Trendem w nowoczesnym sterowaniu oświetleniem schodów jest delikatne podświetlenie oraz zastąpienie tradycyjnego, skokowego włączania i gaszenia pełnego oświetlenia przez płynne, stopniowe, często także kolejne rozjaśnianie i gaszenie lamp. Podobnie odchodzi się od tradycyjnych łączników schodowych i krzyżowych na rzecz wygodnej automatyki przy pomocy schodowych czujników ruchu.
Tradycyjne sterowanie oświetleniem schodów
Tradycyjne sterowanie oświetleniem schodów polega na skokowym (typu włącz/wyłącz) oraz ręcznym włączaniu i wyłączaniu oświetlenia z różnych miejsc przy pomocy łączników schodowych lub krzyżowych.
Przykładowo, na trzypoziomowej klatce schodowej potrzebne będą trzy punkty do włączania i wyłączania oświetlenia – na parterze, na półpiętrze i na piętrze. W takiej sytuacji stosuje się łącznik krzyżowy, który wpina się między dwa łączniki schodowe, co pozwala sterować oświetleniem z trzech miejsc.
Tradycyjny sposób włączania oświetlenia nie jest zbyt przyjemny dla oczu, zwłaszcza w nocy. Nie jest też wygodny, a czasami może być problematyczny, zwłaszcza gdy mamy zajęte ręce, albo gdy po schodach poruszają się małe dzieci, dla których łączniki znajdują się zbyt wysoko. Tradycyjne podejście wymusza też pamiętanie o wyłączaniu oświetlenia, jeśli nie chcemy płacić wygórowanych rachunków za energię.
Wygodne sterowanie oświetleniem schodów
Wygodny sposób sterowania oświetleniem na schodach polega na automatyzacji włączania i wyłączania oświetlenia przy użyciu fotokomórek, mat lub listew naciskowych, czujników ruchu itp., wykrywających moment wejścia osoby na schody.
Ciekawym rozwiązaniem wydają się być oprawy oświetleniowe zintegrowane z czujnikami ruchu, które umieszczone na ścianie przy schodach sprawią, że światło włączy się, gdy ktoś wejdzie w ich zasięg i wyłączy się, gdy nie będzie już potrzebne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że automatyzacja za pomocą zwykłych czujników ruchu PIR ma jedną zasadniczą wadę: jest nieprecyzyjna; czujnik ruchu może zapalać światło, gdy ktoś przechodzi obok schodów, może też wykryć ruch i zapalić światło zbyt późno, gdy osoba jest już na schodach.
Efektowne sterowanie oświetleniem LED schodów
W nowoczesnym sterowaniu oświetleniem schodów dużą wagę przywiązuje się do efektów dekoracyjnych. Przy pomocy specjalnych sterowników schodowych LED możliwe jest uzyskanie delikatnego podświetlenia poszczególnych stopni schodowych po zmroku, dzięki czemu schody nie giną w ciemności i podkreślone jest piękno materiałów użytych do ich budowy. Włączanie oświetlenia może być stopniowe, płynne, ale najbardziej efektownie wygląda płynne i kolejne włączanie oświetlenia w postaci efektownej fali świetlnej LED.
Wygodne i efektowne sterowanie oświetleniem schodów
Zdecydowanie najlepsze efekty daje inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikiem ruchu. Należy pamiętać, aby przed wykończeniem wnętrza domu odpowiednio przygotować instalację elektryczną uwzględniając sterowanie każdej lampy oddzielnie.
Rozwiązanie to łączy wygodę, bezpieczeństwo i komfort zapominania o włączaniu i wyłączaniu oświetlenia z efektami dekoracyjnymi, opisanymi powyżej.
Komentarze
Prześlij komentarz