czwartek, 8 maja 2014

Sterowanie oświetleniem schodów

Tradycyjne sterowanie oświetleniem schodów

Tradycyjne sterowanie oświetleniem na schodach polega na ręcznym włączaniu i wyłączaniu oświetlenia z różnych miejsc przy pomocy włączników schodowych lub krzyżowych. Zwykle potrzebujemy włączać światło na parterze i wyłączać na piętrze (lub odwrotnie). W przypadku, gdy mamy tylko dwie kondygnacje wystarczą dwa włączniki schodowe (jeden montuje się na parterze, drugi – na piętrze), natomiast gdy miejsc, z których chcemy sterować oświetleniem jest więcej, dodatkowo trzeba zastosować jeden lub więcej włączników krzyżowych i instalacja jest trochę bardziej skomplikowana. Przykładowo, na trzypoziomowej klatce schodowej potrzebne będą trzy punkty do włączania i wyłączania oświetlenia –  na parterze, na półpiętrze i na piętrze. W takiej sytuacji stosuje się włącznik krzyżowy, który wpina się między dwa włączniki schodowe, co pozwala sterować oświetleniem z trzech miejsc.
Tradycyjny sposób włączania oświetlenia nie jest zbyt wygodny, a czasami może być problematyczny, zwłaszcza gdy mamy zajęte ręce, albo gdy po schodach poruszają się małe dzieci, dla których włączniki znajdują się zbyt wysoko. Tradycyjne podejście wymusza też pamiętanie o wyłączaniu oświetlenia, jeśli nie chcemy płacić wygórowanych rachunków za energię.

Wygodne sterowanie oświetleniem schodów

Wygodny sposób sterowania oświetleniem na schodach polega na automatyzacji włączania i wyłączania oświetlenia przy użyciu fotokomórek, mat lub listew naciskowych, czujników ruchu  itp., wykrywających moment wejścia osoby na schody.

Ciekawym rozwiązaniem wydają się być oprawy oświetleniowe zintegrowane z czujnikami ruchu, które umieszczone na ścianie przy schodach sprawią, że światło włączy się, gdy ktoś wejdzie w ich zasięg i wyłączy się, gdy nie będzie już potrzebne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że automatyzacja za pomocą zwykłych czujników ruchu PIR ma jedną zasadniczą wadę: jest nieprecyzyjna; czujnik ruchu może zapalać światło, gdy ktoś przechodzi obok schodów, może też wykryć ruch i zapalić światło zbyt późno, gdy osoba jest już na schodach.

Schodowe, optyczne czujniki odległości i ruchu do LED 12V 100cm - ALFA smartLEDsSchodowe, optyczne czujniki odległości i ruchu do LED 12V 200cm - DELTA smartLEDs

Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie fotokomórek lub specjalnie dedykowanych do tego celu, schodowych, optycznych czujników odległości i ruchu, o małym zasięgu i wąskim kącie patrzenia, które nie mają tej wady i wykrywają obiekty tylko w ustalonym zakresie.
Efektowne sterowanie oświetleniem schodów

Jeżeli planujemy zainstalowanie na schodach wielopunktowego oświetlenia LED (taśma LED, oprawy schodowe) i nie zadowala nas samo włączanie i wyłączanie światła,  lecz zależy nam na uzyskaniu dodatkowych efektów dekoracyjnych, to do sterowania oświetleniem LED można zastosować inteligentny sterownik schodowy oświetlenia LED typu FALA ŚWIETLNA, który umożliwi wykonanie delikatnego podświetlenia w czasie czuwania, podświetlenie poręczy oraz efektowne, kolejne i płynne włączanie pełnego oświetlenia lampa po lampie (schodek po schodku).

Inteligentny sterownik schodowy może być uruchamiany w sposób tradycyjny przy pomocy zwykłych włączników (wystarczą dzwonkowe, nie są potrzebne schodowe lub krzyżowe).

Wygodne i efektowne sterowanie oświetleniem schodów

Zdecydowanie najlepsze efekty daje inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikiem ruchu. Sterowanie włączaniem i wyłączaniem oświetlenia odbywa się tu przez inteligentny sterownik schodowy LED, aktywowany automatycznie np. przecięciem wiązki podczerwieni (fotokomórka), naciskiem (listwa lub mata) lub ruchem (schodowy czujnik ruchu). Rozwiązanie to łączy wygodę, bezpieczeństwo i komfort zapominania o włączaniu i wyłączaniu oświetlenia z bardzo pożądanymi efektami dekoracyjnymi, opisanymi powyżej. Należy pamiętać, aby przed wykończeniem wnętrza domu odpowiednio przygotować instalację elektryczną uwzględniając sterowanie każdej lampy oddzielnie, podłączenie sterownika schodowego oraz czujników ruchu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

Schodowe czujniki ruchu Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu przeznaczone do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ...

Popularne posty