Przejdź do głównej zawartości

Inteligentny Dom - Jak zabezpieczyć dom na czas urlopu?

Bezpieczeństwo to jedna z podstawowych potrzeb człowieka i jeden z priorytetów dla Inteligentnego Domu. System alarmowy to nie wszystko. System Inteligentnego Domu to współczesny majordomus, dostarczający wielu dodatkowych możliwości zabezpieczenia domu na czas urlopu, począwszy od wizualizacji i zdalnego sterowania, po symulację obecności.

System alarmowy to już standard

Nikt z nas nie chce opuszczać swojego domu z poczuciem niepewności i z myślą: co zastanę po swoim powrocie? Myśląc o zabezpieczeniu domu (także biura, restauracji, hotelu), a także przebywających tam osób, standardem stało się instalowanie systemu alarmowego, zwykle ze strefową ochroną osób i mienia. System alarmowy, poprzez swoje działanie pilnujące, odstraszające i alarmujące, stanowi poważne zabezpieczenie przed włamaniem, rabunkiem, pożarem, gazem, czadem itp. Instaluje się także systemy kamer wizyjnych, monitoring, systemy dostępu itp.

Jednakże współczesne technologie dają o wiele większe możliwości zapewnienia bezpieczeństwa. Jeżeli bezpieczeństwo osób, a także mienia jest jednym z priorytetów, to nowobudowany dom zwykle wyposaża się w inteligentne instalacje zintegrowane w jeden system Inteligentnego Domu, uzyskując w ten sposób zupełnie nową funkcjonalność, także w dziedzinie bezpieczeństwa.

Wizualizacja i zdalne sterowanie domem podczas nieobecności

Dzięki nowoczesnym technologiom pozostawienie Inteligentnego Domu domu w czasie urlopu na kilka dni, a nawet tygodni, nie jest już problemem. Inteligentny Dom w sposób szczególny może dbać o bezpieczeństwo podczas naszej dłuższej nieobecności.

Współczesne rozwiązania Inteligentnego Domu dają pełną możliwość wizualizacji i zdalnego sterowania domem przez internet. Oprogramowanie wizualizacyjne dostępne w systemach Inteligentnego Domu pozwala na kontrolowany dostęp do systemu Inteligentnego Domu praktycznie z dowolnego miejsca na świecie, za pośrednictwem ogólnodostępnej sieci internetowej. Do wizualizacji i zdalnego sterowania domem można wykorzystać zarówno komputer, jak i smartfon, czy tablet. Nowoczesne telefony komórkowe zapewniają dostęp do internetu, a więc także pełne wykorzystanie oprogramowania wizualizacyjnego.

Dzięki funkcji zdalnego sterowania domem, czyli zarządzania domem przez internet, można otrzymywać bardzo precyzyjne informacje o tym, co się dzieje w domu. Po zalogowaniu się do swojego indywidualnego konta, właściciele na bieżąco mogą monitorować większość urządzeń znajdujących się w domu, nawet jeżeli aktualnie przebywają kilkaset kilometrów dalej. 

Mogą zobaczyć stan poszczególnych elementów i podsystemów swojego domu. Mogą otrzymywać precyzyjne, podawane w czasie rzeczywistym komunikaty o tym, co się dzieje w domu. Mają np. możliwość sprawdzenia aktualnego położenia, w jakim znajdują się rolety, bramy, czy inne osłony. Mogą także mieć podgląd z kamer domowego systemu monitoringu. 

W razie włamania, czy uruchomienia na przykład alarmu pożarowego, system połączony z kamerą od razu o tym powiadamia, a na smartfon przesyła zdjęcie. Interwencja inteligentnego systemu sterowania nie ogranicza się tylko do powiadomienia właściciela, czy firmy ochroniarskiej, ale może polegać również na wykonaniu zaplanowanych wcześniej czynności, takich jak wyłączenie dopływu prądu do instalacji prądowej i gazowej, wyłączenie wszystkich świateł w domu i wokół domu, czy otwarcie bramy wjazdowej dla straży pożarnej.

Dzięki funkcji zdalnego sterowania domem, można również sterować klimatyzacją i ogrzewaniem, opuścić rolety antywłamaniowe, włączyć zraszacze w ogrodzie, czy światło w salonie. Integracja systemów umożliwia też odcięcie dopływu wody po wykryciu zalania, odcięcie dopływu gazu po wykryciu ulatniania się gazu, intensyfikację wentylacji budynku po wykryciu czadu lub zbyt dużego stężenia dwutlenku węgla. Za pomocą zaledwie jednego przycisku na panelu sterowania, możliwe jest odcięcie prądu w niektórych pomieszczeniach, czy gniazdkach. Nie będzie już problemu z niewyłączonym żelazkiem. Istnieje też możliwość przekierowania wywołań systemu domofonowego na telefon właściciela. Możemy wtedy porozmawiać z osobą dzwoniącą do domofonu, a rozmówca nawet nie będzie wiedział, że nikogo nie ma w domu.

Zdalne sterowanie domem to funkcja bardzo przydatna zwłaszcza w okresie urlopu, gdy na dłużej zostawiamy dom bez osobistej opieki.

Symulacja obecności w nowoczesnym wykonaniu

Wiele włamań zdarza się podczas nieobecności urlopowej. Czasem złodzieje wieczorami obserwują jakiś dom, aby zorientować się, czy domownicy wyjechali na dłużej. Nie zaryzykują wtargnięcia, jeśli w różnych pomieszczeniach będą zapalały się światła. Skąd mają wiedzieć, że włączasz światło przez swoją komórkę podczas wypoczynku w Hiszpanii? Kiedyś zostawiano włączone światła w pomieszczeniach, by wszystkim dookoła wydawało się, że jesteśmy w domu. Teraz można wyręczyć się automatyką.

Aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie dłuższej nieobecności, czy nawet zwykłego wieczornego wyjścia do znajomych i zniechęcić potencjalnych nieproszonych gości, urządzenia wchodzące w skład systemu Inteligentnego Domu mogą symulować obecność domowników, używając w tym celu m.in. świateł i rolet.

Zaprogramowane czasowo urządzenia pozwalają symulować obecność w domu, podczas gdy nikogo w nim nie ma. Przed wyjazdem na urlop można ustawić tygodniowy schemat, w którym światło w kuchni będzie się zapalać o 6:30, po czym po godzinie się wyłączy i zaświeci ponownie o 19:00, tym razem na 4 godziny, a światło w salonie będzie się świeciło tylko w określonych, każdego dnia innych godzinach. Można też różnorodnie zaprogramować godzinę odsłaniania i zamykania rolet, czy też innych osłon w zależności od dnia tygodnia, pogody, czy też innych czynników. Jest też możliwość zapamiętania wybranych zdarzeń (np. włączeń i wyłączeń światła, ruchu rolet itp.) w określonym okresie, a następnie "odtworzenie" takiego nagrania w czasie naszego urlopu.

Symulacja obecności to stary, dobry sposób zmylenia potencjalnych włamywaczy, tutaj w nowoczesnym wykonaniu, a system inteligentnego domu to współczesny, elektroniczny majordomus.


Komentarze

  1. Wydaje mi się, że najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na to jest założyć monitoring i alarm. Wtedy możemy czuć się bezpiecznie. Wysokiej klasy zestawy monitoringu oraz systemy alarmowe możecie dostać tutaj gemini-tech.com.pl . Polecam wam zajrzeć do oferty tego sklepu, ponieważ jest na prawdę atrakcyjna

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie ja się takimi rzeczami nie martwię i również zamierzam zrobić swój dom bardziej inteligentnym. Już teraz posiadam instalację fotowoltaiczną wykonaną przez https://olsztynskieokna.eu/fotowoltaika-elblag.html i jestem zdania, że był to najlepszy wybór jakiego mogłam dokonać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podświetlenie schodów taśmą LED - Planowanie instalacji elektrycznej typu Fala świetlna

Podświetlane schody LED to niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie, bez którego nie może się obyć nowoczesna instalacja elektryczna w domu. Szczególnie dekoracyjne jest podświetlenie stopni schodowych taśmą ledową oraz animacja włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy inteligentnych sterowników schodowych typu FALA LED. Taki typ sterowania wymaga zaplanowania instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie i tym zagadnieniem zajmiemy się w tym poradniku (część 1). 1. Podświetlane schody LED - nowoczesna i bezpieczna instalacja elektryczna w domu W tej części poradnika doradzam, jak zaplanować typową instalację elektryczną inteligentnego oświetlenia LED schodów z sekwencyjnym włączaniem lamp (falą LED). W drugiej części poradnika opiszę, jak wykonać i uruchomić taką instalację. Opisywane tu podświetlane schody LED to instalacja elektryczna całkowicie bezpieczna, ponieważ jest zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Będziesz potrzebował elektryka z upraw...

Podświetlane schody z falą LED i czujnikami ruchu - Montaż i uruchomienie instalacji

Witam w drugiej części poradnika "Podświetlane schody z falą LED". W tej części omówimy zagadnienia związane z montażem i uruchomieniem zaplanowanej wcześniej schodowej instalacji elektrycznej LED. Zakładam, że czytałeś pierwszą część tego poradnika, dotyczącą planowania i okablowania instalacji podświetlenia LED schodów oraz że zgodnie z informacjami tam zawartymi zgromadziłeś wszystkie potrzebne elementy, zaplanowałeś, gdzie rozmieścisz elementy oraz przygotowałeś instalację kablową. 1. Schematy ideowe i montażowe instalacji oświetlenia schodów typu fala LED Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możesz przystąpić do montażu i uruchomienia zaplanowanej wcześniej instalacji. Możesz skorzystać z przykładowych schematów ideowych i montażowych znajdujących się tutaj w zakładce DO POBRANIA . W tym samym miejscu znajdziesz także obie części tego poradnika w formie dokumentu pdf do ściągnięcia.) 2. Zasady bezpiecznego montażu i uruchomienia instalacji inte...

Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ciągach komunikacyjnych. Wymagania w stosunku do takich czujników są inne niż np. w stosunku do czujników ruchu stosowanych w systemach alarmowych. Jakie są wymagania w stosunku do schodowych czujników ruchu? Schodowe czujniki schodowe powinny reagować tylko na osoby wchodzące na schody, a ignorować osoby przechodzące obok. Powinny zatem charakteryzować się regulowanym i dobrze określonym zasięgiem oraz wąskim kątem detekcji. Ponadto, w przypadku zastosowania do ostatnio bardzo popularnych schodów otwartych, czy zabudowanych tylko z jednej strony, wymaganiem jest, aby były to czujniki ruchu jednoelementowe . Niestety, większość dostępnych na rynku czujników ruchu ma wiele wad, w praktyce dyskwalifikujących te urządzenia do tego zastosowania. Najważniejsze wady to zbyt wielki zasięg (kilka lub kilkanaście metrów), duży kąt widzenia (110-360 stopni), dwuczęściowa b...

Jak łatwo uruchomić instalację oświetlenia schodów używając smartfona?

Uruchomianie instalacji oświetlenia LED schodów opisywałem jakiś czas temu krok po kroku w artykule Podświetlane schody LED - montaż i uruchomienie instalacji . Dla posiadaczy nowego sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive z aplikacją na smartfon uruchamianie instalacji może być jeszcze łatwiejsze, bo jest wspomagane przez specjalne diagnostyczne funkcje serwisowe,  istotnie ułatwiające pracę instalatorom.  Praca z aplikacją OMEGA smartLEDs Aplikację OMEGA smartLEDs można bezpłatnie ściągnąć ze sklepu Google Play i zainstalować na  smartfonie lub tablecie z systemem Android. Aplikacja współpracuje ze sterownikiem schodowym smartLEDs OMEGA Exclusive (do kupienia w sklepie  smartLEDs.pl ) ,  wykorzystując do komunikacji ze sterownikiem nowoczesny standard bezprzewodowy Bluetooth Low Energy (minimalne wymagania: Android 5.0, Bluetooth 4.0).  Przed uruchomieniem aplikacji należy włączyć sterownik OMEGA oraz obsługę Bluetooth w smartfonie.  Po...

Jak wygodnie skonfigurować sterownik schodowy używając smartfona?

Dobry sterownik oświetlenia schodów powinien w jak największym stopniu umożliwić dopasowanie parametrów działania do potrzeb instalacji i użytkownika. Taki właśnie jest najnowszy model sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive, który umożliwia konfigurację sterownika w szerokim zakresie, w wygodny dla użytkownika sposób przy pomocy smartfona.  Parametry sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive zostały podzielone na dwie grupy, z których pierwsza zawiera główne parametry sterownika i instalacji i jest ustawiana przez instalatora  (ekran KONFIGURACJA), a druga grupa parametrów służy dopasowaniu działania do preferencji użytkownika (ekran PREFERENCJE). W tym artykule omówię ustawianie głównych parametrów sterownika i instalacji przez instalatora na ekranie KONFGURACJA. Ekran KONFIGURACJA INSTALACJI Ekran KONFIGURACJA INSTALACJI jest zabezpieczony hasłem i z reguły jest dostępny tylko dla instalatora. Na tym ekranie instalator ustawia parametry, związane z budową ins...

Ściemnianie oświetlenia LED - o co tu chodzi?

Czy wiesz, że najlepszym sposobem na ściemnianie oświetlenia LED jest regulacja jasności oświetlenia LED po stronie niskiego napięcia zewnętrznego zasilacza o wysokiej jakości? Wykonanie instalacji jak do tradycyjnego oświetlenia, a następnie szukanie rozwiązań do zainstalowania tam oświetlenia LED jest poważnym błędem! Ściemnianie LED po stronie niskiego napięcia Ściemnianie LED (regulacja jasności diod LED) nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do żarówek i świetlówek pojedyńcza dioda LED musi być zasilana niskim, stałym napięciem w zakresie od 2V do 4V (w zależności od koloru świecenia). Co więcej, diody LED posiadają mocno nieliniową charakterystykę zależności prądu płynącego przez diodę (a tym samym jej jasności) od napięcia zasilania. Z tego powodu bardzo istotne jest precyzyjne kontrolowanie i ograniczanie nie tylko napięcia, ale także prądu płynącego przez diodę. Tradycyjne ściemniacze fazowe, idealne do tradycyjnych żarów...

Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego. Funkcja użytkowa oświetlenia schodów Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu , które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii. Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież od...

Jak wygodnie dopasować parametry sterownika schodowego do preferencji użytkownika?

Dobry sterownik oświetlenia schodów powinien umożliwić dopasowanie działania instalacji do preferencji użytkownika. Taki właśnie jest najnowszy model sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive, który umożliwia najpierw konfigurację sterownika przez instalatora, a później dopasowanie działania sterownika do preferencji użytkownika przy pomocy wygodnej aplikacji na smartfon. W poprzednim poście została omówiona konfiguracja przez instalatora pierwszej grupy parametrów t.j. parametrów instalacyjnych sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive  (np. liczba lamp, obsługa półpiętra, czy lampy Master), natomiast w tym poście skupimy się na konfiguracji parametrów użytkowych poprzez ekran PREFERENCJE aplikacji, tak aby sterownik działał  zgodnie z preferencjami użytkownika. Ekran PREFERENCJE Ekran PREFERENCJE nie jest zabezpieczony hasłem, tak jak ekran KONFIGURACJA, i jest dostępny dla użytkownika, który przy jego pomocy może w każdej chwili dopasować parametry działania st...

Inteligentne oświetlenie LED schodów z wyjściem na półpiętro

Automatyka oświetlenia LED schodów z wyjściem na półpiętrze czasem sprawia problem, ponieważ wymaga uwzględnienia, że ruch może pojawić się nie tylko z dołu lub z góry schodów, ale także od środka. W instalacji potrzebny będzie dodatkowy czujnik ruchu, którego zadaniem będzie wykrywanie ruchu na półpiętrze oraz odpowiedni sterownik schodowy, najlepiej z funkcją obsługi półpiętra. Sterowanie oświetleniem LED schodów z użyciem sterowników schodowych Inteligentne oświetlenie LED schodów to efektowne sterowanie włączaniem i zapalaniem poszczególnych stopni schodowych oraz automatyka ruchu i zmierzchu, wykonane przy pomocy odpowiedniego sterownika schodowego LED oraz czujników ruchu i zmierzchu. Sterowniki schodowe smartLEDs typu FALA ŚWIETLNA płynnie i kolejno, stopień po stopniu włączają poszczególne lampy schodowe, są też sterowniki schodowe, które włączają oświetlenie płynnie, ale równocześnie. Do wykonania automatyki zwykle wystarczą dwa czujniki ruchu, jeden zainstalowany na dole...

Sterowanie oświetleniem RGB - podstawy

Podstawą sterowania oświetleniem RGB jest model przestrzeni barw. Według definicji Wikipedii przestrzeń barw to widma fal elektromagnetycznych z zakresu od 380 do 780 nm (tj. światło widzialne), których matematyczne modele są przedstawiane w trójwymiarowej przestrzeni barw. Dzięki tym modelom barwę można opisać nie tylko przez podanie jej widma, ale przez modele w różnym stopniu zbliżone do ludzkiej percepcji barwy, związanej z fizjologią oka ludzkiego, a szczególnie z występowaniem w siatkówce trzech rodzajów czopków. Najważniejsze przestrzenie barw ujęto w normach międzynarodowych. RGB jako jeden z modeli przestrzeni barw Jednym z modeli przestrzeni barw jest model RGB, odzwierciedlający widmo fal elektromagnetycznych z zakresu światła widzialnego (od 380 do 780 nm). Nie obejmuje on podczerwieni oraz ultrafioletu. Model RGB wynika z właściwości ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła ...