Przejdź do głównej zawartości

Inteligentny dom energooszczędny

Koncepcja inteligentnego domu bardzo dobrze wpisuje się w filozofię domów energooszczędnych i pasywnych. Dom inteligentny to dom energooszczędny i ekologiczny, który pomaga racjonalnie i oszczędnie gospodarować energią bez utraty komfortu użytkowników.

Budownictwo energooszczędne i przyjazne środowisku jest przyszłością rynku nieruchomości przede wszystkim dlatego, że od końca 2020 roku zmienią się w tej kwestii wymogi Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi będą mogły powstawać jedynie domy pasywne, których głównym atutem jest minimalne zużycie energii i w efekcie ochrona zarówno kieszeni inwestora, jak i środowiska. Ministerstwo Ochrony Środowiska prowadzi kampanię informacyjną pod hasłem "Dom, który dla mnie oszczędza".

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Najwięcej energii dom zużywa zwykle na ogrzewanie, a opłaty za ogrzewanie to najpoważniejszy koszt związany z eksploatacją domu - w dużych domach nawet kilka tysięcy zł miesięcznie. Nie da się tego zupełnie uniknąć, ale można ten koszt znacznie zmniejszyć. Przy budowie nowych domów stosuje się energooszczędne technologie, a w domach już wybudowanych ociepla się ściany i stropy oraz wymienia okna na bardziej izolacyjne. Ale to nie wszystko. Dom energooszczędny, czy też dom ekologiczny, powinien również optymalnie gospodarować energią.

Sterowanie ogrzewaniem w inteligentnym domuPoprzez inteligentne sterowanie ogrzewaniem można obniżyć średnią temperaturę w domu nawet o kilka stopni i to bez utraty komfortu. Ponieważ z doświadczenia i wyliczeń wynika, że obniżenie średniej temperatury o 1°C to oszczędność energii około 6%, to obniżając średnią temperaturę - w zależności od trybu życia - o 3-7°C uzyskuje się oszczędności - rzędu 20%-40%!

Największe oszczędności uzyskuje się w biurach, hotelach, a także dużych domach jednorodzinnych. Jak to się robi? Otóż inteligentny system sterowania domem tak steruje instalacją grzewczą, aby optymalnie używać ciepła i go nie marnować. Wykorzystuje się podział na strefy grzewcze, automatyczne zarządzanie czasowe, indywidualne regulatory temperatury, czujki obecności i czujniki otwarcia okien, a w razie potrzeby - stosuje się zdalne sterowanie ogrzewaniem. Koszt takiej automatyzacji jest jednorazowy i zwróci się po kilku latach, a pozytywne skutki finansowe będziecie odczuwać dożywotnio.

Inteligentne sterowanie oświetleniem

Z kolei Inteligentne sterowanie oświetleniem pozwala zaoszczędzić wiele kW poprzez automatyzację wyłączania światła, regulację jasności oświetlenia sztucznego w zależności od natężenia oświetlenia słonecznego oraz sceny świetlne dopasowane do okoliczności. I znów koszt takiej automatyzacji jest jednorazowy i zwróci się po kilku latach, a pozytywne skutki finansowe oraz udogodnienia wynikające z automatyzacji odczuwa się dożywotnio.

Oświetlenie LED

Oświetlenie LEDInnym sposobem znaczącego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej jest wymiana tradycyjnego oświetlenia na oświetlenie LED. Jest to oszczędność energii elektrycznej rzędu kilkudziesięciu %, np. żarówka ‎LED‬ o mocy 18W z powodzeniem zastąpi tradycyjną żarówkę o mocy 100W. Sama czynność wymiany jest prosta i bezkosztowa, a wyższy koszt lamp zostanie zrekompensowany przez ich dłuższą żywotność. Mniejsze zużycie energii to już czysty zysk (i ekologia!).

Dodatkową oszczędność energii można uzyskać poprzez implementację funkcji ściemniania oświetlenia (przecież nie zawsze potrzebujemy pełnego oświetlenia i tych przykładowych 100W mocy!), ale do tego niezbędne są ściemniacze LED (ewentualnie LED RGB). Polecamy ściemniacze smartLEDs z algorytmem ściemniania dopasowanym do fizjologii oka.

Ci, którzy zdecydują się na oświetlenie LED (lub LED RGB) wielopunktowe lub taśmy LED (lub LED RGB), oprócz oszczędności energii, uzyskają dodatkową KORZYŚĆ w postaci niesamowitych właściwości dekoracyjnych tego oświetlenia i tu także polecamy profesjonalne inteligentne sterowniki LED smartLEDs, przy pomocy których otrzymacie możliwość sterowania jasnością i kolorem, animację oświetlenia, płynną zmianę kolorów RGB, automatyzację włączania i wyłączania i wiele innych funkcjonalności. Wszystkie ściemniacze LED i sterowniki LED smartLEDs mogą współpracować z instalacją elektryczną inteligentną lub tradycyjną.

Świadome oszczędności

Źródłem oszczędności w inteligentnym domu mogą też być świadome oszczędności. Inteligentny budynek nie tylko optymalizuje zużycie mediów, ale również może nauczyć jego użytkowników w jaki sposób i na czym warto oszczędzać. Jedną z funkcji inteligentnego systemu sterowania domem jest bowiem zapisywanie i analiza wielkości zużywanej energii.

Inteligentna instalacja na bieżąco pobiera informacje z liczników energii, wody i gazu. Całoroczne przebiegi zużycia energii mogą być dokumentowane, a następnie porównywane, umożliwiając znajdywanie potencjalnych oszczędności. Dane te mogą być przejrzyście przedstawione w formie wykresów. Analizując zebrane dane dowiecie się, w jaki sposób można uniknąć wielu niepotrzebnych wydatków oraz pozyskacie wiedzę na temat, co tak naprawdę zużywa dużo energii, a tym samym „zjada” dużo pieniędzy. Wiele oszczędności można uzyskać po prostu zmieniając swoje przyzwyczajenia. Dane zebrane przez inteligentny system sterowania pozwolą Wam na podjęcie najlepszych pod względem ekonomicznym decyzji i świadome oszczędności.

Więcej apacheta.pl/inteligentny-dom/

Komentarze

  1. Niezaprzeczalnie nowe technologie stosowane w inteligentnym domu to nie tylko rozwiązania niezwykle funkcjonalne, ale także sposób na zyskanie pewnych oszczędności oraz ochronę środowisko poprzez np. zmniejszenie emisji spalin.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Podświetlenie schodów taśmą LED - Planowanie instalacji elektrycznej typu Fala świetlna

Podświetlane schody LED to niezwykle dekoracyjne, a przy tym bardzo praktyczne rozwiązanie, bez którego nie może się obyć nowoczesna instalacja elektryczna w domu. Szczególnie dekoracyjne jest podświetlenie stopni schodowych taśmą ledową oraz animacja włączania i wyłączania oświetlenia przy pomocy inteligentnych sterowników schodowych typu FALA LED. Taki typ sterowania wymaga zaplanowania instalacji ze sterowaniem każdą lampą oddzielnie i tym zagadnieniem zajmiemy się w tym poradniku (część 1). 1. Podświetlane schody LED - nowoczesna i bezpieczna instalacja elektryczna w domu W tej części poradnika doradzam, jak zaplanować typową instalację elektryczną inteligentnego oświetlenia LED schodów z sekwencyjnym włączaniem lamp (falą LED). W drugiej części poradnika opiszę, jak wykonać i uruchomić taką instalację. Opisywane tu podświetlane schody LED to instalacja elektryczna całkowicie bezpieczna, ponieważ jest zasilana bezpiecznym napięciem 12V. Będziesz potrzebował elektryka z upraw

Podświetlane schody z falą LED i czujnikami ruchu - Montaż i uruchomienie instalacji

Witam w drugiej części poradnika "Podświetlane schody z falą LED". W tej części omówimy zagadnienia związane z montażem i uruchomieniem zaplanowanej wcześniej schodowej instalacji elektrycznej LED. Zakładam, że czytałeś pierwszą część tego poradnika, dotyczącą planowania i okablowania instalacji podświetlenia LED schodów oraz że zgodnie z informacjami tam zawartymi zgromadziłeś wszystkie potrzebne elementy, zaplanowałeś, gdzie rozmieścisz elementy oraz przygotowałeś instalację kablową. 1. Schematy ideowe i montażowe instalacji oświetlenia schodów typu fala LED Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych elementów możesz przystąpić do montażu i uruchomienia zaplanowanej wcześniej instalacji. Możesz skorzystać z przykładowych schematów ideowych i montażowych znajdujących się tutaj w zakładce DO POBRANIA . W tym samym miejscu znajdziesz także obie części tego poradnika w formie dokumentu pdf do ściągnięcia.) 2. Zasady bezpiecznego montażu i uruchomienia instalacji inte

Schodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED

Schodowe czujniki ruchu to czujniki ruchu dedykowane specjalnie do wykrywania ruchu na schodach, w przejściach i innych ciągach komunikacyjnych. Wymagania w stosunku do takich czujników są inne niż np. w stosunku do czujników ruchu stosowanych w systemach alarmowych. Jakie są wymagania w stosunku do schodowych czujników ruchu? Schodowe czujniki schodowe powinny reagować tylko na osoby wchodzące na schody, a ignorować osoby przechodzące obok. Powinny zatem charakteryzować się regulowanym i dobrze określonym zasięgiem oraz wąskim kątem detekcji. Ponadto, w przypadku zastosowania do ostatnio bardzo popularnych schodów otwartych, czy zabudowanych tylko z jednej strony, wymaganiem jest, aby były to czujniki ruchu jednoelementowe . Niestety, większość dostępnych na rynku czujników ruchu ma wiele wad, w praktyce dyskwalifikujących te urządzenia do tego zastosowania. Najważniejsze wady to zbyt wielki zasięg (kilka lub kilkanaście metrów), duży kąt widzenia (110-360 stopni), dwuczęściowa b

Ściemnianie oświetlenia LED - o co tu chodzi?

Czy wiesz, że najlepszym sposobem na ściemnianie oświetlenia LED jest regulacja jasności oświetlenia LED po stronie niskiego napięcia zewnętrznego zasilacza o wysokiej jakości? Wykonanie instalacji jak do tradycyjnego oświetlenia, a następnie szukanie rozwiązań do zainstalowania tam oświetlenia LED jest poważnym błędem! Ściemnianie LED po stronie niskiego napięcia Ściemnianie LED (regulacja jasności diod LED) nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W przeciwieństwie do żarówek i świetlówek pojedyńcza dioda LED musi być zasilana niskim, stałym napięciem w zakresie od 2V do 4V (w zależności od koloru świecenia). Co więcej, diody LED posiadają mocno nieliniową charakterystykę zależności prądu płynącego przez diodę (a tym samym jej jasności) od napięcia zasilania. Z tego powodu bardzo istotne jest precyzyjne kontrolowanie i ograniczanie nie tylko napięcia, ale także prądu płynącego przez diodę. Tradycyjne ściemniacze fazowe, idealne do tradycyjnych żarów

Sterowanie oświetleniem RGB - podstawy

Podstawą sterowania oświetleniem RGB jest model przestrzeni barw. Według definicji Wikipedii przestrzeń barw to widma fal elektromagnetycznych z zakresu od 380 do 780 nm (tj. światło widzialne), których matematyczne modele są przedstawiane w trójwymiarowej przestrzeni barw. Dzięki tym modelom barwę można opisać nie tylko przez podanie jej widma, ale przez modele w różnym stopniu zbliżone do ludzkiej percepcji barwy, związanej z fizjologią oka ludzkiego, a szczególnie z występowaniem w siatkówce trzech rodzajów czopków. Najważniejsze przestrzenie barw ujęto w normach międzynarodowych. RGB jako jeden z modeli przestrzeni barw Jednym z modeli przestrzeni barw jest model RGB, odzwierciedlający widmo fal elektromagnetycznych z zakresu światła widzialnego (od 380 do 780 nm). Nie obejmuje on podczerwieni oraz ultrafioletu. Model RGB wynika z właściwości ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła

Jak łatwo uruchomić instalację oświetlenia schodów używając smartfona?

Uruchomianie instalacji oświetlenia LED schodów opisywałem jakiś czas temu krok po kroku w artykule Podświetlane schody LED - montaż i uruchomienie instalacji . Dla posiadaczy nowego sterownika schodowego smartLEDs OMEGA Exclusive z aplikacją na smartfon uruchamianie instalacji może być jeszcze łatwiejsze, bo jest wspomagane przez specjalne diagnostyczne funkcje serwisowe,  istotnie ułatwiające pracę instalatorom.  Praca z aplikacją OMEGA smartLEDs Aplikację OMEGA smartLEDs można bezpłatnie ściągnąć ze sklepu Google Play i zainstalować na  smartfonie lub tablecie z systemem Android. Aplikacja współpracuje ze sterownikiem schodowym smartLEDs OMEGA Exclusive (do kupienia w sklepie  smartLEDs.pl ) ,  wykorzystując do komunikacji ze sterownikiem nowoczesny standard bezprzewodowy Bluetooth Low Energy (minimalne wymagania: Android 5.0, Bluetooth 4.0).  Przed uruchomieniem aplikacji należy włączyć sterownik OMEGA oraz obsługę Bluetooth w smartfonie.  Po uruchomieniu, aplikacja automatycznie

Kolorowe oświetlenie schodów

Oświetlenie schodowe nie musi być wyłącznie białe. Szybko rozwijająca się technologia LED sprawiła, że dzisiaj barwa światła może być wybrana odpowiednio do stylistyki wnętrza oraz potrzeb. Czym kierować się przy wyborze koloru oświetlenia schodowego? Oświetlenie LED jednobarwne Zacznę od najbardziej popularnego oświetlenia LED, jednobarwnego w kolorze białym ( oprawy LED lub taśmy LED ). Występuje ono w różnych odcieniach, odpowiadających różnej temperaturze barwowej, mierzonej w kelwinach (K). Temperatura barwowa poniżej 3300 K odpowiada barwie ciepłej, natomiast barwa zimna zaczyna się powyżej 5300 K. Barwę pośrednią zwykło się nazywać barwą neutralną. Im niższa temperatura barwowa, tym bardziej światło będzie przechodziło w żółć. I odwrotnie, im wyższa będzie ta wartość, tym intensywniej światło przejdzie w odcień niebieskawy.  Barwa ciepła tworzy ciepłe wnętrze, przytulną i spokojną atmosferę. Barwa zimna świetnie nadaje się do celów dekoracyjnych oraz oświetlenia punktowego. Sto

Dekoracyjne i użytkowe funkcje oświetlenia schodów

Kiedyś oświetlenie schodów pełniło niemal wyłącznie funkcję użytkową, ale wraz z rozwojem technologii LED i pojawieniem się nowych możliwości, także w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, coraz większego znaczenia nabiera funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego. Funkcja użytkowa oświetlenia schodów Funkcja użytkowa oświetlenia schodowego jest oczywista - potrzebujemy dobrego oświetlenia na schodach ze względów bezpieczeństwa, a zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się po nich małe dzieci lub osoby starsze. Bardzo użytecznym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie schodów LED z czujnikami ruchu , które zapewni automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia schodowego. Jest to bardzo wygodne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, zapobiegające marnowaniu energii. Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodów Funkcja dekoracyjna oświetlenia schodowego jest jeszcze wciąż niewystarczająca doceniana, co wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy lub braku inspiracji. A światło przecież od

Inteligentne oświetlenie LED schodów z wyjściem na półpiętro

Automatyka oświetlenia LED schodów z wyjściem na półpiętrze czasem sprawia problem, ponieważ wymaga uwzględnienia, że ruch może pojawić się nie tylko z dołu lub z góry schodów, ale także od środka. W instalacji potrzebny będzie dodatkowy czujnik ruchu, którego zadaniem będzie wykrywanie ruchu na półpiętrze oraz odpowiedni sterownik schodowy, najlepiej z funkcją obsługi półpiętra. Sterowanie oświetleniem LED schodów z użyciem sterowników schodowych Inteligentne oświetlenie LED schodów to efektowne sterowanie włączaniem i zapalaniem poszczególnych stopni schodowych oraz automatyka ruchu i zmierzchu, wykonane przy pomocy odpowiedniego sterownika schodowego LED oraz czujników ruchu i zmierzchu. Sterowniki schodowe smartLEDs typu FALA ŚWIETLNA płynnie i kolejno, stopień po stopniu włączają poszczególne lampy schodowe, są też sterowniki schodowe, które włączają oświetlenie płynnie, ale równocześnie. Do wykonania automatyki zwykle wystarczą dwa czujniki ruchu, jeden zainstalowany na dole

Inteligentne schody

Inteligentne schody stają się coraz bardziej popularne. Trudno się temu dziwić. Wyobrażasz sobie, że schody nie giną w mroku, tylko są delikatnie podświetlone? Albo, gdy tylko się pojawisz, lampy automatycznie, płynnie rozjaśniają się do pełnej jasności? A może urzeknie cię płynąca fala świetlna LED w postaci kolejno rozpalających się lamp? Z pewnością docenisz komfort zapominania o wyłączaniu oświetlenia i mniejsze rachunki za energię. A jeśli jeszcze dodamy, że możesz wykonać diagnostykę instalacji ze smartfona, a także pobawić się ustawieniami i wybrać takie, które najbardziej pasują do twoich preferencji, inaczej w dzień, wieczorem i w nocy? Co to są inteligentne schody? Inteligentne schody to system nowoczesnego sterowania oświetleniem LED schodów, z użyciem odpowiednich źródeł światła, inteligentnych sterowników schodowych LED i czujników, funkcjonujący niezależnie lub jako element większego systemu Inteligentnego Domu . Celem inteligentnego sterowania jest zapewnienie uży