownika. Taki właśnie jest najnowszy model sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive, który umożliwia konfigurację sterownika w szerokim zakresie, w wygodny dla użytkownika sposób przy pomocy smartfona.  Parametry sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive zostały podzielone na dwie grupy, z których pierwsza zawiera główne parametry sterownika i instalacji i jest ustawiana przez instalatora  (ekran KONFIGURACJA), a druga grupa parametrów służy dopasowaniu działania do preferencji użytkownika (ekran PREFERENCJE). W tym artykule omówię ustawianie głównych parametrów sterownika i instalacji przez instalatora na ekranie KONFGURACJA. Ekran KONFIGURACJA INSTALACJI Ekran KONFIGURACJA INSTALACJI jest zabezpieczony hasłem i z reguły jest dostępny tylko dla instalatora. Na tym ekranie instalator ustawia parametry, związane z budową ins...

Ściemnianie oświetlenia LED - o co tu chodzi?

Czy wiesz, że najlepszym sposobem na ściemnianie oświetlenia LED jest regulacja jasności oświetlenia LED po stronie niskiego napięcia zewnętrznego zasilacza o wysokiej jakości? Wykonanie instalacji jak do tradycyjnego oświetlenia, a następnie szukanie rozwiązań do zainstalowania tam oświetlenia LED jest poważnym błędem! Ściemnianie LED po stronie niskiego napięcia Ściemnianie LED (regulacja jasności diod LED) nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do żarówek i świetlówek pojedyńcza dioda LED musi być zasilana niskim, stałym napięciem w zakresie od 2V do 4V (w zależności od koloru świecenia). Co więcej, diody LED posiadają mocno nieliniową charakterystykę zależności prądu płynącego przez diodę (a tym samym jej jasności) od napięcia zasilania. Z tego powodu bardzo istotne jest precyzyjne kontrolowanie i ograniczanie nie tylko napięcia, ale także prądu płynącego przez diodę. Tradycyjne ściemniacze fazowe, idealne do tradycyjnych żarów...

Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego. Funkcja użytkowa oświetlenia schodów Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu , które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii. Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież od...

Jak wygodnie dopasować parametry sterownika schodowego do preferencji użytkownika?

Dobry sterownik oświetlenia schodów powinien umożliwić dopasowanie działania instalacji do preferencji użytkownika. Taki właśnie jest najnowszy model sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive, który umożliwia najpierw konfigurację sterownika przez instalatora, a później dopasowanie działania sterownika do preferencji użytkownika przy pomocy wygodnej aplikacji na smartfon. W poprzednim poście została omówiona konfiguracja przez instalatora pierwszej grupy parametrów t.j. parametrów instalacyjnych sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive  (np. liczba lamp, obsługa półpiętra, czy lampy Master), natomiast w tym poście skupimy się na konfiguracji parametrów użytkowych poprzez ekran PREFERENCJE aplikacji, tak aby sterownik działał  zgodnie z preferencjami użytkownika. Ekran PREFERENCJE Ekran PREFERENCJE nie jest zabezpieczony hasłem, tak jak ekran KONFIGURACJA, i jest dostępny dla użytkownika, który przy jego pomocy może w każdej chwili dopasować parametry działania st...

Inteligentne oświetlenie LED schodów z wyjściem na półpiętro

Automatyka oświetlenia LED schodów z wyjściem na półpiętrze czasem sprawia problem, ponieważ wymaga uwzględnienia, że ruch może pojawić się nie tylko z dołu lub z góry schodów, ale także od środka. W instalacji potrzebny będzie dodatkowy czujnik ruchu, którego zadaniem będzie wykrywanie ruchu na półpiętrze oraz odpowiedni sterownik schodowy, najlepiej z funkcją obsługi półpiętra. Sterowanie oświetleniem LED schodów z użyciem sterowników schodowych Inteligentne oświetlenie LED schodów to efektowne sterowanie włączaniem i zapalaniem poszczególnych stopni schodowych oraz automatyka ruchu i zmierzchu, wykonane przy pomocy odpowiedniego sterownika schodowego LED oraz czujników ruchu i zmierzchu. Sterowniki schodowe smartLEDs typu FALA ŚWIETLNA płynnie i kolejno, stopień po stopniu włączają poszczególne lampy schodowe, są też sterowniki schodowe, które włączają oświetlenie płynnie, ale równocześnie. Do wykonania automatyki zwykle wystarczą dwa czujniki ruchu, jeden zainstalowany na dole...

Sterowanie oświetleniem RGB - podstawy

Podstawą sterowania oświetleniem RGB jest model przestrzeni barw. Według definicji Wikipedii przestrzeń barw to widma fal elektromagnetycznych z zakresu od 380 do 780 nm (tj. światło widzialne), których matematyczne modele są przedstawiane w trójwymiarowej przestrzeni barw. Dzięki tym modelom barwę można opisać nie tylko przez podanie jej widma, ale przez modele w różnym stopniu zbliżone do ludzkiej percepcji barwy, związanej z fizjologią oka ludzkiego, a szczególnie z występowaniem w siatkówce trzech rodzajów czopków. Najważniejsze przestrzenie barw ujęto w normach międzynarodowych. RGB jako jeden z modeli przestrzeni barw Jednym z modeli przestrzeni barw jest model RGB, odzwierciedlający widmo fal elektromagnetycznych z zakresu światła widzialnego (od 380 do 780 nm). Nie obejmuje on podczerwieni oraz ultrafioletu. Model RGB wynika z właściwości ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła ...