Przejdź do głównej zawartości

Inteligentny Dom - Jak zabezpieczyć dom na czas urlopu?

Bezpieczeństwo to jedna z podstawowych potrzeb człowieka i jeden z priorytetów dla Inteligentnego Domu. System alarmowy to nie wszystko. System Inteligentnego Domu to współczesny majordomus, dostarczający wielu dodatkowych możliwości zabezpieczenia domu na czas urlopu, począwszy od wizualizacji i zdalnego sterowania, po symulację obecności.

System alarmowy to już standard

Nikt z nas nie chce opuszczać swojego domu z poczuciem niepewności i z myślą: co zastanę po swoim powrocie? Myśląc o zabezpieczeniu domu (także biura, restauracji, hotelu), a także przebywających tam osób, standardem stało się instalowanie systemu alarmowego, zwykle ze strefową ochroną osób i mienia. System alarmowy, poprzez swoje działanie pilnujące, odstraszające i alarmujące, stanowi poważne zabezpieczenie przed włamaniem, rabunkiem, pożarem, gazem, czadem itp. Instaluje się także systemy kamer wizyjnych, monitoring, systemy dostępu itp.

Jednakże współczesne technologie dają o wiele większe możliwości zapewnienia bezpieczeństwa. Jeżeli bezpieczeństwo osób, a także mienia jest jednym z priorytetów, to nowobudowany dom zwykle wyposaża się w inteligentne instalacje zintegrowane w jeden system Inteligentnego Domu, uzyskując w ten sposób zupełnie nową funkcjonalność, także w dziedzinie bezpieczeństwa.

Wizualizacja i zdalne sterowanie domem podczas nieobecności

Dzięki nowoczesnym technologiom pozostawienie Inteligentnego Domu domu w czasie urlopu na kilka dni, a nawet tygodni, nie jest już problemem. Inteligentny Dom w sposób szczególny może dbać o bezpieczeństwo podczas naszej dłuższej nieobecności.

Współczesne rozwiązania Inteligentnego Domu dają pełną możliwość wizualizacji i zdalnego sterowania domem przez internet. Oprogramowanie wizualizacyjne dostępne w systemach Inteligentnego Domu pozwala na kontrolowany dostęp do systemu Inteligentnego Domu praktycznie z dowolnego miejsca na świecie, za pośrednictwem ogólnodostępnej sieci internetowej. Do wizualizacji i zdalnego sterowania domem można wykorzystać zarówno komputer, jak i smartfon, czy tablet. Nowoczesne telefony komórkowe zapewniają dostęp do internetu, a więc także pełne wykorzystanie oprogramowania wizualizacyjnego.

Dzięki funkcji zdalnego sterowania domem, czyli zarządzania domem przez internet, można otrzymywać bardzo precyzyjne informacje o tym, co się dzieje w domu. Po zalogowaniu się do swojego indywidualnego konta, właściciele na bieżąco mogą monitorować większość urządzeń znajdujących się w domu, nawet jeżeli aktualnie przebywają kilkaset kilometrów dalej. 

Mogą zobaczyć stan poszczególnych elementów i podsystemów swojego domu. Mogą otrzymywać precyzyjne, podawane w czasie rzeczywistym komunikaty o tym, co się dzieje w domu. Mają np. możliwość sprawdzenia aktualnego położenia, w jakim znajdują się rolety, bramy, czy inne osłony. Mogą także mieć podgląd z kamer domowego systemu monitoringu. 

W razie włamania, czy uruchomienia na przykład alarmu pożarowego, system połączony z kamerą od razu o tym powiadamia, a na smartfon przesyła zdjęcie. Interwencja inteligentnego systemu sterowania nie ogranicza się tylko do powiadomienia właściciela, czy firmy ochroniarskiej, ale może polegać również na wykonaniu zaplanowanych wcześniej czynności, takich jak wyłączenie dopływu prądu do instalacji prądowej i gazowej, wyłączenie wszystkich świateł w domu i wokół domu, czy otwarcie bramy wjazdowej dla straży pożarnej.

Dzięki funkcji zdalnego sterowania domem, można również sterować klimatyzacją i ogrzewaniem, opuścić rolety antywłamaniowe, włączyć zraszacze w ogrodzie, czy światło w salonie. Integracja systemów umożliwia też odcięcie dopływu wody po wykryciu zalania, odcięcie dopływu gazu po wykryciu ulatniania się gazu, intensyfikację wentylacji budynku po wykryciu czadu lub zbyt dużego stężenia dwutlenku węgla. Za pomocą zaledwie jednego przycisku na panelu sterowania, możliwe jest odcięcie prądu w niektórych pomieszczeniach, czy gniazdkach. Nie będzie już problemu z niewyłączonym żelazkiem. Istnieje też możliwość przekierowania wywołań systemu domofonowego na telefon właściciela. Możemy wtedy porozmawiać z osobą dzwoniącą do domofonu, a rozmówca nawet nie będzie wiedział, że nikogo nie ma w domu.

Zdalne sterowanie domem to funkcja bardzo przydatna zwłaszcza w okresie urlopu, gdy na dłużej zostawiamy dom bez osobistej opieki.

Symulacja obecności w nowoczesnym wykonaniu

Wiele włamań zdarza się podczas nieobecności urlopowej. Czasem złodzieje wieczorami obserwują jakiś dom, aby zorientować się, czy domownicy wyjechali na dłużej. Nie zaryzykują wtargnięcia, jeśli w różnych pomieszczeniach będą zapalały się światła. Skąd mają wiedzieć, że włączasz światło przez swoją komórkę podczas wypoczynku w Hiszpanii? Kiedyś zostawiano włączone światła w pomieszczeniach, by wszystkim dookoła wydawało się, że jesteśmy w domu. Teraz można wyręczyć się automatyką.

Aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie dłuższej nieobecności, czy nawet zwykłego wieczornego wyjścia do znajomych i zniechęcić potencjalnych nieproszonych gości, urządzenia wchodzące w skład systemu Inteligentnego Domu mogą symulować obecność domowników, używając w tym celu m.in. świateł i rolet.

Zaprogramowane czasowo urządzenia pozwalają symulować obecność w domu, podczas gdy nikogo w nim nie ma. Przed wyjazdem na urlop można ustawić tygodniowy schemat, w którym światło w kuchni będzie się zapalać o 6:30, po czym po godzinie się wyłączy i zaświeci ponownie o 19:00, tym razem na 4 godziny, a światło w salonie będzie się świeciło tylko w określonych, każdego dnia innych godzinach. Można też różnorodnie zaprogramować godzinę odsłaniania i zamykania rolet, czy też innych osłon w zależności od dnia tygodnia, pogody, czy też innych czynników. Jest też możliwość zapamiętania wybranych zdarzeń (np. włączeń i wyłączeń światła, ruchu rolet itp.) w określonym okresie, a następnie "odtworzenie" takiego nagrania w czasie naszego urlopu.

Symulacja obecności to stary, dobry sposób zmylenia potencjalnych włamywaczy, tutaj w nowoczesnym wykonaniu, a system inteligentnego domu to współczesny, elektroniczny majordomus.


Komentarze

  1. Wydaje mi się, że najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na to jest założyć monitoring i alarm. Wtedy możemy czuć się bezpiecznie. Wysokiej klasy zestawy monitoringu oraz systemy alarmowe możecie dostać tutaj gemini-tech.com.pl . Polecam wam zajrzeć do oferty tego sklepu, ponieważ jest na prawdę atrakcyjna

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie ja się takimi rzeczami nie martwię i również zamierzam zrobić swój dom bardziej inteligentnym. Już teraz posiadam instalację fotowoltaiczną wykonaną przez https://olsztynskieokna.eu/fotowoltaika-elblag.html i jestem zdania, że był to najlepszy wybór jakiego mogłam dokonać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podświetlenie schodów taśmą LED - Planowanie instalacji elektrycznej typu Fala świetlna

Podświetlane schody LED to niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie, bez którego nie może się obyć nowoczesna instalacja elektryczna w domu. Szczególnie dekoracyjne jest podświetlenie stopni schodowych taśmą ledową oraz animacja włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy inteligentnych sterowników schodowych typu FALA LED. Taki typ sterowania wymaga zaplanowania instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie i tym zagadnieniem zajmiemy się w tym poradniku (część 1). 1. Podświetlane schody LED - nowoczesna i bezpieczna instalacja elektryczna w domu W tej części poradnika doradzam, jak zaplanować typową instalację elektryczną inteligentnego oświetlenia LED schodów z sekwencyjnym włączaniem lamp (falą LED). W drugiej części poradnika opiszę, jak wykonać i uruchomić taką instalację. Opisywane tu podświetlane schody LED to instalacja elektryczna całkowicie bezpieczna, ponieważ jest zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Będziesz potrzebował elektryka z upraw

Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ciągach komunikacyjnych. Wymagania w stosunku do takich czujników są inne niż np. w stosunku do czujników ruchu stosowanych w systemach alarmowych. Jakie są wymagania w stosunku do schodowych czujników ruchu? Schodowe czujniki schodowe powinny reagować tylko na osoby wchodzące na schody, a ignorować osoby przechodzące obok. Powinny zatem charakteryzować się regulowanym i dobrze określonym zasięgiem oraz wąskim kątem detekcji. Ponadto, w przypadku zastosowania do ostatnio bardzo popularnych schodów otwartych, czy zabudowanych tylko z jednej strony, wymaganiem jest, aby były to czujniki ruchu jednoelementowe . Niestety, większość dostępnych na rynku czujników ruchu ma wiele wad, w praktyce dyskwalifikujących te urządzenia do tego zastosowania. Najważniejsze wady to zbyt wielki zasięg (kilka lub kilkanaście metrów), duży kąt widzenia (110-360 stopni), dwuczęściowa b

Podświetlane schody z falą LED i czujnikami ruchu - Montaż i uruchomienie instalacji

Witam w drugiej części poradnika "Podświetlane schody z falą LED". W tej części omówimy zagadnienia związane z montażem i uruchomieniem zaplanowanej wcześniej schodowej instalacji elektrycznej LED. Zakładam, że czytałeś pierwszą część tego poradnika, dotyczącą planowania i okablowania instalacji podświetlenia LED schodów oraz że zgodnie z informacjami tam zawartymi zgromadziłeś wszystkie potrzebne elementy, zaplanowałeś, gdzie rozmieścisz elementy oraz przygotowałeś instalację kablową. 1. Schematy ideowe i montażowe instalacji oświetlenia schodów typu fala LED Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możesz przystąpić do montażu i uruchomienia zaplanowanej wcześniej instalacji. Możesz skorzystać z przykładowych schematów ideowych i montażowych znajdujących się tutaj w zakładce DO POBRANIA . W tym samym miejscu znajdziesz także obie części tego poradnika w formie dokumentu pdf do ściągnięcia.) 2. Zasady bezpiecznego montażu i uruchomienia instalacji inte

Kolorowe oświetlenie schodów

Oświetlenie schodowe nie musi być wyłącznie białe. Szybko rozwijająca się technologia LED sprawiła, że dzisiaj barwa światła może być wybrana odpowiednio do stylistyki wnętrza oraz potrzeb. Czym kierować się przy wyborze koloru oświetlenia schodowego? Oświetlenie LED jednobarwne Zacznę od najbardziej popularnego oświetlenia LED, jednobarwnego w kolorze białym ( oprawy LED lub taśmy LED ). Występuje ono w różnych odcieniach, odpowiadających różnej temperaturze barwowej, mierzonej w kelwinach (K). Temperatura barwowa poniżej 3300 K odpowiada barwie ciepłej, natomiast barwa zimna zaczyna się powyżej 5300 K. Barwę pośrednią zwykło się nazywać barwą neutralną. Im niższa temperatura barwowa, tym bardziej światło będzie przechodziło w żółć. I odwrotnie, im wyższa będzie ta wartość, tym intensywniej światło przejdzie w odcień niebieskawy.  Barwa ciepła tworzy ciepłe wnętrze, przytulną i spokojną atmosferę. Barwa zimna świetnie nadaje się do celów dekoracyjnych oraz oświetlenia punktowego. Sto

Ściemnianie oświetlenia LED - o co tu chodzi?

Czy wiesz, że najlepszym sposobem na ściemnianie oświetlenia LED jest regulacja jasności oświetlenia LED po stronie niskiego napięcia zewnętrznego zasilacza o wysokiej jakości? Wykonanie instalacji jak do tradycyjnego oświetlenia, a następnie szukanie rozwiązań do zainstalowania tam oświetlenia LED jest poważnym błędem! Ściemnianie LED po stronie niskiego napięcia Ściemnianie LED (regulacja jasności diod LED) nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do żarówek i świetlówek pojedyńcza dioda LED musi być zasilana niskim, stałym napięciem w zakresie od 2V do 4V (w zależności od koloru świecenia). Co więcej, diody LED posiadają mocno nieliniową charakterystykę zależności prądu płynącego przez diodę (a tym samym jej jasności) od napięcia zasilania. Z tego powodu bardzo istotne jest precyzyjne kontrolowanie i ograniczanie nie tylko napięcia, ale także prądu płynącego przez diodę. Tradycyjne ściemniacze fazowe, idealne do tradycyjnych żarów

Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego. Funkcja użytkowa oświetlenia schodów Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu , które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii. Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież od

Jak łatwo uruchomić instalację oświetlenia schodów używając smartfona?

Uruchomianie instalacji oświetlenia LED schodów opisywałem jakiś czas temu krok po kroku w artykule Podświetlane schody LED - montaż i uruchomienie instalacji . Dla posiadaczy nowego sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive z aplikacją na smartfon uruchamianie instalacji może być jeszcze łatwiejsze, bo jest wspomagane przez specjalne diagnostyczne funkcje serwisowe,  istotnie ułatwiające pracę instalatorom.  Praca z aplikacją OMEGA smartLEDs Aplikację OMEGA smartLEDs można bezpłatnie ściągnąć ze sklepu Google Play i zainstalować na  smartfonie lub tablecie z systemem Android. Aplikacja współpracuje ze sterownikiem schodowym smartLEDs OMEGA Exclusive (do kupienia w sklepie  smartLEDs.pl ) ,  wykorzystując do komunikacji ze sterownikiem nowoczesny standard bezprzewodowy Bluetooth Low Energy (minimalne wymagania: Android 5.0, Bluetooth 4.0).  Przed uruchomieniem aplikacji należy włączyć sterownik OMEGA oraz obsługę Bluetooth w smartfonie.  Po uruchomieniu, aplikacja automatycznie

Inteligentne oświetlenie LED schodów z wyjściem na półpiętro

Automatyka oświetlenia LED schodów z wyjściem na półpiętrze czasem sprawia problem, ponieważ wymaga uwzględnienia, że ruch może pojawić się nie tylko z dołu lub z góry schodów, ale także od środka. W instalacji potrzebny będzie dodatkowy czujnik ruchu, którego zadaniem będzie wykrywanie ruchu na półpiętrze oraz odpowiedni sterownik schodowy, najlepiej z funkcją obsługi półpiętra. Sterowanie oświetleniem LED schodów z użyciem sterowników schodowych Inteligentne oświetlenie LED schodów to efektowne sterowanie włączaniem i zapalaniem poszczególnych stopni schodowych oraz automatyka ruchu i zmierzchu, wykonane przy pomocy odpowiedniego sterownika schodowego LED oraz czujników ruchu i zmierzchu. Sterowniki schodowe smartLEDs typu FALA ŚWIETLNA płynnie i kolejno, stopień po stopniu włączają poszczególne lampy schodowe, są też sterowniki schodowe, które włączają oświetlenie płynnie, ale równocześnie. Do wykonania automatyki zwykle wystarczą dwa czujniki ruchu, jeden zainstalowany na dole

Inteligentne schody

Inteligentne schody stają się coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić. Wyobrażasz sobie, że schody nie giną w mroku, tylko są delikatnie podświetlone? Albo, gdy tylko się pojawisz, lampy automatycznie, płynnie rozjaśniają się do pełnej jasności? A może urzeknie cię płynąca fala świetlna LED w postaci kolejno rozpalających się lamp? Z pewnością docenisz komfort zapominania o wyłączaniu oświetlenia i mniejsze rachunki za energię. A jeśli jeszcze dodamy, że możesz wykonać diagnostykę instalacji ze smartfona, a także pobawić się ustawieniami i wybrać takie, które najbardziej pasują do twoich preferencji, inaczej w dzień, wieczorem i w nocy? Co to są inteligentne schody? Inteligentne schody to system nowoczesnego sterowania oświetleniem LED schodów, z użyciem odpowiednich źródeł światła, inteligentnych sterowników schodowych LED i czujników, funkcjonujący niezależnie lub jako element większego systemu Inteligentnego Domu . Celem inteligentnego sterowania jest zapewnienie uży

Świeć inteligentnie! Inteligentne oświetlenie - energooszczedność i ochrona ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem światłem.

Zanieczyszczenie światłem to nadmierne i niewłaściwe oświetlenie, które nie służy nikomu. Dlaczego ochrona ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem jest ważna dla środowiska naturalnego? Co to znaczy świecić inteligentnie? Jak mądrze korzystać z oświetlenia LED? Zacznij ściemniać, wykonaj automatykę, kup odpowiednie lampy, i wiele innych. Inteligentne oświetlenie a ekologia Inteligentne oświetlenie jest istotnym elementem ekologicznego budownictwa. Powszechnie wiadomo, że budownictwo energooszczędne i przyjazne środowisku jest przyszłością rynku nieruchomości oraz że należy budować energooszczędnie. Od 2020 roku, gdy zmienią się w tej kwestii wymogi Unii Europejskiej, będą mogły powstawać jedynie domy pasywne, których głównym atutem jest minimalne zużywanie energii i w efekcie ochrona zarówno kieszeni inwestora jak i środowiska. Ale o inteligentne sterowanie oświetleniem alarmują już nie tylko ekolodzy, ale również astronomowie. Jak okazuje się, rozsądne, int