Przejdź do głównej zawartości

Inteligentny dom - Jaka jest jego cena?

Jeżeli czytasz tego bloga, to prawdopodobnie z grubsza wiesz, co to jest Inteligentny Dom, jakie są jego zalety i jakie podstawowe możliwości. Prawdopodobnie nie masz natomiast wiedzy, jaka jest jego cena. Czy i o ile więcej od domu tradycyjnego kosztuje dom inteligentny?

Temat kosztów jest bardzo interesujący dla każdego inwestora, ale większość wykonawców, przynajmniej na początku, pomija ten temat. Dlaczego tak się dzieje? Otóż cena Inteligentnego Domu zależy od wielu czynników i niemożliwe jest podanie stałej ceny bez uprzedniego określenia tych czynników. Zastanówmy się zatem, co może wpływać na cenę inteligentnego domu.

Czynniki wpływające na cenę Inteligentnego Domu

 • Rodzaj i standard systemu oraz urządzeń;(systemy mogą być przewodowe lub bezprzewodowe, centralne lub zdecentralizowane, otwarte lub zamknięte).
 • Wielkość obiektu
 • Funkcjonalność systemu (podstawowa, rozbudowana, czy maksymalna; Cena rośnie wraz ze wzrostem funkcjonalności)
 • Stopień integracji (cena maleje wraz ze stopniem integracji poszczególnych instalacji, gdyż niektóre urządzenia mogą być wykorzystywane w dwóch lub więcej instalacjach)
 • Możliwość zastosowania w projekcie tańszych urządzeń wielokrotnych
 • Trudność programowania (jedne urządzenia programuje się łatwiej, inne o bardziej skomplikowanej logice - trudniej).

Dokonanie wyceny, nawet bardzo przybliżonej, zależy więc od zdefiniowania powyższych czynników, przy czym największy wpływ na cenę wydają się mieć 3 pierwsze z nich. Aby wycena przedstawiała jakąkolwiek wartość, musi być wiadomo, na jakich założeniach się opiera, w przeciwnym wypadku porównywanie ofert cenowych poszczególnych wykonawców nie ma żadnego sensu.

Pierwszą, sensowną wycenę można zrobić tak naprawdę dopiero po wypracowaniu wstępnej koncepcji Inteligentnego Domu i powstaniu szkicu projektu. Wcześniej można tylko ogólnie powiedzieć, że Inteligentny Dom może kosztować kilkanaście, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych. To trochę jak z kupowaniem samochodu: nie można sprecyzować ceny samochodu bez określenia marki, modelu i wyposażenia.

Osoby posiadające skromniejszy zasób gotówki powinny wybrać optymalny dla siebie, skromniejszy wariant Inteligentnego Domu, ale ukierunkowany na oszczędności podczas eksploatacji. Minimalny koszt, poniżej którego nie uda się zejść, to koszt specjalnej instalacji elektrycznej w standardzie KNX, która będzie stanowiła jednocześnie magistralę sterującą urządzeniami inteligentnymi. Dodawanie kolejnych funkcji można przeprowadzać na raty. Ale nawet najprostsze zintegrowane sterowanie domem, integrujące tylko sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i alarmem, wniesie nową funkcjonalność (i podniesie wartość domu).

Wybór standardu systemu sterowania domem a cena

Jednym z istotnych czynników, decydujących o cenie Inteligentnego Domu, jest wybór standardu systemu sterowania. I choć taki wybór niewątpliwie istnieje, to większość inwestorów wybiera standard KNX (dawniej zwany EIB). Jest on najbardziej popularnym standardem sterowania Inteligentnym Domem na świecie, a w Europie mającym aż 80% rynku.

Systemy oparte na standardzie KNX to systemy:

 • przewodowe, czyli w pełni stabilne (w odróżnieniu od bezprzewodowych), co oznacza, że przepływ informacji pomiędzy urządzeniami prawidłowo wykonanej instalacji nie ulega zakłóceniom, co jest nagminnym problemem w przypadku sprzętu komunikującego się drogą radiową
 • zdecentralizowane, czyli nie posiadające jednostki centralnej; W przypadku uszkodzenia się jednego urządzenia nie będzie działało tylko to urządzenie, a więc systemowi KNX nie przytrafi się zupełna utrata funkcjonalności, której mogą ulec systemy centralne w razie awarii jednostki centralnej
 • otwarte, co oznacza, że protokoły i dokumentacja standardu KNX są dostępne (otwarte) dla wielu firm, a urządzenia opatrzone logo KNX są produkowane przez ponad 300 producentów, jest ich duży wybór i nie ma ryzyka, że system zniknie nagle z rynku.

KNX jest niestety dość drogi jak na polskie realia, ale w ostatecznym rachunku niewątpliwie wart swojej ceny. Systemy bezprzewodowe, choć tańsze, są mniej stabilne, gdyż są wrażliwe na zakłócenia, co w wielu sytuacjach może okazać się dyskwalifikujące.

Koszt Inteligentnego Domu jako różnica kosztów przy podejściu nowoczesnym i tradycyjnym

Dla inwestora istotne jest nie tyle, ile kosztuje instalacja wykonana w technologii Inteligentnego Domu, lecz o ile więcej kosztuje taka instalacja niż instalacja wykonana tradycyjnie. Bez względu na przyjętą technologię: tradycyjną, czy inteligentną, inwestor musi przecież wykonać np. instalację elektryczną i sterowanie oświetleniem. Sama nowoczesna instalacja elektryczna w standardzie KNX kosztuje o około 50% więcej niż tradycyjna instalacja elektryczna, z tym że będzie pełniła ona także rolę magistrali do komunikacji dla innych instalacji i umożliwi rozbudowę systemu.

Z kolei źródłem pewnych oszczędności w stosunku do podejścia tradycyjnego jest to, że w Domu Inteligentnym różne instalacje integruje się w jeden system, więc niektóre urządzenia, np. czujki ruchu niezbędne w systemie alarmowym, mogą być wykorzystane także w inny sposób, np. do wyłączania światła w nieużywanych pomieszczeniach.

Koszt, który inwestor ponosi w związku ze swoją decyzją o budowie Inteligentnego Domu, to tak naprawdę różnica w kosztach instalacji przy podejściu nowoczesnym i tradycyjnym, tak więc pytanie "Jaka jest cena Inteligentnego Domu?" należałoby zastąpić pytaniem:

Czy i o ile więcej od domu tradycyjnego kosztuje Dom Inteligentny?

a wtedy okaże się, że koszt nie jest tak duży, jak mogłoby się wydawać.

Zwrot z inwestycji w wyniku obniżenia kosztów eksploatacyjnych Inteligentnego Domu

Dom budujemy na lata i z reguły jest to inwestycja długoterminowa. Natomiast powyższe rozważania dotyczyły wyłącznie kosztów budowy i nie uwzględniały różnic w przyszłych kosztach eksploatacji między domem inteligentnym a tradycyjnym. Inteligenty Dom, a zwłaszcza Inteligentny Budynek (biuro, hotel) są tańsze w eksploatacji (niższe rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie) nawet o 30% i z reguły po kilku, kilkunastu latach należy oczekiwać zwrotu z inwestycji. Inteligentny Dom racjonalizuje bowiem zużycie energii (np. wyłącza światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa; zmniejsza ogrzewanie w nocy, gdy nie ma domowników lub gdy odnotuje wzrost temperatury na zewnątrz itp.).

Jeżeli powyższe rozważania nie przekonały sceptyków, to mam jeszcze jeden argument:

Komfort, bezpieczeństwo, wygoda, nowa funkcjonalność, nowoczesny design i prestiż Inteligentnego Domu są wręcz bezcenne!

Komentarze

 1. No tak. Może i początkowo budowa inteligentnego domu jest nieco bardziej kosztowna od tradycyjnej budowy, jednak z czasem, uwzględniając koszty eksploatacyjne inteligentnego domu, ta inwestycja się zwraca. Poza tym teraz jest też wiele sklepów, które w swojej ofercie mają produkty dedykowane właśnie pod kątem budowy inteligentnego domu. Jeśli ciebie to ciekawi to odwiedź sklep pierwszy lepszy z elektryką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Koszt budowy całego domu to nie wszystko. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest jego urządzanie. Można w tym przypadku zdać się na siebie lub skorzystać z oferty biura architektonicznego https://projektowanie-wnetrz-online.pl/architekt-wnetrz-cena-za-m2 . Dobrze też sobie przekalkulować oraz prześledzić wszelkie z tym związane wydatki. Czy będą niskie, czy wysokie i tak nam się zwrócą w czasie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podświetlenie schodów taśmą LED - Planowanie instalacji elektrycznej typu Fala świetlna

Podświetlane schody LED to niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie, bez którego nie może się obyć nowoczesna instalacja elektryczna w domu. Szczególnie dekoracyjne jest podświetlenie stopni schodowych taśmą ledową oraz animacja włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy inteligentnych sterowników schodowych typu FALA LED. Taki typ sterowania wymaga zaplanowania instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie i tym zagadnieniem zajmiemy się w tym poradniku (część 1). 1. Podświetlane schody LED - nowoczesna i bezpieczna instalacja elektryczna w domu W tej części poradnika doradzam, jak zaplanować typową instalację elektryczną inteligentnego oświetlenia LED schodów z sekwencyjnym włączaniem lamp (falą LED). W drugiej części poradnika opiszę, jak wykonać i uruchomić taką instalację. Opisywane tu podświetlane schody LED to instalacja elektryczna całkowicie bezpieczna, ponieważ jest zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Będziesz potrzebował elektryka z upraw

Podświetlane schody z falą LED i czujnikami ruchu - Montaż i uruchomienie instalacji

Witam w drugiej części poradnika "Podświetlane schody z falą LED". W tej części omówimy zagadnienia związane z montażem i uruchomieniem zaplanowanej wcześniej schodowej instalacji elektrycznej LED. Zakładam, że czytałeś pierwszą część tego poradnika, dotyczącą planowania i okablowania instalacji podświetlenia LED schodów oraz że zgodnie z informacjami tam zawartymi zgromadziłeś wszystkie potrzebne elementy, zaplanowałeś, gdzie rozmieścisz elementy oraz przygotowałeś instalację kablową. 1. Schematy ideowe i montażowe instalacji oświetlenia schodów typu fala LED Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możesz przystąpić do montażu i uruchomienia zaplanowanej wcześniej instalacji. Możesz skorzystać z przykładowych schematów ideowych i montażowych znajdujących się tutaj w zakładce DO POBRANIA . W tym samym miejscu znajdziesz także obie części tego poradnika w formie dokumentu pdf do ściągnięcia.) 2. Zasady bezpiecznego montażu i uruchomienia instalacji inte

Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ciągach komunikacyjnych. Wymagania w stosunku do takich czujników są inne niż np. w stosunku do czujników ruchu stosowanych w systemach alarmowych. Jakie są wymagania w stosunku do schodowych czujników ruchu? Schodowe czujniki schodowe powinny reagować tylko na osoby wchodzące na schody, a ignorować osoby przechodzące obok. Powinny zatem charakteryzować się regulowanym i dobrze określonym zasięgiem oraz wąskim kątem detekcji. Ponadto, w przypadku zastosowania do ostatnio bardzo popularnych schodów otwartych, czy zabudowanych tylko z jednej strony, wymaganiem jest, aby były to czujniki ruchu jednoelementowe . Niestety, większość dostępnych na rynku czujników ruchu ma wiele wad, w praktyce dyskwalifikujących te urządzenia do tego zastosowania. Najważniejsze wady to zbyt wielki zasięg (kilka lub kilkanaście metrów), duży kąt widzenia (110-360 stopni), dwuczęściowa b

Ściemnianie oświetlenia LED - o co tu chodzi?

Czy wiesz, że najlepszym sposobem na ściemnianie oświetlenia LED jest regulacja jasności oświetlenia LED po stronie niskiego napięcia zewnętrznego zasilacza o wysokiej jakości? Wykonanie instalacji jak do tradycyjnego oświetlenia, a następnie szukanie rozwiązań do zainstalowania tam oświetlenia LED jest poważnym błędem! Ściemnianie LED po stronie niskiego napięcia Ściemnianie LED (regulacja jasności diod LED) nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do żarówek i świetlówek pojedyńcza dioda LED musi być zasilana niskim, stałym napięciem w zakresie od 2V do 4V (w zależności od koloru świecenia). Co więcej, diody LED posiadają mocno nieliniową charakterystykę zależności prądu płynącego przez diodę (a tym samym jej jasności) od napięcia zasilania. Z tego powodu bardzo istotne jest precyzyjne kontrolowanie i ograniczanie nie tylko napięcia, ale także prądu płynącego przez diodę. Tradycyjne ściemniacze fazowe, idealne do tradycyjnych żarów

Kolorowe oświetlenie schodów

Oświetlenie schodowe nie musi być wyłącznie białe. Szybko rozwijająca się technologia LED sprawiła, że dzisiaj barwa światła może być wybrana odpowiednio do stylistyki wnętrza oraz potrzeb. Czym kierować się przy wyborze koloru oświetlenia schodowego? Oświetlenie LED jednobarwne Zacznę od najbardziej popularnego oświetlenia LED, jednobarwnego w kolorze białym ( oprawy LED lub taśmy LED ). Występuje ono w różnych odcieniach, odpowiadających różnej temperaturze barwowej, mierzonej w kelwinach (K). Temperatura barwowa poniżej 3300 K odpowiada barwie ciepłej, natomiast barwa zimna zaczyna się powyżej 5300 K. Barwę pośrednią zwykło się nazywać barwą neutralną. Im niższa temperatura barwowa, tym bardziej światło będzie przechodziło w żółć. I odwrotnie, im wyższa będzie ta wartość, tym intensywniej światło przejdzie w odcień niebieskawy.  Barwa ciepła tworzy ciepłe wnętrze, przytulną i spokojną atmosferę. Barwa zimna świetnie nadaje się do celów dekoracyjnych oraz oświetlenia punktowego. Sto

Sterowanie oświetleniem RGB - podstawy

Podstawą sterowania oświetleniem RGB jest model przestrzeni barw. Według definicji Wikipedii przestrzeń barw to widma fal elektromagnetycznych z zakresu od 380 do 780 nm (tj. światło widzialne), których matematyczne modele są przedstawiane w trójwymiarowej przestrzeni barw. Dzięki tym modelom barwę można opisać nie tylko przez podanie jej widma, ale przez modele w różnym stopniu zbliżone do ludzkiej percepcji barwy, związanej z fizjologią oka ludzkiego, a szczególnie z występowaniem w siatkówce trzech rodzajów czopków. Najważniejsze przestrzenie barw ujęto w normach międzynarodowych. RGB jako jeden z modeli przestrzeni barw Jednym z modeli przestrzeni barw jest model RGB, odzwierciedlający widmo fal elektromagnetycznych z zakresu światła widzialnego (od 380 do 780 nm). Nie obejmuje on podczerwieni oraz ultrafioletu. Model RGB wynika z właściwości ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła

Jak wygląda obsługa sterownika schodowego przy pomocy aplikacji na smartfon?

Wygodną obsługę instalacji oświetlenia LED schodów przy pomocy aplikacji na smartfon oferuje inteligentny sterownik schodowy smartLEDs Omega Exclusive. Instalacja oświetleniowa wyposażona w czujniki ruchu i zmierzchu lub przyciski oczywiście działa niezależnie od aplikacji, jednakże aplikacja daje dodatkowe możliwości związane także z obsługą. W poprzednich postach zostały omówione:  serwis i uruchamianie konfigurowanie sterownika przez instalatora oraz ustawianie preferencji użytkownika,  a teraz przyszedł czas na omówienie obsługi instalacji przy pomocy aplikacji na smartfon na ekranie OBSŁUGA.  Ekran OBSŁUGA Na górze ekranu OBSŁUGA jest wyświetlany:  aktualny tryb pracy (MAX, DZIEŃ lub NOC)   stan sterownika (ZABLOKOWANIE, CZUWANIE, ZAPALANIE, ŚWIECENIE, OSTRZEGANIE, GASZENIE, ŚWIECENIE STAŁE) przycisk SKRÓĆ, umożliwiający skrócenie aktualnie wykonywanej fazy świecenia lub ostrzegania Poniżej znajdują się:  3 przyciski ZAPAL, umożliwiające rozpoczęcie sekwencji świecenia we wskazany

Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego. Funkcja użytkowa oświetlenia schodów Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu , które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii. Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież od

Inteligentne schody

Inteligentne schody stają się coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić. Wyobrażasz sobie, że schody nie giną w mroku, tylko są delikatnie podświetlone? Albo, gdy tylko się pojawisz, lampy automatycznie, płynnie rozjaśniają się do pełnej jasności? A może urzeknie cię płynąca fala świetlna LED w postaci kolejno rozpalających się lamp? Z pewnością docenisz komfort zapominania o wyłączaniu oświetlenia i mniejsze rachunki za energię. A jeśli jeszcze dodamy, że możesz wykonać diagnostykę instalacji ze smartfona, a także pobawić się ustawieniami i wybrać takie, które najbardziej pasują do twoich preferencji, inaczej w dzień, wieczorem i w nocy? Co to są inteligentne schody? Inteligentne schody to system nowoczesnego sterowania oświetleniem LED schodów, z użyciem odpowiednich źródeł światła, inteligentnych sterowników schodowych LED i czujników, funkcjonujący niezależnie lub jako element większego systemu Inteligentnego Domu . Celem inteligentnego sterowania jest zapewnienie uży

Inteligentne sterowniki schodowe wielopunktowego oświetlenia LED typu Fala świetlna- smartLEDs

Inteligentne sterowniki schodowe to cyfrowe urządzenia, które potrafią przemienić smutną niekiedy klatkę schodową w najbardziej reprezentacyjną część domu. Schody nie giną w ciemności, ale są delikatnie oświetlone, a to delikatne podświetlenie nie oślepia, a jedynie podkreśla piękno materiałów użytych do ich budowy. A kiedy zaczniesz wchodzić po schodach z pewnością oczaruje Cię efektowna fala świetlna LED w postaci kolejno i płynnie zapalających się lamp! Co to jest inteligentny sterownik schodowy typu FALA LED i gdzie się go stosuje? Inteligentny sterownik schodowy typu FALA ŚWIETLNA to urządzenie elektroniczne z odpowiednim oprogramowaniem, które steruje wielopunktowym oświetleniem LED. Podstawową funkcją jest kolejne, płynne zapalanie poszczególnych lamp (lub grup lamp) na określony czas w sposób przypominający pojawiającą się falę świetlną. Sterowniki schodowe najczęściej stosuje się do sterowania oświetleniem schodów (stąd ich nazwa). Po zainicjowaniu, cykl pracy ste