poniedziałek, 26 maja 2014

Inteligentny Dom - Jak zabezpieczyć dom na czas urlopu?

Bezpieczeństwo jako jeden z priorytetów dla Inteligentnego Domu

Nikt z nas nie chce opuszczać swojego domu z poczuciem niepewności i z myślą: co zastanę po swoim powrocie? Myśląc o zabezpieczeniu domu (także biura, restauracji, hotelu), a także przebywających tam osób, standardem stało się instalowanie systemu alarmowego, zwykle ze strefową ochroną osób i mienia. System alarmowy, poprzez swoje działanie pilnujące, odstraszające i alarmujące, stanowi poważne zabezpieczenie przed włamaniem, rabunkiem, pożarem, gazem, czadem itp. Instaluje się także systemy kamer wizyjnych, monitoring, systemy dostępu itp.

Jednakże współczesne technologie dają o wiele większe możliwości zapewnienia bezpieczeństwa. Jeżeli bezpieczeństwo osób, a także mienia jest jednym z priorytetów, to nowobudowany dom zwykle wyposaża się w inteligentne instalacje i dokonuje integracji wyżej wymienionych instalacji z systemem Inteligentnego Domu, uzyskując w ten sposób zupełnie nową funkcjonalność.

Zdalne sterowanie domem podczas nieobecności

smartfon
Dzięki nowoczesnym technologiom pozostawienie Inteligentnego Domu domu w czasie urlopu na kilka dni, a nawet tygodni, nie jest już problemem. Inteligentny Dom w sposób szczególny może dbać o bezpieczeństwo podczas naszej dłuższej nieobecności.

Współczesne rozwiązania Inteligentnego Domu dają pełną możliwość wizualizacji i sterowania domem przez internet. Oprogramowanie wizualizacyjne dostępne w systemach Inteligentnego Domu pozwala na kontrolowany dostęp do systemu Inteligentnego Domu praktycznie z dowolnego miejsca na świecie, za pośrednictwem ogólnodostępnej sieci internetowej.

Do wizualizacji i zdalnego sterowania domem można wykorzystać zarówno komputer, jak i smartfon, czy tablet. Nowoczesne telefony komórkowe zapewniają dostęp do internetu, a więc także pełne wykorzystanie oprogramowania wizualizacyjnego.

Dzięki funkcji zdalnego sterowania domem, czyli zarządzania domem przez internet, można otrzymywać bardzo precyzyjne informacje o tym, co się dzieje w domu. Po zalogowaniu się do swojego indywidualnego konta, właściciele na bieżąco mogą monitorować większość urządzeń znajdujących się w domu, nawet jeżeli aktualnie przebywają kilkaset kilometrów dalej. 

Mogą zobaczyć stan poszczególnych elementów i podsystemów swojego domu. Mogą otrzymywać precyzyjne, podawane w czasie rzeczywistym komunikaty o tym, co się dzieje w domu. Mają np. możliwość sprawdzenia aktualnego położenia, w jakim znajdują się rolety, bramy, czy inne osłony. Mogą także mieć podgląd z kamer domowego systemu monitoringu. 

W razie włamania, czy uruchomienia na przykład alarmu pożarowego, system połączony z kamerą od razu o tym powiadamia, a na smartfon przesyła zdjęcie. Interwencja inteligentnego systemu sterowania nie ogranicza się tylko do powiadomieni właściciela, czy firmy ochroniarskiej, ale może polegać również na wykonaniu zaplanowanych wcześniej czynności, takich jak wyłączenie dopływu prądu do instalacji prądowej i gazowej, wyłączenie wszystkich świateł w domu i wokół domu, czy otwarcie bramy wjazdowej.

Dzięki funkcji zdalnego sterowania domem, można również sterować klimatyzacją i ogrzewaniem, opuścić rolety antywłamaniowe, włączyć zraszacze w ogrodzie, czy światło w salonie. Integracja systemów umożliwia też odcięcie dopływu wody po wykryciu zalania, odcięcie dopływu gazu po wykryciu ulatniania się gazu, intensyfikację wentylacji budynku po wykryciu czadu lub zbyt dużego stężenia dwutlenku węgla. Za pomocą zaledwie jednego przycisku na panelu sterowania, możliwe jest odcięcie prądu w niektórych pomieszczeniach, czy gniazdkach. Nie będzie już problemu z niewyłączonym żelazkiem. Istnieje też możliwość przekierowania wywołań systemu domofonowego na telefon właściciela. Możemy wtedy porozmawiać z osobą dzwoniącą do domofonu, a rozmówca nawet nie będzie wiedział, że nikogo nie ma w domu. 

Zdalne sterowanie domem to funkcja bardzo przydatna zwłaszcza w okresie urlopu, gdy na dłużej zostawiamy dom bez osobistej opieki.


Symulacja obecności w nowoczesnym wykonaniu

Wiele włamań zdarza się podczas nieobecności urlopowej. Czasem złodzieje wieczorami obserwują jakiś dom, aby zorientować się, czy domownicy wyjechali na dłużej. Nie zaryzykują wtargnięcia, jeśli w różnych pomieszczeniach będą zapalały się światła. Skąd mają wiedzieć, że włączasz światło przez swoją komórkę podczas wypoczynku w Hiszpanii? Kiedyś zostawiano włączone światła w pomieszczeniach, by wszystkim dookoła wydawało się, że jesteśmy w domu. Teraz można wyręczyć się automatyką. 

Aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie dłuższej nieobecności, czy nawet zwykłego wieczornego wyjścia do znajomych i zniechęcić potencjalnych nieproszonych gości, urządzenia wchodzące w skład systemu Inteligentnego Domu mogą symulować obecność domowników, używając w tym celu m.in. świateł i rolet.

Zaprogramowane czasowo urządzenia pozwalają symulować obecność w domu, podczas gdy nikogo w nim nie ma. Przed wyjazdem na urlop można ustawić tygodniowy schemat, w którym światło w kuchni będzie się zapalać o 6:30, po czym po godzinie się wyłączy i zaświeci ponownie o 19:00, tym razem na 4 godziny, a światło w salonie będzie się świeciło tylko w określonych, każdego dnia innych godzinach. Można też różnorodnie zaprogramować godzinę odsłaniania i zamykania rolet, czy też innych osłon w zależności od dnia tygodnia, pogody, czy też innych czynników. Jest też możliwość zapamiętania wybranych zdarzeń (np. włączeń i wyłączeń światła, ruchu rolet itp.) w określonym okresie, a następnie "odtworzenie" takiego nagrania w czasie naszego urlopu. 

Są to stare, dobre sposoby zmylenia potencjalnych włamywaczy poprzez symulację obecności w nowoczesnym wykonaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Inteligentne schody

Inteligentne schody stają się coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić. Wyobrażasz sobie, że schody nie giną w mroku, tylko są deli...

Popularne posty